Trwa ładowanie...
d4b1wcg
26-06-2005 11:05

35. Lubuskie Lato Filmowe

Projekcje ponad 100 filmów, spotkania i dyskusje z ich twórcami oraz znanymi ludźmi świata filmu to główne atrakcje rozpoczynającego się w Łagowie 35. Lubuskiego Lata Filmowego (LLF). Cieszący się już
ogromną renomą festiwal jest najstarszą tego typu imprezą w Polsce.

d4b1wcg
d4b1wcg

W tym roku miłośnicy ambitnego kina będą mogli obejrzeć zarówno filmy polskich reżyserów, jak i produkcje z Węgier, Czech, Niemiec, Rosji i krajów bałkańskich. Od 1990 roku festiwal zmienił bowiem formułę. Wcześniej zajmował się jedynie kinem polskim, teraz wszystkich państw dawnego bloku komunistycznego.

Obok premier podczas przeglądu będzie można zobaczyć znane już produkcje jak np. "Pitbull", "Rh+", "Vinci" czy "Wesele".

Festiwalowe projekcje rozpocznie w południe "Mój Nikifor" Krzysztofa Krauzego. Kilka godzin później - o 22.30 w łagowskim amfiteatrze nastąpi uroczystość otwarcia LLF, podczas której zostanie pokazany film czeskiego reżysera Karela Janaka "Snowboardziści".

Na program LLF składają się pokazy konkursowe i specjalne. Nie zabraknie otwartych spotkań z ich autorami i dyskusji. Filmy uznane przez jury za najlepsze otrzymają nagrody LLF - Złote Grono, oraz Srebrne i Brązowe Grono. Będą je oceniać m.in. Grażyna Szapołowska, Tadeusz Wantula i jurorzy z zagranicy. Jury przewodniczy Wojciech Marczewski.

d4b1wcg

Jak co roku LLF ma swoje przewodnie hasło. Tegoroczne motto festiwalu to "Luki w systemie". Na ten temat będą dyskutować krytycy, widzowie i twórcy.

Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie organizowane jest od 1969 roku. Od samego początku festiwalowi towarzyszą seminaria i spotkania dyskusyjne. Łagowski festiwal przez wszystkie lata pozostawał wierny ambitnemu kinu. Po zmianach ustrojowych w naszym kraju i tej części Europy, festiwal od 1990 roku stał się imprezą prezentującą głównie filmy krajów postkomunistycznych.

Podczas festiwalu w Łagowie goszczą polscy i zagraniczni twórcy prezentowanych tam filmów, a także młodzi ludzie z klubów filmowych w całej Polsce i studenci wydziałów filmoznawstwa. Festiwal potrwa do trzeciego lipca. Pokazy, jak zawsze, będą odbywały się m.in. w kinie "Świteź" i w amfiteatrze.

d4b1wcg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b1wcg
Więcej tematów