Trwa ładowanie...
d3u6lok
wydarzenia
24-12-2007 12:49

2007 rok w polityce w Polsce i na świecie

Najważniejszymi wydarzeniami politycznymi w 2007 r. był rozpad koalicji rządowej PiS-LPR-Samoobrona, co w efekcie doprowadziło do skrócenia kadencji Sejmu, wcześniejszych wyborów parlamentarnych i przejęcia władzy przez zwycięską PO, która utworzyła rząd z PSL. Na jego czele stanął lider Platformy Donald Tusk.

d3u6lok
d3u6lok

W polityce zagranicznej głośna była przede wszystkim batalia Polski o zmianę systemu głosowania w Radzie Unii Europejskiej podczas czerwcowego szczytu UE w Brukseli. Polsce nie udało się przeforsować pierwiastkowego systemu ważenia głosów w Radzie UE. Zamiast tego odroczone w czasie zostało wejście w życie systemu podwójnej większości.

STYCZEŃ

2.1. - Nelly Rokita, obecnie posłanka PiS, odeszła z Platformy Obywatelskiej. Swą decyzję uzasadniała rozczarowaniem sytuacją w partii, która - według niej - "skręca w lewo".

8.1. - Klub parlamentarny SLD zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego uchwaloną w październiku nową ustawę lustracyjną, która likwidowała Sąd Lustracyjny i urząd Rzecznika Interesu Publicznego, a lustrację przekazała do IPN.

Posłowie SLD uznali nowe przepisy lustracyjne za sprzeczne m.in. z prawami i wolnościami obywatelskimi, zasadą domniemania niewinności, oraz zasadą, że każdy ma prawo do właściwego sądu.

d3u6lok

10.1. - Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustaw likwidujących Wojskowe Służby Informacyjne, która umożliwiła mu ujawnienie raportu z weryfikacji żołnierzy WSI.

- Sejm wybrał Sławomira Skrzypka na prezesem NBP. Tego dnia minęła również kadencja poprzedniego szefa Narodowego Banku Polskiego - Leszka Balcerowicza.

17.1. - Z jednodniową wizytą gościł w Warszawie prezydent Litwy Valdas Adamkus. Tematem jego rozmowy z prezydentem Lechem Kaczyńskim były m.in. współpraca w ramach Unii Europejskiej oraz kwestie polityki energetycznej.

20.1. - W prasie ukazała się informacja, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz spóźniła się ze złożeniem oświadczenia majątkowego swego męża. Z tego powodu grozi jej utrata mandatu samorządowego. W podobnej sytuacji jest, według szacunków MSWiA, 33 wójtów i burmistrzów i prezydentów miast oraz wielu radnych.

d3u6lok

22.1 - Poseł PiS Karol Karski został powołany na stanowisko wiceprzewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Jest tym samym jednym z dwudziestu wiceszefów tej organizacji, jednocześnie jedynym Polakiem w tym gronie.

25.1. - Spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z prezydentem Czech Vaclavem Klausem. Głównym tematem rozmów był Traktat Konstytucyjny Unii Europejskiej. Obaj przywódcy wymienili również opinie na temat amerykańskiej propozycji umieszczenia w Polsce i Czechach elementów systemu obrony antyrakietowej.

28.1. - Jan Rokita zaprezentował dorobek prac tzw. "gabinetu cieni" czyli grupy 20 rzeczników Platformy Obywatelskiej. Zrobił to jednak bez porozumienia z kierownictwem partii.

d3u6lok

29.1. - Wojewoda mazowiecki Wojciech Dąbrowski poinformował, że skierował w poniedziałek pismo wzywające Radę Warszawy do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu prezydent stolicy, Hanny Groniewicz-Waltz.

30.1. - Prokuratura Okręgowa w Łodzi wystąpiła do szefa Samoobrony Andrzeja Leppera o poddanie się badaniom DNA, które miało potwierdzić lub wykluczyć jego ojcostwo w stosunku do najmłodszego dziecka Anety Krawczyk.

Krawczyk, była radna Samoobrony i była dyrektor biura poselskiego Stanisława Łyżwińskiego, twierdziła, że pracę w partii dostała za usługi seksualne świadczone Łyżwińskiemu i Lepperowi. Kobieta nie była pewna, kto jest ojcem jej najmłodszego dziecka; początkowo twierdziła, że jest nim Łyżwiński, jednak badania DNA ostatecznie to wykluczyły.

d3u6lok

31.1. - Eurodeputowany PO Jacek Saryusz-Wolski został przewodniczącym komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego. Zastąpił na tym stanowisku niemieckiego polityka CDU Elmara Broka. Będzie kierował komisją do końca kadencji PE, czyli do połowy 2009 roku.

- Z wizytą w Polsce przebywał minister spraw zagranicznych Niemiec Frank Walter Steinmeier. Zapewnił, że jego rząd nie będzie wspierał żadnych prób podjętych przez przedstawicieli Powiernictwa Pruskiego dotyczących roszczeń względem Polski. LUTY

1.2. - Premier Jarosław Kaczyński odwołał Wojciecha Dąbrowskiego ze stanowiska wojewody mazowieckiego. Dymisja to efekt publikacji "Wprost", według którego Dąbrowski miał poświadczyć nieprawdę, by wyłudzić prawo jazdy.

d3u6lok

5.2. - Premier Jarosław Kaczyński przyjął dymisję ministra obrony narodowej Radosława Sikorskiego. Media informowały o konflikcie szefa MON z szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego Antonim Macierewiczem, do niedawna wiceministrem obrony.

