3 mln okaleczonych dziewczynek
Kaleczenie lub wycinanie zewnętrznych kobiecych narządów płciowych zdarza się na znacznie większą skalę niż dotychczas myślano. Tylko na kontynencie afrykańskim (Afryka Subsaharyjska, Egipt i Sudan), każdego roku 3 miliony dziewcząt i kobiet są poddawane zabiegom okaleczania zewnętrznych narządów płciowych - takie dane prezentuje opublikowany raport UNICEF.
24.11.2005 | aktual.: 24.11.2005 20:19
Badania pokazują, że poprzez zaangażowanie świata i wsparcie społeczności ten okrutny zwyczaj może być wyeliminowany w ciągu jednego pokolenia.
Prawdziwa i trwała zmiana jest możliwa - mówi Marta Santos Pais, dyrektor UNICEF Innocenti Research Centre, które opublikowało wstrząsający raport: "Zmiana szkodliwych zwyczajów społecznych: kaleczenie/wycinanie zewnętrznych narządów płciowych u kobiet". Nastąpi wówczas, gdy społeczności: dziewczęta i chłopcy, mężczyźni i kobiety - będą dokonywać mądrych wyborów, prowadzących do zdrowego rozwoju pojedynczego człowieka i całych społeczeństw.
Okaleczanie narządów płciowych dziewczynek jest głęboko zakorzenionym społecznym zwyczajem, który wg grup go praktykujących ma przyczynić się do podniesienia statusu społecznego kobiety. Oczekiwania społeczne związane z zabiegiem są głównym powodem przeprowadzania ich przez rodziny. Okaleczanie nie jest zalecane w żadnej religii, jakkolwiek uzasadnienie religijne jest częstym usprawiedliwieniem praktyk.
W 28 krajach, w Afryce Subsaharyjskiej i na Bliskim Wschodzie żyje około 130 milionów obrzezanych kobiet. Każdego roku przybywa 3 miliony nowych. Tego rodzaju praktyki stosowane są nie tylko w Afryce i na Bliskim Wschodzie, ale również w społecznościach imigrantów na całym świecie. Zachodnia Europa, Kanada i USA oraz Australia i Nowa Zelandia goszczą kobiety i dzieci które zostały poddane tym zabiegom, jak również są miejscem zamieszkania tych, które są okaleczane.
Obrzezanie dziewczynek jest szkodliwe psychicznie i fizycznie, często prowadzi do śmierci na skutek zakażenia lub upływu krwi.
W niektórych krajach dziewczęta poddawane są zabiegowi w coraz młodszym wieku. Średni wiek, w którym zabieg był wykonywany obniżył się znacząco w Burkina Faso, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Egipcie, Kenii i Mali. Przyczyną może być chęć rodziców ukrycia faktu dokonania zabiegu przed przedstawicielami rządu i/lub pragnienie zminimalizowania oporu samych dziewcząt.
"Medykalizacja" zabiegów, gdzie dziewczęta są okaleczane przez wyszkolony personel medyczny w ośrodkach zdrowia (częściej niż przez tradycyjnych praktyków), wzrasta w niektórych krajach, włączając Egipt, Gwineę i Mali.
Eliminacja okrutnych praktyk
Rodziny czują presję poddania zabiegowi dziewczynki ponieważ wpływa to na pozycję społeczną kobiety i jej atrakcyjność małżeńską. Gdy pojedyncza rodzina zaniecha tej praktyki, ich córka zostanie napiętnowana i wykluczona ze społeczeństwa. Na zaprzestanie okaleczania muszą się zdecydować całe społeczności.
Wyróżnia się 6 kluczowych elementów koniecznych do zapoczątkowania procesu zmian w społecznościach na rzecz odstępowania od tych praktyk.
- Społeczność musi uznać szkodliwość obrzezania.
- Sama społeczność lub społeczności blisko ze sobą związane muszą zbiorowo zaniechać tych praktyk. Uwolni to poszczególne rodziny od konieczności trudnego wyboru i złamania tradycji.
- Społeczności muszą publicznie potwierdzić ich wspólne zobowiązanie zaniechania praktyk.
- Społeczności muszą nakłaniać sąsiednie tak, by ich decyzja poniechania zbiegów była rozpowszechniana i podtrzymywana.
