Polska300 zł za muzykę na sylwestrowej imprezie

300 zł za muzykę na sylwestrowej imprezie

Nie mniej niż 300 złotych musimy wpłacić do ZAiKS-u, jeżeli chcemy na imprezie sylwestrowej lub karnawałowej słuchać muzyki. Przed opłatą nie uchronimy się nawet zostając w domu, w domku na działce czy wynajmując piwnicę.

300 zł za muzykę na sylwestrowej imprezie

W ogłoszeniu, które tydzień temu ukazało się w prasie, Dyrekcja Okręgowa Stowarzyszenia Autorów ZAiKS przypomina o konieczności uzyskania jego licencji w przypadku chęci zorganizowania imprezy sylwestrowej lub karnawałowej. Licencji tej wymaga wykonanie lub odtwarzanie chronionej twórczości w czasie imprez, a ogłoszenie powinni wziąć sobie do serca organizatorzy balów i zabaw zainteresowani legalnym wykorzystaniem utworów. Płacić mają nie tylko ci, którzy czerpią z takiej imprezy zyski, ale i ci, którzy chcą wraz z przyjaciółmi dobrze się bawić.

Płać, choćby w domu

Każde publiczne odtwarzanie muzyki wymaga uregulowania opłat, które przysługują autorom wykorzystywanych dzieł z tytułu ich praw autorskich. Nie uchroni nas to, że imprezę robimy w domu. Jeżeli sami organizujemy zabawę, między innymi muzykę, która będzie tam odtwarzana, sami jako organizatorzy musimy uiścić odpowiednie opłaty. Jest to nie mniej niż 300 złotych, ale kwota ta może być wyższa. Jeżeli wejście na taki bal będzie wymagało kupienia biletów, suma którą należy wpłacić ZAiKS-owi wynosi 8% dochodu.

- Każde publiczne odtworzenie to fakt wystarczający do zapłacenia tantiem. Staramy się przypominać o takiej konieczności, a w tym roku już są widoczne skutki. Do oddziału zgłaszają się osoby, które chcą podpisać umowę, czy dostać odpowiednie druki. Nie płacimy tylko pod warunkiem, że korzystamy ze swojego sprzętu i własnych płyt – tłumaczy Mieczysław Śliwiński, dyrektor okręgu poznańskiego Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Ci, którzy nie będą mieli licencji również zapłacą, tyle tylko, że karę. Będzie ona trzykrotnością wysokości wynagrodzenia autorskiego należnego twórcom. Podobnie jest w przypadku wynajęcia lokalu. Wynajmujący ją – np. szkoła, powinien poinformować najemcę o konieczności uiszczenia opłat.

Jeden wyjątek

Miejscem publicznym jest również ulica. Osoby, które skracają sobie pracę słuchając muzyki – chociażby czyścibut czy sprzedający na straganie – powinny zapłacić za tę przyjemność. Również zbierający na piwo studenci, grając utwory znanych artystów powinni odprowadzić opłatę.

W praktyce

Uliczni grajkowie nie chcą oddawać części swojego obiadu i uciekają przed strażnikami miejskimi. W Poznaniu jest jednak chlubny wyjątek – pan, który od dawna gra na Starym Rynku uprzyjemniając spacery Poznaniakom, uiszcza co miesiąc zryczałtowane opłaty za swoją działalność.

ZAiKS pełen paradoksów

- Jest to pewien paradoks, choć zgodny z prawem. W sześciusettysięcznym mieście, gdzie będą tysiące imprez sylwestrowych, trzeba by mieć ogromną liczbę kontrolerów. Zdarzają się jednak i inne paradoksy. Mnie na przykład ZAiKS odmówił podpisania dalszej umowy, choć przez wiele lat ją miałem i regularnie uiszczałem opłaty. Ode mnie ZAiKS nie chce pieniędzy, chce je natomiast od organizatora imprezy – mówi Alfred A. Zakrzewski, prezenter dyskotek.

Anna Kosek

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)