40 rocznica pierwszego przeszczepu serca
40 lat temu przeprowadzono pierwszą transplantację serca.
3 grudnia 1967 roku południowoafrykański chirurg, prof. Christian Barnard w szpitalu w Kapsztadzie przeszczepił 54-letniemu Louisowi Washkanskiemu serce ofiary wypadku drogowego.
Dzięki temu zabiegowi Barnard przeszedł do historii. Na świecie przeprowadza się tysiące takich operacji, choć transplantacja serca jest nadal ostatecznością.
Profesor Religa mówi, że pierwszy zabieg transplantacji serca był w tamtych czasach dla medycyny niczym niewiarygodna bajka. W 1986 roku sam przeprowadził pierwszą udaną transplantację serca w Polsce.
Prof. Andrzej Bochenek jest wybitnym polskim kardiochirurgiem i pionierem w dziedzinie zastosowania robotów w operacjach serca. Jego zdaniem prof. Barnard był osobą bardzo niekonwencjonalną i kontrowersyjną i dlatego mu się udało. Zdaniem Bochenka właśnie osoby niekonwencjonalne decydują się na wyzwania, wystawiając się często na krytykę środowiska. Dopiero widząc słuszność niekonwencjonalnych metod, przeciwnicy akceptują dokonania pionierów takich jak profesor Barnard.
Pierwszy pacjent po transplantacji przeżył 18 dni. Bezpośrednią przyczyną jego śmierci było zapalenie płuc.