24‑godzinny sąd, pół roku czekania na karę
Nawet pół roku może minąć, zanim 20-letni
Tytus P., student I roku geografii na Uniwersytecie Łódzkim,
skazany w przyspieszonym trybie za czyn chuligański, zakasze
rękawy przy pracach społecznych, które są jednym z elementów jego
kary, pisze "Dziennik Łódzki".
Dlaczego? - Otóż 24-godzinne sądy nie mogą przeskoczyć ślimaczego tempa przepływu dokumentów, zbyt małej liczby urzędników w sekretariatach sądów, a nawet... przepisów pocztowych.
Trudno w to uwierzyć, ale w trybie przyspieszonym droga do wykonania kary jest tak samo długa, jak przy zwykłym. Skazany ma trzy dni na wystąpienie o uzasadnienie wyroku, sędzia kolejne trzy na jego sporządzenie, a winowajca siedem dni na odwołanie się od wyroku. Nawet jeśli się nie odwoła, prawomocny wyrok sądu 24- godzinnego trafi najpierw do przewodniczącego wydziału grodzkiego, który musi zatwierdzić jego uprawomocnienie. Stąd orzeczenie jest przekazywane do sekcji wykonywania wyroków.
Ta ostatnia nie ma ustalonego terminu wysłania wezwania do zapłaty grzywny czy stawienia się w sądzie w celu wyznaczenia miejsca prac społecznych. Bywa, że takie wezwanie trafia do skazanego nawet po trzech miesiącach.
Dlaczego tak się dzieje? - Otóż wąskim gardłem jest sekretariat, w którym dramatycznie brakuje ludzi, a pracy jest mnóstwo. Swoją cegiełkę w wydłużeniu drogi do wykonania wyroku dokłada też poczta, która ma obowiązek dwukrotnego awizowania korespondencji. (PAP)