7.2. - Ludwik Dorn zrezygnował z funkcji ministra spraw wewnętrznych i administracji; pozostał jednak w dalszym ciągu wicepremierem.

- Prezydent Lech Kaczyński odwołał Radosława Sikorskiego z funkcji ministra obrony narodowej i powołał na to stanowisko Aleksandra Szczygło. Jednocześnie Szczygło został odwołany z funkcji szefa Kancelarii Prezydenta.

d3u6lok

- Andrzej Krawczyk złożył dymisję z funkcji podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta, odpowiedzialnego za sprawy międzynarodowe. Dymisja miała związek z informacjami, jakoby w okresie stanu wojennego był on tajnym współpracownikiem WSW.

8.2. - Prezydent Lech Kaczyński powołał dotychczasowego Prokuratora Krajowego Janusza Kaczmarka na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji.

10.2. - Z wizytą w Warszawie gościł przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Głównymi tematami jego spotkań z prezydentem Lechem Kaczyńskim i premierem Jarosławem Kaczyńskim były: Traktat Konstytucyjny UE, pakiet energetyczny oraz embargo na eksport polskich produktów do Rosji.

12.2. - Wicepremier Ludwik Dorn zwrócił się do premiera Jarosława Kaczyńskiego o udzielenie mu urlopu do czasu wyjaśnienia opisanych w mediach "pomówień i insynuacji" pod adresem jego współpracowników i jego samego. Szef rządu zgodził się na urlop.

14.2. - Wicepremier Ludwik Dorn oświadczył, że nie zamierza wystąpić z PiS, niezależnie od tego czy zostanie odwołany z funkcji wicepremiera. O możliwym odejściu Dorna z rządu, a nawet rezygnacji z członkostwa w PiS, informowały media.

- Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy lustracyjnej, której był inicjatorem. Przywracała ona m.in. oświadczenia lustracyjne oraz procedurę karną w procesie sprawdzania, czy ktoś był agentem tajnych służb PRL. Dotyczy uchwalonej w październiku 2006 r. ustawy zmieniającej zasady lustracji, która miała wejść w życie 1 marca.

15.2. - Szef Kancelarii Premiera Mariusz Błaszczak poinformował, że przyczyną dymisji Ludwika Dorna ze stanowiska szefa MSWiA była różnica zdań między premierem a Dornem, dotycząca oceny współpracy prokuratury i policji.

- Jacek Sasin nowym wojewodą mazowieckim.

16.2. - Prezydent Lech Kaczyński wydał postanowienie o ujawnieniu na raportu z weryfikacji WSI.

- Sejm odrzucił wniosek Platformy Obywatelskiej o odwołanie szefa Samoobrony Andrzeja Leppera z funkcji wicepremiera i ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

19.2. - Wizyta premiera Czech Mirka Topolanka w Warszawie. Główny temat rozmów z premierem Jarosławem Kaczyńskim to amerykańska tarcza antyrakietowa.

20.2. - Wizyta ministra spraw zagranicznych Szwecji Karla Bildta w Warszawie. Jego rozmowa z szefową polskiej dyplomacji Anną Fotygą dotyczyła przede wszystkim Gazociągu Północnego.

23.2. - MSZ poinformowało stronę amerykańską, że rząd polski chce rozpocząć negocjacje w sprawie budowy w naszym kraju amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Nota ministerstwa to oficjalna odpowiedź na amerykańską propozycję rozpoczęcia rozmów w sprawie instalacji tarczy w Polsce. MARZEC

- Platforma Obywatelska wycofała swoich posłów z komisji nadzwyczajnej zajmującej się zmianami w konstytucji, dotyczącymi ochrony życia. "To wyraz naszej dezaprobaty dla poczynań polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz LPR" - powiedział wiceszef PO Zbigniew Chlebowski.

6.3. - Wojewoda mazowiecki Jacek Sasin wygasił mandat prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz (PO) w związku ze zbyt późnym złożeniem oświadczenia majątkowego dotyczącego działalności gospodarczej jej męża.

7.3. - Sejm odrzucił wniosek Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności wobec ministra transportu Jerzego Polaczka.

8.3. - Maria Kaczyńska, żona prezydenta Lecha Kaczyńskiego, podpisała się pod apelem kobiet mediów do parlamentarzystów o pozostawienie bez zmian zapisu konstytucji dotyczącego ochrony życia.

9.3. - Skandalem nazwał zaproszenie w czwartek grupy 50 dziennikarek do Pałacu Prezydenckiego ojciec Tadeusz Rydzyk. "To dziennikarze, którzy są przeciw pozytywnym zmianom w Polsce" - przekonywał na antenie Radia Maryja dyrektor rozgłośni. "To, co dzisiaj się stało, to był skandal i nie nazywajmy tego inaczej, nie nazywajmy nigdy, że szambo jest perfumerią" - mówi Rydzyk.

