Polska40 milionów skautów odnowi przyrzeczenie

40 milionów skautów odnowi przyrzeczenie

W sierpniu 1907 roku angielski generał
Robert Baden-Powell zorganizował dla 20 chłopców eksperymentalny
obóz skautowy na wyspie Brownsea. To wydarzenie uważane jest za
narodziny skautingu. Z okazji setnej rocznicy powstania tego ruchu
w środę, o świcie, skauci i harcerze na całym świecie odnawiać
będą Przyrzeczenie Harcerskie.

31.07.2007 | aktual.: 31.07.2007 09:26

Rocznicowe obchody odbywać będą się pod hasłem "Jeden świat - Jedno Przyrzeczenie". Skauting to 40 milionów ludzi ze wszystkich kontynentów.

Baden-Powell w 1906 r. opublikował w gazecie Brygad Chłopięcych artykuł "Skauting dla chłopców". W tekście znalazły się przemyślenia dotyczące wartościowego zagospodarowania czasu dla młodzieży oraz podstawowe założenia nowego ruchu. Następnie w sierpniu 1907 r. generał zabrał 20 chłopców na wyspę Brownsea w hrabstwie Dorset, gdzie zorganizował eksperymentalny obóz.

Uczestnicy biwaku zostali podzieleni na cztery zastępy. Podczas pobytu na wyspie poznawali miejscową przyrodę, brali udział w zagospodarowaniu obozowiska, a także zdobywali sprawności w grach terenowych i sportowych. Wieczorami spotykali się przy ognisku, wspólnie śpiewali oraz słuchali wojennych opowieści Baden-Powella.

Po po powrocie z obozu generał, korzystając z obserwacji i wcześniejszych doświadczeń, napisał podręcznik "Skauting dla chłopców". W książce znalazły się zasady ruchu i idea skautingu. Baden-Powell podkreślał, że skorzystał z tradycji różnych narodów i ludów, m.in. Japończyków, Indian. Jak mówił, wzorował się na koncepcjach filozoficznych oraz średniowiecznych regułach zakonnych.

Siostra Baden-Powella, Agnes, napisała podręcznik skautowy dla dziewcząt. Sam generał ożenił się z młodszą od siebie entuzjastką skautingu.

Ruch szybko rozprzestrzenił się w całej Anglii. W 1910 roku organizacja skautowa w Wielkiej Brytanii liczyła 100 tys. członków. Skauting mocno zaistniał także w innych państwach. Szczególnie w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. W 1920 r. na Jamboree w Londynie Baden-Powell otrzymał tytuł Naczelnego Skauta Świata.

Symbolem Światowej Organizacji Ruchu Skautowego jest biała lilijka.

W środę, o godz. 8, w stu miejscach na terenie całego kraju, m.in. na najwyższym szczycie Karkonoszy - Śnieżce, Cieszyńskim Rynku i Polance Redłowskiej w Gdyni, polskie środowiska harcerskie odnowią swoje przyrzeczenie. Na Śnieżce harcerzom towarzyszyć będą koledzy z Czech.

W Chelmsford w Anglii trwa Światowe Jamboree Skautowe - czyli zlot skautów organizowany od 1920 roku co 4 lata. W tym roku w Jamboree uczestnicy 45 tys. osób ze 180 krajów. Polskę reprezentuje blisko 800 harcerzy.

Program Jamboree obejmuje zajęcia wyczynowe, zajęcia społeczne czyli warsztaty dotyczące problemów globalnych, a także zajęcia edukacyjne.

W Polsce z okazji stulecia skautingu planowany jest Zlot Związku Harcerstwa Polskiego w dniach 10-19 sierpnia w Kielcach.

ZHP jest największą organizacją harcerską w kraju, skupiającą blisko 135 tys. harcerzy. Powstał w 1918 roku, a jego głównym celem jest wychowywanie młodzieży w duchu patriotyzmu, braterstwa i sprawiedliwości. W trakcie II wojny światowej przeszedł do konspiracji i prowadził swoją działalność jako Szare Szeregi.

Do tradycji światowego skautingu odwołuje się także Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej (ZHR). Organizacja powstała w 1989 r., stworzyli ją instruktorzy z niezależnych środowisk harcerskich. Związek prowadzi działalność w oparciu o wartości chrześcijańskie, nawiązuje do zasad programowych ZHP w latach 1918-1939.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)