25. rocznica katastrofy na Okęciu
W poniedziałek mija 25. rocznica tragicznej
śmierci 87 osób, które zginęły w 14 marca 1980 r. w katastrofie
lotniczej na warszawskim lotnisku Okęcie. Jedną z ofiar była
piosenkarka Anna Jantar. Zginęło także czternastu amerykańskich
bokserów.
14.03.2005 | aktual.: 14.03.2005 12:09
"O godzinie 11.15 miała miejsce w Warszawie tragiczna w skutkach katastrofa lotnicza. Samolot pasażerski Polskich Linii Lotniczych 'LOT' IŁ-62 lecący z Nowego Jorku rozbił się w czasie podchodzenia do lądowania w pobliżu lotniska Okęcie" - poinformował za PAP na pierwszej stronie dziennik "Życie Warszawy" następnego dnia po tragedii.
Wszyscy zginęli
"Na pokładzie znajdowało się 77 pasażerów i 10-osobowa załoga; wszyscy zginęli" - czytamy dalej. Obok zamieszczono zdjęcie wraku samolotu, nie było na nim widać jednak ani jednego ciała.
Dotarło tam wielu fotografów, ale milicja zamknęła ich wszystkich w radiowozach i zabrała im negatywy. Tylko ja jeden dotarłem z filmem do redakcji, robiłem zdjęcia zza pazuchy, dlatego mi się udało - powiedział Ireneusz Radkiewicz, wówczas fotograf Centralnej Agencji Fotograficznej.
W dzienniku nie podano także żadnych przyczyn wypadku, w którym zginęło m.in. 22 osoby z ekipy amatorskiej reprezentacji bokserskiej USA i 16 innych obcokrajowców.
Przyczyna tragedii
Przyczyną katastrofy była usterka turbiny wału silnika, który w efekcie zapalił się. Ogień przeniósł się na sąsiednie silniki. Sytuacja była beznadziejna, bo samolot podchodził do lądowania i nie dało się już nic zrobić - powiedział jeden z pracowników LOT-u, proszący o anonimowość.
Przejeżdżałem koło Okęcia kilka minut po tej tragedii, w radiu podano wiadomość o niej. Podjechałem na miejsce wypadku, wszędzie była krew, ludzkie szczątki, fragmenty ciał rozrzucone po drzewach - powiedział dziennikarz Sławomir Kozłowski, obecnie wydawca "Teleexpressu" w Telewizji Polskiej. Milicja wszystkich stamtąd przeganiała - zaznaczył.
W artykule "Życia Warszawy" wytłuszczoną czcionką napisano ponadto o tragedii: "Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Rada Państwa i Rada Ministrów wyrażają głęboki żal i współczucie rodzinom ofiar katastrofy lotniczej".
Na drugiej stronie "Życie Warszawy" zamieściło listę ofiar. Tam widnieje jedyna wzmianka o Jantar: "Jantar-Kukulska Anna - Warszawa, Reymonta 21".
Dni żałoby
15 i 16 marca 1980 r. ogłoszono w stolicy dniami żałoby - odwołano wszystkie imprezy artystyczne i sportowe w Warszawie i województwie stołecznym. Wyznaczoną na 17 marca premierę polskiego filmu "Kung-Fu" przesunięto o dwa dni.
Katastrofa 1980 r. nie była jedyną na Okęciu. 9 maja 1987 r. rozbił się pod Warszawą samolot LOT-u IŁ-62M "Tadeusz Kościuszko". Lecący do Nowego Jorku samolot spadł na skraju Lasu Kabackiego 55 minut po starcie ze stołecznego lotniska. Była to największa katastrofa lotnicza w historii Polski - zginęły wszystkie 183 osoby znajdujące się na pokładzie.
Jedna z ulic warszawskiej dzielnicy Ursynów nosi imię dowódcy i pierwszego pilota maszyny tego tragicznego lotu, Zygmunta Pawlaczyka.