24% poparcia dla PO
Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w maju
wygrałaby je Platforma Obywatelska - wynika z najnowszego
sondażu Polskiej Grupy Badawczej (PGB). Na PO chce głosować 24% badanych, bez zmian w porównaniu z sondażem z kwietnia.
Drugie miejsce w sejmowym rankingu zajęła Samoobrona - 19% Poparcie dla tego ugrupowania, w porównaniu z sondażem z ubiegłego miesiąca zmalało o 5%. Kolejne pozycje z identycznym poparciem 13% zajmują: Prawo i Sprawiedliwość, oraz Liga Polskich Rodzin. Na oba ugrupowania chciało w maju głosować o 2 proc. więcej ankietowanych niż w kwietniu.
Socjaldemokracja Polska może liczyć na poparcie 9% badanych (+1 proc.). Polskie Stronnictwo Ludowe poparło 6% (bez zmian), a koalicję Sojuszu Lewicy Demokratycznej-Unii Pracy 5 proc. (-1 proc.). Na Unię Wolności i Unię Polityki Realnej chciało w maju głosować po 2% ankietowanych (bez zmian). Tyle samo respondentów poparło koalicję Krajowej Partii Emerytów i Rencistów, Partii Ludowo Demokratycznej, Polskiej Partii Socjalistycznej i Centrolewicy (o 2 proc. mniej niż w kwietniu).
Po przeliczeniu głosów na mandaty rozkład miejsc w parlamencie przedstawia się następująco: PO - 141 przedstawicieli (o 76 więcej niż w wyborach w 2001 roku), Samoobrona - 113 (o 60 więcej), LPR - 73 (o 35 więcej), PiS - 65 (o 21 więcej). 45 miejsc w parlamencie miałaby SdPL (nie istniała w 2001), a PSL mogłoby liczyć na 21 przedstawicieli (o 21 mniej niż w ostatnich wyborach do Sejmu). Do parlamentu weszłoby także 2 reprezentantów Mniejszości Niemieckiej (bez zmian).
W prognozie podziału mandatów nie uwzględniono koalicji SLD-UP, bo tworząca ją koalicja partii nie przekroczyła w sondażu ustawowego progu 8% poparcia w skali kraju, - poinformował Marcin Palade z PGB.
Sondaż przeprowadzono w dniach 2-4 maja na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1073 osób powyżej 18 roku życia.