31 października - Światowy Dzień Oszczędzania
W piątek obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania. Jest to jedna z najstarszych inicjatyw edukacyjnych na świecie. Jej inicjatorami w 1929 roku byli przedstawiciele największych europejskich banków. Podczas konferencji w Mediolanie uznali, że w celu zapewnienia stabilnego i długotrwałego rozwoju społeczeństw należy promować ideę oszczędzania.
W Polsce oszczędza regularnie zaledwie 7% Polaków. Dlatego Fundacja Kronenberga oraz Komisja Nadzoru Finansowego chcą zachęcać do oszczędzania.
Sławomir Sikora jeden z organizatorów akcji edukacyjnej podkreśla, że oszczędzanie zapewnia komfort finansowy co obecnie jest szczególnie istotne. Posiadając oszczędności, nie trzeba panicznie bać się utraty pracy.
Program edukacyjny, który ma zachęcić Polaków do oszczędzania jest skierowany przede wszystkim do młodych ludzi ponieważ chodzi o wyrobienie pewnych nowoczesnych nawyków - podkreśla Stanisław Kluza szef Komisji Nadzoru Finansowego. Kluza dodał, że nie można oszczędzania traktować jako tylko odkładania do skarbonki.
Sławomir Sikora zaznacza, że aby oszczędzać skutecznie, nie należy ograniczać się tylko do jednego sposobu. Przypomina, że można oszczędzać poprzez fundusze inwestycyjne, lokaty bankowe, zakup złota, czy dzieł sztuki.
Anika Ochotnicka z Komisji Nadzoru Finansowego podkreśla, że Polacy nie są narodem skłonnym inwestować swoje oszczędności na giełdzie papierów wartościowych. Natomiast bardzo lubimy kupować nieruchomości.
Jednak najpopularniejszym sposobem oszczędzania w naszym kraju są lokaty bankowe. Według szacunków Polacy na lokatach mają oszczędności wynoszące około 350 miliardów złotych.