30 tysięcy ludzi obserwowało przesilenie w Stonehenge

Około 30 tys. ludzi zebrało się w kamiennym kręgu Stonehenge w południowej Anglii,
by obserwować wschód słońca i celebrować dzień letniego przesilenia. Słońce wzeszło o godzinie 4.58, ale niebo było zachmurzone.

30 tysięcy ludzi obserwowało przesilenie w Stonehenge
Źródło zdjęć: © AFP

21.06.2008 | aktual.: 21.06.2008 19:29

Mimo typowo angielskiej deszczowej pogody wokół słynnego megalitu świętowała rekordowa od pięciu lat liczba ludzi. Wśród zgromadzonych byli czciciele Słońca, współcześni druidzi czy zwolennicy New Age, ale też turyści i zwykli ciekawscy.

55-letni Trevor Wyatt z Londynu oświadczył, że nie jest ani poganinem, ani druidem, ale "po prostu Anglikiem". Z kolei 48- letnia Zoe Neale wyjaśniła, że jej obecność w Stonehenge wpisuje się w "kryzys wieku średniego", jaki przechodzi.

W ciągu nocy zgromadzeni, racząc się piwem, podzielili się w grupy - część tańczyła wokół bębniarzy i dudziarzy, a inni do dźwięków muzyki techno.

Uczestnicy imprezy mówili zgodnie, że jest to "magiczne doświadczenie", związane z kultem przyrody, życia i siły napędzającej świat.

Rzeczniczka brytyjskiej organizacji English Heritage, która opiekuje się prehistorycznym miejscem, powiedziała, że z powodu aury wiele osób wyjechało jeszcze przed świtem.

17 osób zatrzymano pod zarzutem naruszania porządku publicznego i kradzieży.

Pochodzący z ok. 2800 roku p.n.e. kromlech, czyli wielka budowla megalityczna w Stonehenge, w tym kamienny ołtarz, został wzniesiony na przełomie neolitu i wczesnej epoki brązu. Większość archeologów przychyla się do teorii uznającej krąg w Stonehenge za miejsce kultu Słońca i innych ciał niebieskich. Usytuowanie centralnej alei oraz położenie wielu charakterystycznych elementów megalitu, zgodne z miejscami wschodu i zachodu ciał niebieskich na horyzoncie, sugeruje również astronomiczny charakter budowli.

Stonehenge co roku przyciąga ponad 750 tys. turystów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)