27% poparcia dla PO, SdPl poza Sejmem
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w grudniu, wygrałaby je Platforma Obywatelska z 27-procentowym poparciem - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Na drugim miejscu znalazłoby się Prawo i Sprawiedliwość z 18%. Z 4% poparciem Socjaldemokracja Polska nie znalazłaby się w Sejmie.
10.12.2004 | aktual.: 10.12.2004 18:10
Poparcie dla PO nie zmieniło się od października. Poparcie dla PiS wzrosło - z 14%. w październiku i 17% w listopadzie. Obecny wynik PiS jest najlepszy od ponad roku - 18-procentowe poparcie dla tej partii CBOS notował we wrześniu i październiku 2003 roku.
12% wyborców, którzy zamierzają wziąć udział w wyborach, głosowałoby w grudniu na Samoobronę (w październiku także 12%, w listopadzie 10%). Liga Polskich Rodzin mogłaby liczyć na 11% - o 3 punkty procentowe mniej niż w październiku i 1 punkt mniej niż w listopadzie.
Poparcie dla Polskiego Stronnictwa Ludowego wyniosło w grudniu 6% (tyle samo co w październiku i o 2 punkty procentowe mniej niż w listopadzie), a dla SLD - 5% (o 1 punkt mniej niż w październiku i o 3 punkty mniej niż w listopadzie). SLD ma najgorsze notowania od pięciu miesięcy.
Na Socjaldemokrację Polską głosowałoby 4% wyborców (tyle samo co w październiku i o 1 punkt mniej niż w listopadzie). Na 3% mogłaby liczyć Unia Wolności (spadek o 3 punkty procentowe w porównaniu z październikiem).
Poparcie dla Unii Pracy wyniosło w grudniu 2% (w październiku było to 3%, a w listopadzie - 2%). Również 2 proc. głosowałoby na Krajową Partię Emerytów i Rencistów (spadek o 1 punkt w porównaniu z październikiem i o 2 punkty w porównaniu z listopadem).
W sumie 10% wyborców poparłoby którąś z mniejszych partii: Unię Polityki Realnej, Ruch Katolicko-Narodowy, Rodzinę-Ojczyznę, Demokratyczną Partię Lewicy, Centrum, PPS i Chrześcijańską Demokrację III RP - ugrupowania te uzyskałyby po 1% głosów.
Zamiar udziału w wyborach zadeklarowało w grudniu 48% pytanych - o 1 punkt procentowy mniej niż w listopadzie i o 3 punkty mniej niż w październiku. 35% jednoznacznie odrzuca udział w wyborach, a 17% jeszcze nie wie, czy będzie głosować. Sprecyzowane preferencje wyborcze miało w grudniu 39% dorosłych Polaków.
Sondaż przeprowadzono w dniach 3-6 grudnia 2004 roku na 973- osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.