- Społeczności nie mogą czuć się zmuszane lub osądzane. Należy dostarczyć im wiedzę na temat praw człowieka i ich zastosowania w codziennym życiu tej społeczności.
- Społeczności potrzebują podtrzymującego otoczenia: przepisów prawnych, zarządzeń politycznych, forum dla publicznych dyskusji, pomocy ze strony przywódców religijnych i innych przywódców opiniotwórczych oraz kulturalnego i wrażliwego przekazu medialnego.
Polityka międzynarodowa
W wielu krajach Afryki i Środkowego Wschodu przyjęto prawo zabraniające wykonywania zabiegów obrzezania. Prawo takie wprowadzono także w wielu krajach, gdzie wystąpił ten problem w społecznościach imigrantów włączając Australię, Kanadę, Nową Zelandię, USA i kilka innych krajów w Europie Zachodniej.
Personel medyczny stworzył ważną grupę, do której zadań należy rozwiązywanie problemów związanych z komplikacjami występującymi w związku z zabiegami FGM/C oraz promowanie postaw zaniechania tych zabiegów. W Szwecji pracownicy służby zdrowia informują rodziców o skutkach zdrowotnych obrzezania, jak również informują ich, że zgodnie ze szwedzkim prawem te zabiegi są zabronione. W wielu krajach, między innymi w Kanadzie, Danii, Niemczech, Włoszech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii związki medyczne zabroniły lekarzom udziału w zabiegach obrzezania traktując to jako naruszenie ich kodeksu moralnego.
Nauczyciele, zarówno w kontekście formalnym jaki nieformalnym, mogą być inspirowani do rozpoznawania zagrożonych dziewcząt, do dyskutowania problemów związanych z obrzezaniem na lekcjach biologii, nauki, higieny, jak również na lekcjach obejmujących zagadnienia wychowania społecznego, seksualnego i religijnego.
Dostarczanie mediom bieżącej informacji dotyczących zabiegów okaleczania narządów płciowych dziewczynek i nacisk na rozpowszechnianie tych informacji może odegrać istotną rolę w przerwaniu „zmowy milczenia” wokół obrzezania i przeniesienie problemu do sfery publicznej.
Wypowiedzi dziewcząt i kobiet na temat obrzezania
Streszczenie obejmuje głosy dziewcząt, kobiet i chłopców z Egiptu, Holandii, Sudanu i Stanów Zjednoczonych.
Dlaczego wykonuje się zbiegi obrzezania.
To jest norma, której należy przestrzegać. Dziewczyna musi być obrzezana, by ochronić swój honor i honor rodziny, szczególnie teraz, gdy dziewczyny uczęszczają na uniwersytety poza wioskami i mogą być narażone na mnóstwo zastraszających sytuacji - kobieta ze wsi Abu Hashen, Górny Egipt.
Jeśli jej nie natnę, nikt jej nie poślubi. Wolałabym nie mieć córek, gdyż tak bardzo martwię się o nie - matka z plemienia Beni Amer, Wschodni Sudan.
Zmiana nastawienia.
Z powodu naszego wyjazdu z kraju i czasu, który upłynął zaczęliśmy myśleć inaczej i teraz widzimy krzywdę spowodowaną przez naszą tradycję. Jednakże nasi rodzice nie mogli postępować inaczej i nie można sugerować jakiegokolwiek nadużycia. Chcieli jak najlepiej dla nas, ich dzieci. Wszystkie wyczekiwałyśmy dnia, gdy mogłyśmy ogłosić na boisku szkolnym, że zostałyśmy obrzezane. Jesteśmy teraz w stanie wyrazić nasz smutek i ból i powiedzieć, że kaleczenie narządów płciowych dziewczynek nie jest czymś odpowiednim. Chcemy dać naszym córkom szczęśliwą przyszłość, przyszłość w której będą mogły w pełni rozwinąć się emocjonalnie i przyszłość, w której wolno im będzie się bawić i czuć się bezpiecznie - kobieta somalijska, Holandia.
To cudowny dzień dla nas wszystkich Diolas mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Możemy teraz wysyłać nasze córki do rodzinnej wioski podczas wakacji, aby mogły poznać swoje rodziny i naszą pozytywną tradycję bez obawy, że zostaną one poddane obrzezaniu - syn wodza wioski Marakissa, Senegal, obecnie zamieszkały w Huston USA.