- Prezydent Lech Kaczyński wyraził opinię, że "nie czas na jakiekolwiek zmiany" prawa dotyczące aborcji i ochrony życia od momentu poczęcia.

13.3. - Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją przepisy, na mocy których utracili mandaty radni, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, którzy nie złożyli na czas oświadczeń dotyczących majątku własnego lub małżonka.

16.3. - Początek dwudniowej wizyty Kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Polsce. Merkel podkreśliła, że wizyta w Polsce jest sygnałem, że zależy jej na dobrych stosunkach z Polską jako ważnym sąsiadem Niemiec.

22.3. - "Dziennik" oraz "Wprost" opublikowały wypowiedzi b. premiera Józefa Oleksego, nagrane w biurze biznesmena Aleksandra Gudzowatego. Oleksy opowiada Gudzowatemu m.in. "o łapówkach, przekrętach i majątkach" polityków lewicy, a także powątpiewa w legalność majątku byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Sprawa wywołała burzę polityczną. Oleksy uznał, że opublikowanie nagrań jest atakiem na niego. Kierownictwo SLD stwierdziło, że w Sojuszu nie ma dla niego miejsca. Ostatecznie Oleksy sam oddał legitymację partyjną.

- Klub SLD złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie zbadania zgodności z ustawą zasadniczą ustawy lustracyjnej oraz jej nowelizacji. Wniosek Sojuszu dotyczył zarówno ustawy lustracyjnej z października 2006 roku "o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990", jak i noweli prezydenckiej tej ustawy z 14 lutego 2007 roku.

- Polska przedstawiła pierwiastkowy system wyliczania głosów w Radzie Unii Europejskiej. Warszawska propozycja zakładała, że głosy każdego kraju są w przybliżeniu proporcjonalne do pierwiastka kwadratowego z liczby jego ludności.

30.3. - W atmosferze awantury Sejm nie uchylił immunitetu Małgorzacie Ostrowskiej (SLD), podejrzewanej o przyjęcie łapówki od barona paliwowego.

KWIECIEŃ

5.4. - Podlaskie PiS zebrało wymagane prawem ponad 47 tysięcy podpisów pod wnioskiem mieszkańców województwa o referendum lokalne w sprawie obwodnicy Augustowa.

11.4 - PO przedstawiła "antyraport" oceniający raport z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Według PO, raport przygotowany przez szefa Komisji weryfikacyjnej Antoniego Macierewicza został sporządzony tendencyjnie, bez dbałości o obiektywizm i z pominięciem podstawowych zasad obowiązujących przy opracowywaniu materiałów analitycznych.

Materiał wywołał komentarze premiera i prezydenta. Lech Kaczyński stwierdził, że PO przygotowując "antyraport" przyjęła rolę obrońcy tego, co było "patologiczne" w III RP.

13.4. - W Sejmie przepadły propozycje zmiany w konstytucji w kwestii ochrony życia od poczęcia. Żadna z poprawek nie uzyskała wymaganej większości głosów. Jeszcze tego samego dnia marszałek Sejmu Marek Jurek, który był orędownikiem zmian w konstytucji zrezygnował z funkcji marszałka.

14.4. - Marek Jurek zrezygnował z członkostwa w PiS. Wkrótce w ślad za nim poszli inni posłowie: Artur Zawisza, Dariusz Kłeczek, Małgorzata Bartyzel, Marian Piłka. Swoją decyzję tłumaczył niedopuszczeniem przez władze PiS do rozmowy o przebiegu prac i głosowaniach nad zmianami w konstytucji w kwestii ochrony życia od poczęcia.

- W Warszawie odbyła się pierwsza konferencja programowa PO z udziałem Jana Rokity i Andrzeja Olechowskiego. Konferencja zastąpiła niedoszłą do skutku konferencję gliwicką, uznaną przez niezaproszone na nią władze PO za "rozłamową".

Za organizację spotkania w Gliwicach zarząd Platformy zawiesił w prawach członków partii: prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza i marszałka województwa śląskiego Janusza Moszyńskiego. By załagodzić spór wewnątrz partii, uzgodniono wówczas, że konferencja zostanie przełożona i wpisana w program oficjalnych przygotowań do konwencji programowej w maju.

16.4. - Platforma Obywatelska zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego znowelizowaną uchwałę Sejmu o powołaniu bankowej komisji śledczej.

19.4. - Marek Jurek ogłosił, że podjął decyzję o założeniu nowego ugrupowania chrześcijańsko-konserwatywnego. Swoją partię nazwał Prawica Rzeczypospolitej.

23.4. - Minister w Kancelarii Premiera Przemysław Gosiewski otrzymał tytuł honorowego obywatela Włoszczowy (Świętokrzyskie) nadany przez lokalny samorząd "za szczególne zasługi i na rzecz rozwoju i promocji gminy". Dzięki staraniom Gosiewskiego, uruchomiono we Włoszczowie przystanek na Centralnej Magistrali Kolejowej.

