300 mln za porozumienie NFZ z lekarzami
Jeszcze w poniedziałek minister zdrowia Leszek Sikorski zatwierdzi zmianę planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia, dzięki czemu możliwa będzie realizacja porozumienia z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej. Na ten cel będzie przeznaczone ponad 300 mln zł.
09.02.2004 | aktual.: 09.02.2004 13:03
Informując o tym rzecznik rządu Marcin Kaszuba podkreślił, że niezwłocznie po podpisaniu przez ministra zdrowia odpowiedniego dokumentu pieniądze zostaną przekazane terenowym oddziałom NFZ.
"Porozumienie z lekarzami Porozumienia Zielonogórskiego, zawarte w styczniu, jest realizowane" - oświadczył rzecznik rządu. Przyznał, że prawdą jest, iż lekarze nie dostają jeszcze pieniędzy. "Jednak niezwłocznie po tym, jak minister Sikorski podpisze dokument, pieniądze zaczną spływać do lekarzy" - zapewnił Kaszuba. Dodał, że decyzja o wygenerowaniu z budżetów Funduszu i MZ pieniędzy na realizację porozumienia z lekarzami zapadła po konsultacji z ministrem finansów Andrzejem Raczką.
W porozumieniu z 6 stycznia zapisano, że transport sanitarny, opieka stacjonarna całodobowa, nocna i dzienna opieka wyjazdowa będą kontraktowane jako osobne świadczenia dla podmiotów, które będą je chciały zakontraktować. To oznaczało, że będą je mogły kontraktować zarówno lekarze rodzinni, jak i inne podmioty, które zgłoszą się do konkursu ofert i rokowań. Potrzeba na to było dodatkowych pieniędzy.
Kaszuba poinformował, że cały czas trwają spotkania przedstawicieli NFZ i resortu zdrowia z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej.
W niedzielę lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego postanowili, że 10 lutego rozpoczną protest przeciwko nierealizowaniu przez MZ i NFZ porozumienia zawartego 6 stycznia w Poznaniu.
Przedstawiciele PZ donosili w niedzielę, że najgorsza jest sytuacja w województwie podkarpackim, gdzie NFZ nie wywiązał się z płatności za usługi medyczne wykonane w styczniu bieżącego roku. Natomiast w województwach śląskim i dolnośląskim lekarze nie otrzymali gwarancji, że podpisane będą umowy z zakresu specjalistyki, stomatologii i rehabilitacji na poziomie ubiegłego roku.