Trwa ładowanie...
ycipk-38tq8p
ycipk-38tq8p
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

27-letni król podpisał pierwszą konstytucję Bhutanu

W himalajskim Bhutanie dokonała się demokratyczna transformacja. 27-letni król Jigme Khesar Namgyel Wangchuck uroczyście, złotym atramentem, podpisał pierwszą
konstytucję, przyjętą tego dnia przez parlament.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-38tq8p

Bhutan, do niedawna monarchia absolutna, stał się monarchią konstytucyjną z demokracją parlamentarną. Ojciec obecnego monarchy, czwarty król Bhutanu Jigme Singye Wangchuck nie tylko oddał władzę bez walki i sprzeciwu, ale wręcz narzucił swym poddanym demokrację, zanim abdykował na rzecz swego wykształconego na Oksfordzie syna.

Pierwsze wybory powszechne w tym himalajskim królestwie odbyły się w marcu, a ich rezultaty wstrząsnęły posadami monarchii absolutnej. Partia Pokoju i Dobrobytu Bhutanu zdobyła 45 miejsc w parlamencie, natomiast Ludowa Partia Demokratyczna, kierowana przez krewnych króla - zaledwie dwa miejsca.

W XVII-wiecznej twierdzy w Thimphu król-ojciec, ministrowie i parlamentarzyści uczestniczyli w ceremonii podpisania konstytucji. Mnisi śpiewnie recytowali modły a całość transmitowała na żywo telewizja.

ycipk-38tq8p
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-38tq8p

ycipk-38tq8p
ycipk-38tq8p