25.4. - Falę komentarzy wywołała informacja o tym, ze europoseł Bronisław Geremek nie złożył ponownego oświadczenia lustracyjnego. Geremek argumentował, że złożył już je pod rządami poprzedniej ustawy. Nowa ustawa lustracyjna zobowiązała m.in. posłów, senatorów i europosłów do złożenia oświadczenia, czy współpracowali z organami bezpieczeństwa PRL, czy nie.

Termin składania tych oświadczeń minął 19 kwietnia. Zgodnie z ustawą, w przypadku niedopełnienia tego obowiązku wyborczy mandat wygasa.

Sprawa Geremka wywołała burzę w Parlamencie Europejskim. Ostatecznie europoseł zachował mandat, bo przepisy ustawy lustracyjnej zostały uchylone przez Trybunał Konstytucyjny.

- B. posłanka SLD i b. minister budownictwa Barbara Blida postrzeliła się podczas przeszukania jej domu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Mimo reanimacji podjętej przez funkcjonariuszy ABW kobieta zmarła. Rewizja była częścią postępowania w sprawie mafii węglowej.

- Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro postanowił o wszczęciu śledztwa w sprawie okoliczności śmierci Barbary Blidy. Klub SLD zażądał "natychmiastowego wyjaśnienia i podania do publicznej wiadomości wszystkich okoliczności" śmierci b. posłanki. Zażądał również dymisji Ziobry i koordynatora ds. służb specjalnych Zbigniewa Wassermanna.

26.4. - Klub SLD złożył w Sejmie projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania okoliczności tragicznej śmierci b. posłanki Sojuszu Barbary Blidy.

- Z powodu niezłożenia oświadczenia lustracyjnego były premier Tadeusz Mazowiecki stracił stanowisko w Kapitule Orderu Orła Białego.

27.4. - Sejm odwołał Marka Jurka z funkcji marszałka Sejmu. Nowym marszałkiem został Ludwik Dorn.

- W Warszawie gościł premier Wielkiej Brytanii Tony Blair. Zapewniał, że budowa amerykańskiej tarczy antyrakietowej nie jest skierowana przeciw Rosji. MAJ

2.5. - Parlamentarzyści Polski i Litwy po raz pierwszy w historii wspólnie uczcili 216. rocznicę Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji odbyły się uroczyste zgromadzenia jednocześnie - w polskim Senacie i litewskim Sejmasie. Parlamenty łączyły się ze sobą za pośrednictwem telemostu. Uroczystościom przewodzili marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i przewodniczący Sejmasu Viktoras Muntianas.

Na zakończenie posiedzenia polscy i litewscy parlamentarzyści przyjęli Wspólną Deklarację, w której złożyli "hołd Polakom i Litwinom, twórcom Konstytucji 3 Maja, testamentu Rzeczpospolitej Obojga Narodów".

4.5. - Klub PiS złożył w Sejmie projekt tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Projekt zakładał podanie do publicznej wiadomości informacji o byłych funkcjonariuszach komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, ograniczenie pełnienia przez nich funkcji publicznych oraz pozbawienie ich nieuzasadnionych przywilejów materialnych.

7.5. - Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński poinformował, że z powodu niezłożenia w terminie oświadczenia lustracyjnego eurodeputowany Bronisław Geremek stracił stanowisko w Kapitule Orderu Orła Białego.

Pod koniec kwietnia, także z powodu niezłożenia oświadczenia lustracyjnego stanowisko w Kapitule stracił były premier Tadeusz Mazowiecki.

8.5. - Prezydent Lech Kaczyński powołał Przemysława Gosiewskiego, szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów, na stanowisko wicepremiera. Gosiewski zajął miejsce Ludwika Dorna, który opuścił rząd i stanowisko wicepremiera i został marszałkiem Sejmu.

10.5. - Prof. Władysław Bartoszewski zrezygnował z członkostwa w Kapitule Orderu Orła Białego.

- Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy lustracyjnej. Zgodnie z nowelą, osoby podlegające lustracji, które służyły w organach bezpieczeństwa PRL, a działają poza Polską na rzecz jej bezpieczeństwa, składają jednocześnie jawne oświadczenia lustracyjne i tajne deklaracje.

- Andrzej Gwiazda został wybrany przez Senat na członka Kolegium IPN. Gwiazda był kandydatem senatorów PiS. Oprócz niego przez tę partię zgłoszony został również Marek K. Kamiński. Nie uzyskał on jednak wymaganej większości głosów. Nie uzyskał jej również kandydat PO - Benedykt Czuma.

11.5. - Szefowa MSZ Anna Fotyga przedstawiła w Sejmie informację o zadaniach polityki zagranicznej w 2007 roku. Za jej najważniejszy cel uznała bezpieczeństwo kraju, w tym bezpieczeństwo energetyczne.

Opozycja zarzuciła Fotydze doprowadzenie do pogorszenia pozycji międzynarodowej Polski przez politykę "izolacji, lęków i stereotypów". Koalicjanci nie zgłaszali większych zastrzeżeń. Pierwszej części 2-godzinnego wystąpienia minister Fotygi wysłuchali prezydenci Polski - Lech Kaczyński i Litwy - Valdas Adamkus.

