40 lat grają "Czerwone Gitary"
Marmurowy krążek - nagrodę "Polskich Nagrań"
za ponad 8 mln sprzedanych płyt otrzymały "Czerwone
Gitary". Owacją na stojąco przyjęła publiczność trzy i pół
godzinny koncert 40-lecia zespołu w Sali Kongresowej w Warszawie.
Muzycy uczcili pamięć o Krzysztofie Klenczonie specjalnie skomponowanym utworem "Epitafium dla Krzyśka". W kwietniu minie 25. rocznica jego tragicznej śmierci. Wszystko, co jest związane z bratem, jest dla mnie wielkim przeżyciem- mówiła, nie mogąc powstrzymać łez, siostra autora takich przebojów jak "Biały krzyż", "Jesień idzie przez park", "Kwiaty we włosach", "Matura", "Wróćmy na jeziora". Klenczon zmarł po wypadku drogowym w Chicago. Jego prochy spoczęły na cmentarzu w Szczytnie.
W liście skierowanym do zespołu przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Kazimierz Michał Ujazdowski napisał m.in.: "W świecie pop-kultury, w którym dominują jednosezonowe mody oraz dostosowujące się do tych trendów jednosezonowe gwiazdy, kilkudziesięcioletnia, konsekwentna praca artystyczna Czerwonych Gitar zasługuje na szczególne uznanie".
Krytyk muzyczny Marek Gaszyński, autor 16 piosenek wykonywanych przez "Czerwone Gitary" zastanawiał się, w czym tkwi fenomen, że z upływem lat grono wielbicieli i fanów nie zmniejsza się, ale powiększa. Żywiołową reakcję publiczności, która wypełniła Salę Kongresową do ostatniego miejsca, porównał do pierwszego koncertu grupy sprzed 40 lat. Teraz także fruwały nad głowami młodzieży, jak również osób starszych, marynarki, a podczas wykonywania utworu "Ciągle pada" otworzyły się parasole.
Jest wielce prawdopodobne, że "Czerwone Gitary" zagrają podczas piłkarskich mistrzostw świata. Ich organizatorzy zaproponowali, by zespół wystąpił w dniu meczu Polska - Niemcy na Friedensplatz w Dortmundzie (14 czerwca).
Na tę okazję przygotowana została już specjalna kompozycja "Polska, to my". Autorem tekstu do muzyki Marka Kisielińskiego jest Tomasz Bastkowski. Prapremiera utworu miała miejsce w sobotę w Sali Kongresowej, a w kierunku widowni 12 uczniów warszawskiej szkoły podstawowej nr 61 i gimnazjum nr 54 "Pro-futuro" wykopało ze sceny piłki z autografami wszystkich członków "Czerwonych Gitar".
"Czerwone Gitary" powstały na początku 1965 roku. Od tego czasu muzycy grali dla publiczności ponad 2500 razy. Największą frekwencję w historii zespołu - po 14 tys. widzów - miały listopadowe koncerty w 2001 i 2004 roku w niemieckim Oberhausen. W 2005 roku zespół wystąpił 137 razy.