22 przypadki eutanazji niemowląt w Holandii od 1997 r.
Lekarze w Holandii informowali władze o
22 przypadkach eutanazji śmiertelnie chorych niemowląt od roku
1997, w odniesieniu do których ani razu nie interweniowali
prokuratorzy - wynika z badań opublikowanych w holenderskim dzienniku medycznym "Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde".
Są to pierwsze szczegółowe doniesienia o nielegalnej praktyce, uważanej przez jej zwolenników za etyczną, lecz której - także z moralnych względów - sprzeciwiają się inni, przerażeni możliwością legalnego zabijania ludzkich istot.
W roku 2001 Holandia jako pierwsze z państw zalegalizowało eutanazję dorosłych, którzy wyrażają pragnienie zakończenia życia, aby w ten sposób uniknąć wielkich cierpień związanych z nieuleczalnymi chorobami, na które chorują.
Holenderski rząd zwlekał z decyzją w sprawie kontrowersyjnej propozycji zgłoszonej przez główny związek lekarzy holenderskich, KNMG, aby stworzyć niezależną platformę, która rejestrowałaby przypadki eutanazji ludzi terminalnie chorych "nie dysponujących wolną wolą", m.in. dzieci, a także osób poważnie opóźnionych w rozwoju i ludzi pozostających w nieodwracalnej śpiączce po wypadku.
We wszystkich objętych raportem przypadkach, eutanazji poddano dzieci cierpiące na ciężkie rozszczepienie kręgosłupa, urodzonych często z niepełnym mózgiem i nie funkcjonującymi organami wewnętrznymi.
Według wcześniejszych badań, w Holandii poddawanych eutanazji jest co roku około 10-20 dzieci, ale tylko część przypadków jest zgłaszana władzom.
Autorem opracowania jest szef kliniki dziecięcej przy szpitalu akademickim w Groningen, Eduard Verhagen. Rok temu w placówce tej wystąpiono z propozycją, aby stworzyć wytyczne do eutanazji dzieci. Propozycja wywołała oburzenie Watykanu.
Według tych właśnie wytycznych, znanych jako Protokół z Groningen, eutanazja jest dopuszczalna wtedy, kiedy zespół medyczny i lekarze niezależni zgadzają się co do tego, że nie da się złagodzić bólu i nie istnieją widoki na poprawę stanu zdrowia, a rodzice takiego dziecka uważają, że eutanazja byłaby rozwiązaniem najlepszym.
Według opublikowanych w sobotę badań w raportowanych 22 przypadkach eutanazji niemowląt prokuratorzy uznali, iż lekarze kierowali się takimi właśnie zasadami jak w Protokole z Groningem.
Od czasu dopuszczenia eutanazji w prawie holenderskim, praktykę tę zalegalizowano w Belgii (2002 r.), a wprowadzenie jej rozważają Francja i Wielka Brytania.