Fotyga stanowczo zaprzeczyła tezie o izolacji Polski na arenie międzynarodowej. Oświadczyła, że z Polską prowadzone są konsultacje, a zagraniczni partnerzy rozmawiaj z polskimi politykami.

- Trybunał Konstytucyjny uznał, że część przepisów ustawy lustracyjnej jest niezgodna konstytucją, m.in. objęcie lustracją ogółu dziennikarzy, lustracja rektorów, prorektorów i dyrektorów szkół niepublicznych oraz szefów spółek będących wydawcami.

12-15.5. Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego Fra' Andrew Bertie z wizytą w Polsce. Gościł w Polsce po raz pierwszy od 1931 r. Odwiedził Kraków, Częstochowę i Warszawę. Spotkał się z prezydentem Lechem Kaczyńskim i premierem Jarosławem Kaczyńskim.

14.5 - Premier Słowenii Janez Jansza złożył jednodniową wizytę w Warszawie. Z prezydentem Lechem Kaczyńskim omówił kwestie europejskie, sytuację na Bałkanach oraz współpraę dwustronną.

15.5. - Ukazał się "Dziennik Ustaw" z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie lustracji. Prezydent Lech Kaczyński spotkał się z liderami głównych ugrupowań politycznych w sprawie dalszych losów lustracji. W spotkaniu nie wziął udział przedstawiciel SLD.

17.5. - Były marszałek Sejmu prof. Wiesław Chrzanowski odebrał z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego nominację na członka Kapituły Orderu Orła Białego.

21.5. - 21,56 proc. wyniosła frekwencja w niedzielnym referendum wojewódzkim w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa. Referendum jest nieważne, bo nie został przekroczony próg 30 proc. frekwencji. Ponad 92 proc. społeczeństwa opowiedziała się za budową obwodnicy Augustowa.

21.5. - Prezydent Lech Kaczyński powołał arcybiskupa Ignacego Tokarczuka w skład Kapituły Orderu Orła Białego.

27.5. - PO przedstawiła swój program polityczny. Zakłada m.in. przekształcenie Senatu w izbę korporacyjną, 15-proc. podatek liniowy, odbiurokratyzowanie gospodarki, likwidacja użytkowania wieczystego, system ubezpieczeń zdrowotnych oparty na trzech filarach i wprowadzenie wystandaryzowanego koszyka usług medycznych.

30.5. - Wizyta premiera Włoch Romano Prodi w Warszawie. Po spotkaniu z szefem polskiego rządu Jarosławem Kaczyńskim, Prodi powiedział, że decyzje umożliwiające Europie "odgrywanie ważnej roli w świecie" powinny zostać podjęte szybko. Z kolei Polska chce zmian w tekście Traktatu Konstytucyjnego UE i "nieco wolniejszego tempa rokowań" w sprawie jego przyjęcia. CZERWIEC

1.6. - Poseł Wojciech Mojzesowicz opuścił klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówił, nie może godzić się na - jego zdaniem - szkodliwe rządy Samoobrony na wsi. Mojzesowicz został posłem niezależnym.

3.6. B.prezydent Aleksander Kwaśniewski został przewodniczącym Rady Programowej Lewicy i Demokratów. "Przekonało mnie do tego sformułowanie +harmonia w różnorodności+ - nie dziwmy się, że jesteśmy różni, nie patrzmy na drobiazgi, twórzmy wspólnie dobra alternatywę dla Polski - powiedział Kwaśniewski.

4.6. - Wizyta szefa Parlamentu Europejskiego Hansa Gerta- Poetteringa, w Polsce, który spotkał się m.in. z marszałkiem Sejmu Ludwikiem Dornem. Rozmowa dotyczyła m.in. systemu głosowania w Radzie UE. Ich stanowiska były rozbieżne.

5.6. - Jeśli rząd polski będzie obstawać przy swojej propozycji obliczania głosów w Radzie UE, będzie problem - powiedział w Warszawie Poettering.

Zgodnie z propozycją zawartą w eurokonstytucji, do podjęcia decyzji w Radzie UE potrzeba co najmniej 55 proc. państw Unii (nie mniej niż 15), reprezentujących co najmniej 65 proc. jej ludności. To wzmacnia duże kraje, takie jak Niemcy. Warszawa zaproponowała, by system głosowania tzw. podwójną większością w nowym traktacie UE zastąpił system pierwiastkowy.

- Premier J, Kaczyński pytany, czy Polska będzie zabiegała o zmianę systemu głosowania w Radzie UE na system pierwiastkowy odparł: "warto umierać za pierwiastek".

6.6 - Amerykańskie plany instalacji w Polsce elementów tarczy antyrakietowej były jednym z tematów spotkania w Moskwie szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysława Stasiaka z szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Federacji Rosyjskiej Igorem Iwanowem.

8.6. Wizyta prezydenta USA George'a Busha w Polsce, który gościł w rezydencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Juracie. Obaj przywódcy zapewniali, że tarcza antyrakietowa nie jest skierowana przeciw Rosji.

