Trwa ładowanie...
d3iyk96

35 dziennikarzy jest więzionych w Iranie

Według amerykańskiej organizacji monitorującej prześladowania dziennikarzy (Committee to Protect Journalists - CPJ) z siedzibą w Nowym Jorku - w Iranie uwięzionych jest 35 dziennikarzy - poinformował szef organizacji Joel Simon.

Share
d3iyk96

Według informacji, którymi dysponuje organizacja, 18 kolejnych dziennikarzy otrzymało wprawdzie krótkie zwolnienia z więzienia z okazji irańskiego Nowego Roku, ale mają oni wkrótce zgłosić się z powrotem do więzienia.

CPJ alarmuje, że więzieni w Iranie dziennikarze poddawani są różnym formom fizycznego nacisku oraz presji psychologicznej i zmuszani do przyznawania się do przestępstw, których nie popełnili. Teheran prowadzi od blisko roku szczególnie represyjną akcję zastraszania i ograniczania wolności mediów - przypomina CPJ.

Po zeszłorocznych wyborach z 12 czerwca, w których zwyciężył dotychczasowy prezydent Mahmud Ahmadineżad, w Iranie wybuchły protesty i doprowadziło to do najpoważniejszego kryzysu wewnętrznego w 30-letniej historii republiki islamskiej. Zdaniem opozycji wyniki wyborów zostały sfałszowane, czemu rząd zaprzecza.

Według Kaleme.org, - strony internetowej związanej z jednym z przywódców irańskiej opozycji Mir-Hosejnem Musawim - w Iranie w lutym zatrzymanych było 55 dziennikarzy. Represje wobec przedstawicieli mediów trwają od czasu kontestowanej przez opozycję reelekcji w czerwcu 2009 roku.

d3iyk96
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3iyk96
Więcej tematów