Trwa ładowanie...
d4m1gtf
05-06-2007 18:53

31. Ewangelickie Dni Kościoła w Kolonii pod znakiem rekina

6 czerwca rozpoczynają się w Kolonii 31. Ewangelickie Dni Kościoła (Kirchentag). Jest to największa impreza kościelna w Niemczech odbywająca się na przemian z Niemieckimi Dniami Katolika (Katholikentag). Kirchentag odbywa się pod hasłem "Żywe, skuteczne i ostrzejsze" i potrwa do 10 czerwca. Na rozpoczęcie Kirchentagu w centrum Kolonii, tzw. Wieczór Spotkań, ma przybyć ok. 400 tys. osób.

d4m1gtf
d4m1gtf

Nie chcemy Kirchentagu wzajemnej adoracji, ale konstruktywnych sporów i wyostrzenia ewangelickiego profilu – powiedział dr Reinhard Höppner, były premier Saksonii-Anhalt, a obecnie prezydent Kirchentagu. Obok tradycyjnego krzyża jerozolimskiego na materiałach reklamowych pojawi się starochrześcijański symbol ryby przerobiony na... rekina.

Kirchentag - rówieśnik RFN

Kirchentag ma tyle samo lat, co Republika Federalna Niemiec. Narodził się w 1949 roku z inicjatywy Reinolda von Thadden-Trieglaff’a. Wraz z przyjaciółmi stworzył on w Hanowerze ewangelicki ruch świeckich, którego celem było zintensyfikowanie działań ludzi Kościoła poza oficjalnymi strukturami eklezjalnymi. W miarę upływu czasu Kirchentag stał się ogólnokościelną i ekumeniczną imprezą oddziaływującą poza granice Niemiec, czego dowodzą uczestnicy, pochodzący z różnych krajów świata.

Tradycja ta przeniknęła do krajowych Kościołów ewangelickich, a nawet do regionalnych społeczności, które w ten sposób chcą zaznaczyć obecność ewangelików w życiu społeczeństwa. Z ogromnym zainteresowaniem śledzone są rozmowy z czołowymi politykami z kraju i zagranicy, a także debaty, dotyczące stanu dialogu ekumenicznego. Na wiele miesięcy stają się one przyczynkiem do dalszych rozmów między chrześcijanami różnych wyznań. Punktem kulminacyjnym Kirchentagu będzie uroczyste nabożeństwo spowiednio-komunijne transmitowane przez niemiecką telewizję ZDF.

Kirchentag zaangażowany

Choć Kirchentag to przede wszystkim wydarzenie religijne, to jednak zawsze poruszane są tematy ważne dla wszystkich – chodzi m.in. o sprawy sprawiedliwości społecznej, etyki, ekologii, terroryzmu, praw człowieka, mediów, kultury oraz wielu innych dziedzin życia społecznego. Tegoroczny Kirchentag odbywa się w czasie szczególnym, a to z racji trwającego równolegle w Heiligendamm szczytu G-8, najbogatszych państw świata. 9 czerwca, już po szczycie, odbędzie się na Kirchentagu rozmowa panelowa z udziałem kanclerz Niemiec, Angeli Merkel. Tego dnia do Kolonii przybędzie również prof. Horst Köhler, prezydent RFN.

d4m1gtf

Podczas Kirchentagu odbędzie się ponad 3000 imprez o charakterze religijnym, w tym wiele imprez ekumenicznych i międzyreligijnych, kulturalnym, politycznym, a nawet społecznym. Organizatorzy spodziewają się, że ponad 100 tys. regularnych uczestników.

Polskie akcenty na Kirchentagu

Nie zabraknie też polskich akcentów. Do Kolonii wybierają się zorganizowane grupy z Polski, głównie z parafii ewangelicko-augsburskich i reformowanych. Obydwa Kościoły będą miały własne stoiska informacyjne na tzw. Rynku Możliwości. Polscy ewangelicy odprawią jedno z wielu nabożeństw, a chór stołecznej parafii ewangelicko-reformowanej zaśpiewa na koncercie. Od zawsze Kirchentag kładł nacisk na polsko-niemieckiej relacje. Tak też będzie i tym razem, a to za sprawą dyskusji panelowej "Niemcy i Polacy - bilans sąsiedztwa", w której wezmą udział m.in. Adam Krzemiński, publicysta "Polityki", dr Angelica Schwall-Düren, poseł do Bundestagu, a także dr Andrzej Byrt, b. ambasador RP w Niemczech.

d4m1gtf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m1gtf
Więcej tematów