Wizycie prezydentów Stanów Zjednoczonych i Polski na Helu towarzyszyły najwyższe środki bezpieczeństwa. Ośrodek ochraniały BOR, marynarka wojenna, Straż Graniczna oraz agenci ze strony amerykańskiej. Nie obyło się bez manifestacji antyglobalistów, którzy protestowali przeciwko wizycie Busha w pobliżu rezydencji w Juracie.

10.6. - Andrzej Lepper został ponownie wybrany na nadzwyczajnym kongresie partii na stanowisko szefa Samoobrony.

11.6. - Wizyta Kanclerza Austrii Alfreda Gusenbauera w Warszawie. Pierwsza z szeregu wizyt, przed planowanym na 21-22 czerwca sczytem Rady UE. W Polsce będzie gościł prezydent Francji Nicolas Sarkozy, premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero.

- Marta Olszewska i Irena Zofia Romaszewska to dwie nowe członkinie Kapituły Orderu Odrodzenia Polski powołane przez Wielkiego Mistrza Orderu - prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

12.6. - Premier Jarosław Kaczyński powtórzył, że Polska "pod żadnym pozorem nie zgodzi się na to, co nam zostało zaproponowane" w projekcie traktatu europejskiego w sprawie głosowania w UE i opowiada się zdecydowanie za tzw. systemem pierwiastkowym. Zdaniem premiera, polskie weto na szczycie w Brukseli jest bardzo prawdopodobne.

- Bohdan Cywiński został powołany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego na nowego członka Kapituły Orderu Odrodzenia Polski.

13.6. - Premierzy Polski i Estonii Jarosław Kaczyński i Andrus Ansip opowiedzieli się w Warszawie za zacieśnieniem stosunków polsko-estońskich i umocnieniem Unii Europejskiej.

14.6. - Wizyta prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, który spotkał się z prezydentem Lechem Kaczyńskiem. Sarkozy deklarował, że po rozmowach z Kaczyńskim lepiej rozumie polskie stanowisko; przestrzegał jednak, że zarówno Polska, jak i Francja muszą uciekać od "izolacji" i "odosobnienia".

- Liderzy czterech partii tworzących koalicję Lewica i Demokraci (SLD, SdPl, UP i Partia Demokratyczna) podpisali Deklarację Programową, zgodnie z którą LiD jest ruchem politycznym. Zaprezentowali również skład Rady Programowej.

15.6. - Sejm przyjął uchwałę wspierającą rząd w negocjacjach nad nowym traktatem Unii Europejskiej. W uchwale posłowie uznali pierwiastkowy system ważenia głosów w Radzie UE za "właściwe rozwiązanie kompromisowe w nowym traktacie".

- Hiszpania pragnie porozumienia w kwestii Traktatu Konstytucyjnego UE i zrobi wszystko, co w jej mocy, aby to porozumienie osiągnąć - oświadczył w Warszawie premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero po spotkaniu z szefem polskiego rządu Jarosławem Kaczyńskim.

16.6. - Spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel w podberlińskim zamku Meseberg.

23.6. - W ocenie premiera Jarosława Kaczyńskiego, na zakończonym w nocy z piątku na sobotę szczycie UE w Brukseli Polska odniosła sukces i została znacznie wzmocniona. Jak podkreślił, sukces w negocjacjach jest zasługą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

- Rząd mówi o sukcesie, opozycja o sukcesie "umiarkowanym". Większość ekspertów jest zdania, że kompromis wypracowany na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli to korzystne rozwiązanie dla Polski i dla całej wspólnoty.

29.6. - Premier Jarosław Kaczyński oraz wicepremierzy Andrzej Lepper i Roman Giertych podpisali aneks do umowy koalicyjnej.

W aneksie zapisano m.in. przeprowadzenie zmian w ordynacji wyborczej do parlamentu, poparcie dla kandydata PiS na prezesa NIK oraz zgodę na powołanie sejmowej komisji śledczej w sprawie spółki Larchmont Capital Marka Dochnala.

- Liderzy partii koalicyjnych oceniają, że współpraca koalicji PiS, Samoobrony i LPR układa się na tyle dobrze, iż chcą ją kontynuować, także w kolejnej kadencji parlamentu.

- Prezydent Lech Kaczyński zawiesił wykonanie kary wobec dziennikarza z Polic Andrzeja Marka skazanego na trzy miesiące więzienia za zniesławienie urzędnika. O ułaskawienie dziennikarza prosiła prezydenta jego żona - Małgorzata Marek-Ułasiewicz. Jej prośbę poparł w piśmie do prezydenta senator Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Romaszewski.

- Amerykański system tarczy antyrakietowej, którego elementy mają zostać zainstalowane w Polsce i Czechach, będzie miał charakter defensywny, a jego zdaniem będzie ochrona USA i Europy przed atakami rakietowymi z Bliskiego Wschodu - przekonywali przedstawiciele amerykańskiej administracji w Krakowie.

29.6. - O współpracy w dziedzinie energetyki, a przede wszystkim o możliwościach dostaw norweskiego gazu do Polski, rozmawiali w w Warszawie premierzy Jarosław Kaczyński i Jens Stoltenberg.

