23 września "europejska noc badaczy"
Odkrywanie sekretów natury, rozwiązywanie
zagadek detektywistycznych, obserwowanie gwiazd i planet oraz
spotkanie z człekokształtnym robotem Asimo - takie atrakcje
czekają Europejczyków podczas pierwszej "europejskiej nocy
badaczy".
13.09.2005 | aktual.: 14.09.2005 12:37
23 września w Brukseli i w jedenastu państwach członkowskich Unii Europejskiej odbędzie się wiele imprez naukowych, których celem będzie promowanie nauki, badań i eksperymentów. Na dzieci, młodzież i dorosłych czekają liczne atrakcje - zabawy, gry, wystawy interaktywne, a także panele dyskusyjne.
Jak podkreślają przedstawiciele Unii, projekt ma zachęcić młodych ludzi do zainteresowania się nauką. Ma też pomóc w zrozumieniu świata i jego tajemnic.
W Brukseli będzie można m.in. spotkać człekokształtnego robota Asimo, obejrzeć gwiazdy w planetarium i wraz ze specjalistami odkrywać tajemnice natury, zwierząt, roślin i minerałów w Instytucie Nauk Naturalnych.
Imprezy z okazji "europejskiej nocy badaczy" odbędą się też w miastach Czech, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, na Węgrzech, w Portugalii, Polsce, Słowenii, Hiszpanii i Szwecji.
W Polsce Uniwersytet Wrocławski przygotowuje wystawy i pokazy głównie dla dzieci i młodzieży. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z tajemnicami mikroskopu elektronowo-skaningowego, archeologii i biologii molekularnej. Zorganizowana zostanie też wystawa o zielarstwie - lekarstwach, truciznach i talizmanach.
Wiele państw - m.in. Węgry, Grecja, Czechy, Słowenia - organizuje tej nocy specjalne pokazy w obserwatoriach. Towarzyszyć im będą koncerty, pokazy magii i wystawy interaktywne. Na dzieci w Portugalii czekają zagadki kryminalne, których rozwiązanie wymaga skorzystania z nowinek technicznych i naukowych.
Patrycja Rojek