320 podejrzanych o zbrodnie hitlerowskie
Centrum Szymona Wiesenthala, zajmujące się tropieniem zbrodniarzy hitlerowskich, namierzyło w ramach programu "Ostatnia szansa" 320 podejrzanych w ośmiu krajach - podał jego dyrektor Ephraim Zuroff.
Spośród nich nazwiska 74 zostały przekazane do prokuratur - wyjaśnił Zuroff na konferencji prasowej w Zagrzebiu.
Trwający od kilku lat program ma pomóc w odnalezieniu zbrodniarzy, zanim obejmie ich "biologiczna amnestia", czyli zanim będą za starzy, by stanąć przed sądem lub zanim umrą. Program działa w Austrii, Chorwacji, Estonii, na Litwie i Łotwie, w Polsce, Rumunii i na Węgrzech. Od stycznia obejmie Niemcy.
W ramach programu "Ostatnia szansa" Centrum Wiesenthala uruchomiło infolinie, by zbierać informacje, które mogłyby pomóc w pojmaniu i skazaniu osób współpracujących z Niemcami w mordowaniu Żydów. Za przekazane informacje wyznaczyło nagrodę 10 tys. euro.
Jednym z celów wizyty Zuroffa w Zagrzebiu było wręczenie części nagrody - czeku na 5 tys. euro - 27-letniemu Chorwatowi, Alenowi Budajowi, który wskazał miejsce pobytu 91-letniego obecnie Milivoja Aschnera, byłego szefa policji ze wschodniej Chorwacji w marionetkowym, faszystowskim państwie chorwackim w czasie II wojny światowej.
Aschner zdołał uciec do Wiednia, gdyż od 1945 roku ma austriackie obywatelstwo. Budaj wpadł na jego trop, śledząc historię swojej rodziny.