4 tys. maturzystów pisze egzamin z francuskiego
Ponad 4 tys. tegorocznych maturzystów
przystąpiło rano do pisania egzaminu z języka
francuskiego. Chęć zdawania matury z tego języka zadeklarował 1% maturzystów.
Największą popularnością francuski cieszy się wśród abiturientów z liceów ogólnokształcących - zdaje go 1,4% z nich. W technikach uzupełniających do egzaminu z tego języka przystąpił 1% maturzystów; w technikach, liceach profilowanych i liceach uzupełniających - po mniej niż 1%.
69% zdających egzamin z francuskiego zdaje go na poziomie podstawowym; a 31% na poziomie rozszerzonym.
Pisemne egzaminy maturalne odbywają się przed i po południu - (rozpoczynają się o godzinie 9 i o 14). W turze popołudniowej przeprowadzane są egzaminy z przedmiotów rzadko wybieranych przez uczniów.
Po południu mają odbyć się egzaminy z łaciny i kultury antycznej, słowackiego, szwedzkiego, i portugalskiego.
Chęć zdawania egzaminu z łaciny i kultury antycznej zadeklarowało 175 osób, ze słowackiego - 22, z szwedzkiego - 16, z portugalskiego - 8.
Maturzyści zdają obowiązkowo trzy egzaminy pisemne: język polski, język obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy). Muszą ponadto zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego - które przeprowadzane będą w szkołach przez pracujących w nich nauczycieli.
Maturę w całej Polsce zdaje w tym roku ponad 460 tys. uczniów. Część pisemna nowej matury rozpoczęła się w piątek 4 maja, potrwa do 23 maja. Równolegle do niej trwa sesja ustnych egzaminów maturalnych, która zakończy się 31 maja.