Trwa ładowanie...
d2dze3g

25 lat więzienia dla sprawcy strzelaniny w Głuchołazach

Sąd Okręgowy w Opolu skazał Piotra B. oskarżonego o usiłowanie zabójstwa na karę 25 lat pozbawienia wolności. Wyrok nie jest prawomocny.
Share
Sędzia Jarosław Mazurek
Sędzia Jarosław MazurekŹródło: PAP, Fot: Krzysztof Świderski
d2dze3g

Do zdarzenia doszło 6 kwietnia ubiegłego roku na peryferiach Głuchołaz. Według ustaleń śledztwa, 65-letni Zygmunt Jakubowski wyjeżdżał swoim samochodem z domu. Wtedy z pobliskich krzaków wyszedł 35-letni Piotr B. Napastnik był uzbrojony w myśliwski sztucer. Na pustej drodze dwukrotnie strzelił w kierunku samochodu.

Jeden z pocisków, używany przez myśliwych do polowań na grubego zwierza, trafił ofiarę w klatkę piersiową. Mimo rany mężczyzna kontynuował jazdę w kierunku centrum miasta. Zatrzymał się dopiero kilometr dalej, gdy stracił przytomność. Ciężko rannego przewieziono natychmiast do szpitala.

Piotra B. - mieszkańca sąsiedniego województwa - zatrzymano w trakcie ucieczki przed policyjną obławą. Po zatrzymaniu przyznał się do winy. Jak tłumaczył w trakcie śledztwa, miał zły dzień i chciał sobie postrzelać.

d2dze3g

Oskarżony przekonywał, że karabin wystrzelił przypadkowo, a on nie znał swojej ofiary. Podczas procesu zmieniał zeznania, utrzymując że prawdziwy sprawca pozostaje na wolności, a on wziął winę na siebie. Biegli psychiatrzy stwierdzili, że oskarżony w chwili czynu był poczytalny.

Sąd nie dał wiary wyjaśnieniom oskarżonego i uznał, że oskarżony działał z bezpośrednim zamiarem pozbawienia życia. Na wysokość kary wpływ miała także opinia biegłego psychiatry i fakt, że oskarżony był już wielokrotnie karany m.in. za usiłowanie zabójstwa.

- Zgodnie z opinią biegłych oskarżony jest wysoce zdemoralizowany i rokuje nikłe nadzieje na resocjalizację - powiedział w uzasadnieniu wyroku sędzia SO Jarosław Mazurek.

Oprócz kary więzienia sąd orzekł wobec Piotra B. karę 10 lat pozbawienia praw publicznych oraz nakazał wypłacenie poszkodowanemu 200 tysięcy złotych odszkodowania.

d2dze3g

Podziel się opinią

Share
d2dze3g
d2dze3g
Więcej tematów