Świat289 ofiar pożaru zakładów tekstylnych w Pakistanie. Ofiar może być więcej

289 ofiar pożaru zakładów tekstylnych w Pakistanie. Ofiar może być więcej

Do 289 wzrosła liczba osób, które poniosły śmierć w pożarze zakładów tekstylnych w Karaczi w południowym Pakistanie - poinformowały lokalne władze. Służby ratunkowe zastrzegają, że może być więcej ofiar. Pożar wybuchł we wtorek wieczorem.

289 ofiar pożaru zakładów tekstylnych w Pakistanie. Ofiar może być więcej
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Rehan Khan

Łącznie w pożarach w dwóch pakistańskich fabrykach, w Karaczi i we wschodnim mieście Lahaur, zginęło we wtorek 314 osób.

Wcześniejszy bilans mówił o 236 zabitych w Karaczi i kilkunastu rannych. Według lokalnych władz był to największy pożar w historii miasta.

W zakładach tych zatrudnionych jest około 450 osób.

Trwa dogaszanie pożaru. Na razie nie wiadomo, co było jego przyczyną. - W ciągu dwóch minut ogień ogarnął całą fabrykę - powiedział przebywający w szpitalu 29-letni Liaqat Hussain, który ma rozległe oparzenia.

Według szefa strażaków Ehtishama ud-Dina większość ofiar śmiertelnych to osoby, które nie mogły się wydostać z piwnicy. Pomieszczenie doszczętnie się spaliło. Pracownicy mówią też, że ucieczkę utrudniały kraty w oknach i zamknięta brama. Co najmniej 65 osób uratowało się, skacząc z dachu.

- Brama była zamknięta. Byliśmy uwięzieni w środku - powiedział Hussain.

- Właściciele bardziej przejmowali się zabezpieczeniem ubrań niż bezpieczeństwem pracowników - dodał zatrudniony w fabryce Mohammad Pervez. Twierdzi, że "wiele osób mogłoby się uratować, gdyby w oknach nie było krat".

Jak poinformował starszy inspektor Amir Farooqi, policja szuka obecnie właścicieli zakładu.

Kilka godzin wcześniej we wtorek w Lahaur (Lahore) zapaliła się fabryka obuwia. Według najnowszego bilansu zginęło 25 osób.

Wtorkowe pożary są dowodem na kłopoty z bezpieczeństwem i higieną pracy w Pakistanie. Krytycy twierdzą, że rząd jest zbyt skorumpowany i nieskuteczny, by objąć opieką pracowników oraz rozwiązać wiele problemów, takich jak przerwy w dostawach energii, powszechne ubóstwo czy talibska rebelia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)