232 śmiertelne ofiary dengi w Indonezji
W dziewiętnastu z 32 indonezyjskich prowincji już co najmniej 232 osoby zmarły na dengę - roznoszoną przez komary tropikalną wirusową chorobę zakaźną. W Dżakarcie podano, że liczba chorych przekracza dwanaście tysięcy osób.
Do walki z chorobą resort zdrowia zaangażował wojsko i jednostki paramilitarne. Zapowiedziano także bezpłatne leczenie szpitalne wszystkich chorych. Na walkę z dengą oraz roznoszącymi ją komarami przeznaczono z budżetu 150 miliardów rupii, czyli 17,8 milionów dolarów.
Zarówno liczba zgonów, jak i zachorowań jest o ponad połowę wyższa niż w innych latach. W samej Dżakarcie na dengę zmarło już 47 osób.
Denga pojawia się na archipelagu zazwyczaj w styczniu, a szczyt zachorowań następuje w maju lub czerwcu. W tym roku jednak ulewne deszcze spowodowały wcześniejszą plagę komarów roznoszących zarazek i tym samym większą liczbę przypadków dengi.
Indonezyjscy naukowcy twierdzą, iż pojawił się nowy, groźniejszy szczep wirusa. Wyniki badań, mogące potwierdzić taką tezę, będą jednak znane dopiero w najbliższą środę.
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że co roku na dengę zapada w tropikach około sto milionów ludzi. Śmiertelność wynosi około pięciu procent.