Trwa ładowanie...
dzddz34
dzddz34
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

27-letni król podpisał pierwszą konstytucję Bhutanu

W himalajskim Bhutanie dokonała się demokratyczna transformacja. 27-letni król Jigme Khesar Namgyel Wangchuck uroczyście, złotym atramentem, podpisał pierwszą
konstytucję, przyjętą tego dnia przez parlament.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dzddz34

Bhutan, do niedawna monarchia absolutna, stał się monarchią konstytucyjną z demokracją parlamentarną. Ojciec obecnego monarchy, czwarty król Bhutanu Jigme Singye Wangchuck nie tylko oddał władzę bez walki i sprzeciwu, ale wręcz narzucił swym poddanym demokrację, zanim abdykował na rzecz swego wykształconego na Oksfordzie syna.

Pierwsze wybory powszechne w tym himalajskim królestwie odbyły się w marcu, a ich rezultaty wstrząsnęły posadami monarchii absolutnej. Partia Pokoju i Dobrobytu Bhutanu zdobyła 45 miejsc w parlamencie, natomiast Ludowa Partia Demokratyczna, kierowana przez krewnych króla - zaledwie dwa miejsca.

W XVII-wiecznej twierdzy w Thimphu król-ojciec, ministrowie i parlamentarzyści uczestniczyli w ceremonii podpisania konstytucji. Mnisi śpiewnie recytowali modły a całość transmitowała na żywo telewizja.

dzddz34

Podziel się opinią

Share

dzddz34

dzddz34
Więcej tematów