30.6. - Nie ma bliżej współpracujących krajów w UE niż Polska i Litwa - oceniła w sobotę w Sejmie szefowa polskiej dyplomacji Anna Fotyga, która brała udział w XVI sesji Zgromadzenia Poselskiego Sejmu RP i Sejmu Republiki Litewskiej.

- Przesłanie do narodów Polski i Litwy, zaświadczające o wyjątkowym znaczeniu wzajemnych stosunków, przyjęło w sobotę w Warszawie Zgromadzenie Poselskie Sejmu RP i Sejmu Republiki Litewskiej. LIPIEC

5.7. - Prezes PiS Jarosław Kaczyński zawiesił Pawła Zalewskiego w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości. Powodem zawieszenia były działania i wypowiedzi Zalewskiego "kwestionujące politykę zagraniczną państwa". Po zawieszeniu Zalewskiego prezydent Lech Kaczyński mówił, że uważa swoją znajomość z nim "za zakończoną".

9.7. - Tygodnik "Wprost" ujawnił fragmenty nagrania z wykładu o. Tadeusza Rydzyka. "Prezydentowa to czarownica, która powinna się poddać eutanazji, a prezydent to oszust ulegający lobby żydowskiemu" - miał mówić dyrketor Radia Maryja. O. Rydzyk nazwał publikację prowokacją.

Jeżeli wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka, ujawnione przez "Wprost", są prawdziwe, to znaczy, że o. Rydzyk już po raz trzeci obraził głowę państwa i jego żonę - powiedział prezydent Lech Kaczyński.

9.7. - Dymisja szefa Samoobrony Andrzeja Leppera z funkcji wicepremiera i ministra rolnictwa, która rozpoczęła proces rozpadu koalicji PiS-Samoobrona-LPR i doprowadziła do przedterminowych wyborów. Tego samego dnia zdymisjonowany został minister sportu Tomasz Lipiec.

Są poważne przesłanki, żeby sądzić, że Lepper i Lipiec są zamieszani w działalność przestępczą - mówił premier Jarosław Kaczyński. Zapowiadał jednocześnie, że jeśli nie będzie rządu większościowego, jedynym wyjściem są przedterminowe wybory

Jeszcze w dniu dymisji Leppera prezydium Samoobrony podjęło decyzję o wyjściu z koalicji. Przeciwny takiej decyzji władz partii był eurodeputowany Ryszard Czarnecki.

10.7. - Trzydniowa wizyta w Polsce prezydenta Czech Vaclava Klausa.

- Kluby PO i SLD złożyły w Sejmie wnioski o skrócenie kadencji Sejmu. Platforma złożyła także wnioski o odwołanie wszystkich 19 ministrów z rządu Jarosława Kaczyńskiego.

Samoobrona podjęła decyzję o "warunkowym pozostaniu w koalicji". Jak mówił szef partii Andrzej Lepper, klub Samoobrony "jednogłośnie postanowił o wyjściu z koalicji", ale ostateczną decyzję pozostawili władzom partii i jemu jako szefowi partii.

11.7. - Prezydent Lech Kaczyński przyznał Order Orła Białego byłemu prezydentowi USA, zmarłemu w 2004 roku, Ronaldowi Reaganowi.

16.7. - Europoseł Ryszard Czarnecki został wykluczony z Samoobrony. Wykluczenie Czarneckiego miało związek z jego wypowiedziami, w których BYŁ przeciwny opuszczeniu koalicji przez Samoobronę.

16.7.- Liderzy Samoobrony i LPR Andrzej Lepper i Roman Giertych ogłosili powstanie nowej partii - Ligi i Samoobrony (LiS). LPR i Samoobrona miały wspólnie startować w przedterminowych wyborach parlamentarnych, lecz tuż przed wyborami oba ugrupowania wycofały się z tego pomysłu.

16-18.7. - Wizyta prezydenta Lecha Kaczyńskiego w USA. Polski prezydent rozmawiał m.in. z prezydentem USA George'em W. Bushem o planach rozmieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej.

20.7. - Prezes PiS Jarosław Kaczyński przesłał list liderom Samoobrony i LPR, w którym przedstawił im "warunki dobrego rządzenia". Jak zapowiadał, jeśli koalicjanci nie zgodzą się na te warunki, trzeba będzie "odwołać się do decyzji wyborców". Odpowiedzią LPR i Samoobrony były ich własne warunki sprawnego funkcjonowania rządu koalicyjnego.

23.7. - Szefowa gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego Elżbieta Jakubiak została ministrem sportu i turystyki. Nowym szefem gabinetu prezydenta został dotychczasowy sekretarz stanu w Kancelarii prezydenta Maciej Łopiński. Stanowisko Łopińskiego objął natomiast dotyczasowy eurodeputowany PiS Michał Kamiński.

