Trwa ładowanie...
10-06-2013 13:00

29-letni Edward Snowden źródłem przecieku na temat masowej inwigilacji w internecie

29-letni Edward Snowden przyznał się, że jest źródłem przecieku na temat masowej inwigilacji internautów prowadzonej przez amerykańskie agencja wywiadowcze, wykorzystujące system PRISM. W wywiadzie dla dziennika "The Guardian" Snowden powiedział, że spodziewa się odwetu ze strony rządu Stanów Zjednoczonych.

29-letni Edward Snowden źródłem przecieku na temat masowej inwigilacji w internecieŹródło: AFP, fot: The Guardian
d3gfd47
d3gfd47

Edward Snowden jest byłym pracownikiem CIA, ostatnio był zatrudniony w firmie Booz Allen Hamilton, która wykonywała usługi na rzecz NSA (Narodowej Agencji Bezpieczeństwa USA).

(fot. WP.PL) Dowiedz się więcej o PRISM
Źródło: (fot. WP.PL) Dowiedz się więcej o PRISM

Snowden pracował w biurze na Hawajach, zarabiał 200 tysięcy dolarów rocznie. Przed ujawnieniem tajemnic państwowych uciekł do Hongkongu. Właśnie stamtąd udzielił wywiadu, w którym wyjaśnił, że służby specjalne mają coraz większe możliwości inwigilacji obywateli. - Nawet gdy nie robisz niczego złego jesteś obserwowany i nagrywany. A zdolności gromadzenia danych rosną z roku na rok.

Snowden powiedział, że będzie chciał uzyskać azyl polityczny w innym kraju. Wyjaśnił, że obawia się porwania przez CIA albo zemsty poprzez organizacje współpracujące z amerykańskim wywiadem. - Mamy posterunek CIA niedaleko, w konsulacie USA w Hongkongu. Myślę, że będą bardzo zajęcie przez najbliższy tydzień. Ten strach będzie towarzyszyć mi przez resztę życia.

d3gfd47

Dodał, że najbardziej obawia się, że nic się nie zmieni i ludzie pogodzą się z coraz większą kontrolą przez władze USA społeczeństwa amerykańskiego i świata.

Chiny zablokują ekstradycję?

Analitycy przewidują, że ewentualną ekstradycję Snowdena w Hongkongu mogą zablokować Chiny. Według ekspertów decyzja w jego sprawie będzie testem dla relacji między Waszyngtonem a Pekinem. Hongkong ma wprawdzie umowę z USA o ekstradycji z 1996 roku, ale w każdym przypadku wydanie ściganego wymaga zatwierdzenia przez władze w Pekinie. Ponadto dokument zawiera klauzule, zgodnie z którymi można odmówić USA ekstradycji, gdy w grę wchodzą "kwestie obrony, spraw zagranicznych, interesu publicznego i polityki społecznej" Chin.

Zarówno konsulat USA jak i władze Hongkongu odmówiły komentarzy w sprawie obecności Snowdena w chińskim megalopolis.

- Trudno będzie Waszyngtonowi uzyskać zgodę na ekstradycję Snowdena, jeśli zostanie wykazane, że nie popełnił on żadnego wykroczenia w Hongkongu - powiedział lokalny deputowany James To. Innego zdania jest deputowana Regina Ip, która uważa, że Hongkong będzie "musiał honorować swoje porozumienia" z USA i wydać Snowdena.

d3gfd47

Ostatecznie decyzję w sprawie sprawcy przecieków podejmie zapewne Pekin, ale zważywszy na niedawne spotkanie chińskiego przywódcy Xi Jinpinga z prezydentem USA Barackiem Obamą, które miało służyć poprawie relacji między obu państwami, Pekin może się znaleźć w trudnym położeniu - pisze agencja AP, powołując się na politologów.

Obecność Snowdena w Hongkongu wciągnęła już Chiny w aferę, która dotąd była wewnętrznym problemem USA. Teraz stała się też testem dla stosunków między Pekinem i Waszyngtonem - powiedział w rozmowie z AP anonimowy ekspert.

Według niektórych specjalistów Chiny nie zawahają się wydać Amerykanom Snowdena, ponieważ "nie jest on w stanie dostarczyć żadnej informacji, która byłaby dla Chin szczególnie użyteczna politycznie" - powiedział politolog z Uniwersytetu Hongkongu David Zweig.

d3gfd47

Azyl na Islandii?

Snowden nie wyklucza, że poprosi o azyl na Islandii, ponieważ rząd tego kraju znany jest z zaangażowania na rzecz obrony wolności w internecie.

Informacje, które Snowden przekazał "Guardianowi" i "Washington Post", dotyczą zbierania przez NSA od 2007 roku tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

Snowden przewiduje, że w USA zostanie przeciwko niemu wszczęte dochodzenie pod zarzutem pogwałcenia ustawy o szpiegostwie (Espionage Act) oraz działania w interesie wroga.

d3gfd47
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gfd47
Więcej tematów