40-lecie Amnesty International
W poniedziałek mija 40. rocznica powstania Amnesty International (AI) - największej pozarządowej organizacji międzynarodowej, działającej na rzecz praw człowieka. W 1977 r. organizacja otrzymała pokojową Nagrodę Nobla.
28.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Początek działalności AI związany jest z artykułem prasowym, opublikowanym 28 maja 1961 r. przez brytyjskiego prawnika Petera Bensona, w którym upominał się on o prawa opozycjonistów prześladowanych w Portugalii. Postulował także rozpoczęcie światowej kampanii na rzecz przestrzegania praw człowieka. Jego apel spotkał się z odzewem ponad tysiąca osób, które w ciągu roku zdołały zorganizować cztery misje międzynarodowe, angażując się w obronę praw ponad 200 prześladowanych osób.
Amnesty walczy w szczególności o uwolnienie więźniów sumienia i więźniów politycznych, a także upomina się o ich prawa do sprawiedliwego procesu. Prowadzi również światową kampanię na rzecz zniesienia kary śmierci oraz zaprzestania tortur w więzieniach. Ostro reaguje na przypadki morderstw i "niewyjaśnionych zniknięć" przeciwników politycznych.
Do organizacji należy - według jej danych - około miliona członków - wolontariuszy w 162 krajach świata, w tym w Polsce. Właśnie na masowym i powszechnym udziale jej zwolenników opierają się akcje Amnesty, polegające na zasypywaniu władz danego państwa listami i petycjami przeciwko łamaniu praw człowieka w takiej czy innej sprawie.
Przypomnieniu 40. rocznicy powstania organizacji towarzyszyć będzie prezentacja dorocznego Raportu Amnesty International 2001 o sytuacji praw człowieka w 144 krajach.
Z okazji urodzin polskie środowiska AI w całym kraju zorganizują wiele wydarzeń promujących obronę praw człowieka i działalność organizacji.
W Warszawie zostanie otwarta wystawa poświęcona działań AI w służbie dla praw człowieka. 30 maja działacze AI przedstwaią Raportu. Dzień później na Rynku Nowego Miasta odbędzie się urodzinowy koncert.(jask, reb)