37% Polaków negatywnie o zmianach po roku 1989
37% Polaków negatywnie ocenia skutki zmian zachodzących w Polsce po 1989 roku, uważając, że przyniosły one ludziom więcej strat niż korzyści; 22% ma o nich zdanie pozytywne; zdaniem 29% straty i korzyści równoważą się - wynika z czerwcowego badania przeprowadzonego przez CBOS.
22.06.2004 15:50
W pytaniu tym respondenci mieli zaopiniować zmiany zachodzące na poziomie ich indywidualnych doświadczeń - wyjaśnia autor badania Krzysztof Pankowski. Jego zdaniem, ankietowani odpowiadając na pytanie kierowali się tu głównie oceną własnego bezpieczeństwa materialnego w kontekście bezrobocia i możliwości zaspokojenia swoich potrzeb.
Badanie wskazało, że zahamowana została - widoczna od 1999 roku - tendencja do pogarszania się ocen okresu transformacji przez Polaków.
Najbardziej krytycznie skutki transformacji ustrojowej postrzegają robotnicy, rolnicy, emeryci, renciści i osoby bezrobotne. Do grupy najlepiej oceniającej ten okres należą przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji.
Przekonanie o korzyściach płynących z przemian ostatniego piętnastolecia najczęściej deklarowali respondenci z wyższym wykształceniem - mieszkańcy dużych aglomeracji. Największe przywiązanie do socjalizmu deklarowali respondenci z wykształceniem podstawowym. Zmiany ocenione zostały zdecydowanie lepiej przez ankietowanych o orientacji prawicowej niż lewicowej.
Oceniając ogólnie rozwój sytuacji w Polsce po 1989 roku, 45% respondentów uznało, że w tym czasie w Polsce zmieniło się na lepsze; 37% - że na gorsze. Respondenci oceniali tu ogólny kierunek rozwoju kraju, wyznaczany przede wszystkim przez proces demokratyzacji, rozwój struktur wolnorynkowych oraz poziom wolności słowa. Jest to najbardziej krytyczna ocena od roku 1991, którą CBOS wyjaśnia utratą wiarygodności społecznej przez parlament i ugrupowania polityczne.
Oceniając sytuację miejscowości, w której mieszkają, 51% respondentów uznało, że zachodzące w ciągu ostatnich 15 lat zmiany określić należy jako pozytywne. 27% oceniło, że sytuacja w ich miejscowości pogorszyła się. W porównaniu z poprzednim badaniem (przeprowadzonym w roku 2001) nastąpił wzrost rzędu 10 punktów procentowych wśród osób pozytywnie opiniujących zmiany ustrojowe w wymiarze lokalnym.
Badanie przeprowadzono w dniach od 7 do 10 maja 2004 roku na liczącej 1006 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.