Trwa ładowanie...

25 lat więzienia dla sprawcy strzelaniny w Głuchołazach

Sąd Okręgowy w Opolu skazał Piotra B. oskarżonego o usiłowanie zabójstwa na karę 25 lat pozbawienia wolności. Wyrok nie jest prawomocny.

25 lat więzienia dla sprawcy strzelaniny w GłuchołazachŹródło: PAP, fot: Krzysztof Świderski
d99cgx2
d99cgx2

Do zdarzenia doszło 6 kwietnia ubiegłego roku na peryferiach Głuchołaz. Według ustaleń śledztwa, 65-letni Zygmunt Jakubowski wyjeżdżał swoim samochodem z domu. Wtedy z pobliskich krzaków wyszedł 35-letni Piotr B. Napastnik był uzbrojony w myśliwski sztucer. Na pustej drodze dwukrotnie strzelił w kierunku samochodu.

Jeden z pocisków, używany przez myśliwych do polowań na grubego zwierza, trafił ofiarę w klatkę piersiową. Mimo rany mężczyzna kontynuował jazdę w kierunku centrum miasta. Zatrzymał się dopiero kilometr dalej, gdy stracił przytomność. Ciężko rannego przewieziono natychmiast do szpitala.

Piotra B. - mieszkańca sąsiedniego województwa - zatrzymano w trakcie ucieczki przed policyjną obławą. Po zatrzymaniu przyznał się do winy. Jak tłumaczył w trakcie śledztwa, miał zły dzień i chciał sobie postrzelać.

Oskarżony przekonywał, że karabin wystrzelił przypadkowo, a on nie znał swojej ofiary. Podczas procesu zmieniał zeznania, utrzymując że prawdziwy sprawca pozostaje na wolności, a on wziął winę na siebie. Biegli psychiatrzy stwierdzili, że oskarżony w chwili czynu był poczytalny.

d99cgx2

Sąd nie dał wiary wyjaśnieniom oskarżonego i uznał, że oskarżony działał z bezpośrednim zamiarem pozbawienia życia. Na wysokość kary wpływ miała także opinia biegłego psychiatry i fakt, że oskarżony był już wielokrotnie karany m.in. za usiłowanie zabójstwa.

- Zgodnie z opinią biegłych oskarżony jest wysoce zdemoralizowany i rokuje nikłe nadzieje na resocjalizację - powiedział w uzasadnieniu wyroku sędzia SO Jarosław Mazurek.

Oprócz kary więzienia sąd orzekł wobec Piotra B. karę 10 lat pozbawienia praw publicznych oraz nakazał wypłacenie poszkodowanemu 200 tysięcy złotych odszkodowania.

d99cgx2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d99cgx2
Więcej tematów