31.7. - Wojciech Mojzesowicz, poseł PiS, a wcześniej bliski współpracownik Andrzeja Leppera, został ministrem rolnictwa. Samoobrona uznała tę nominację za "jednoznacznie zerwanie koalicji", choć sama nie zamierzała ogłosić końca koalicji. Także według lidera LPR Romana Giertycha, nominacja Mojzesowicza oznaczała odejście od umowy koalicyjnej. SIERPIEŃ

3.8.- Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdania PiS i SLD dotyczące źródeł pozyskania środków finansowych w 2006 roku. Obie partie odwołały się od decyzji PKW do Sądu Najwyższego

5.8. - Rada Krajowa Samoobrony podjęła decyzję o wycofaniu swoich ministrów z rządu. Oddali się oni do dyspozycji premiera. W przyjętej przez władze Samoobrony uchwale stwierdzono również, że to PiS zerwało koalicję.

8.8. - Janusz Kaczmarek został odwołany z funkcji szefa MSWiA. Jego następcą został dotychczasowy szef BBN Władysław Stasiak. Decyzja o odwołaniu Kaczmarka miała związek z tym, że znalazł się on w kręgu podejrzeń w związku z przeciekiem w sprawie akcji CBA dotyczącej odrolnienia ziemi.

9.8. - Prezydent Lech Kaczyński spotkał się z szefem PO Donaldem Tuskiem. Po tym spotkaniu Tusk oświadzcył, że wcześniejsze wybory są celem zarówno prezydenta, jak i PO, najlepszy termin to październik. Według ministra w Kancelarii Prezydenta Michała Kamińskiego, prezydent uważa, że w obecnej sytuacji jesienne wybory są nieuchronne.

11.8. - Premier Jarosław Kaczyński poinformował wicepremiera Romana Giertycha, że zrywa umowę koalicyjną i odwoła "wszystkich ministrów LPR".

- Rada Polityczna PiS zgodziła się na wcześniejsze wybory. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, wybory mogłyby się one odbyć na jesieni 2007 r., a najbardziej prawdopodobny termin, to 21 października.

13.8. - Prezydent Lech Kaczyński odwołał w poniedziałek z rządu ministrów rekomendowanych przez Ligę Polskich Rodzin i Samoobronę. Prezydent odwołał Romana Giertycha (LPR) z funkcji wicepremiera i ministra edukacji. Na stanowisko szefa resortu edukacji Lech Kaczyński powołał Ryszarda Legutkę, wicemarszałka Senatu, należącego do senackiego klubu PiS.

L. Kaczyński odwołał także Rafała Wiecheckiego (LPR) z funkcji ministra gospodarki morskiej. Na jego miejsce powołał Marka Gróbarczyka (bezpartyjnego).

Z rządu zostali także odwołani ministrowie Samoobrony. Annę Kalatę na stanowisku ministra pracy i polityki społecznej zastąpiła Joanna Kluzik-Rostkowska (była wiceminister pracy, obecnie wiceszefowa resortu rozwoju regionalnego). Andrzeja Aumillera na stanowisku ministra budownictwa zastąpił Mirosław Barszcz (były wiceminister finansów).

- Samoobrona i LPR złożyły do marszałka Sejmu wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu. Kandydatem LiS na premiera jest b. szef MSWiA Janusz Kaczmarek.

15.8.- Wicemarszałek Senatu Krzysztof Putra (PiS) i lider PO Donald Tusk nie zostali wpuszczeni na Białoruś, gdzie mieli uczestniczyć w obchodach święta Wojska Polskiego. Doradcę premiera Michała Dworczyka zmuszono do opuszczenia Białorusi. Polskie MSZ wezwało białoruskiego ambasadora.

20.8. - B.prezydent Aleksander Kwaśniewski poinformował, że stanie na czele komitetu wyborczego LiD, w który przekształci się Rada Programowa LiD.

21.8.- Marszałek Sejmu Ludwik Dorn poinformował, że posłowie zajmą się wnioskiem o samorozwiązanie Sejmu na posiedzeniu 7 września. Samego siebie nazwał "likwidatorem Sejmu". Dorn poinformował jednocześnie, że nie wprowadzi do porządku obrad Sejmu wniosków o powołanie komisji śledczych: ds. zbadania akcji CBA w resorcie rolnictwa oraz w sprawie samobójczej śmierci Barbary Blidy.

Po tej wypowiedzi kluby LPR, SLD i PO złożyły wnioski o odwołanie Dorna z funkcji marszałka Sejmu. Główny powód wniosków to brak zgody marszałka Sejmu na wprowadzenie do porządku obrad izby wniosków o powołanie komisji śledczych.

22.8. - Klub PiS złożył u marszałka Sejmu wniosek o skrócenie kadencji Sejmu. Prawo i Sprawiedliwość chce, aby wniosek ten głosowany był 7 września. W Sejmie były już wnioski o skrócenie kadencji Sejmu zgłoszone przez kluby PO i SLD.

23.8.- Sejm uchylił immunitet posłowi Stanisławowi Łyżwińskiemu i wyraził zgodę na jego tymczasowe aresztowanie.

- PKW podtrzymała swoje stanowisko o odrzuceniu sprawozdań finansowych PiS i SLD za 2006 rok.

24.8. - Poseł Stanisław Łyżwiński został zatrzymany.

25.8. - Ponad 4 godziny marszałek Sejmu Ludwik Dorn odczytywał posłom w nocy z piątku na sobotę tajne stenogramy ze spotkania sejmowej komisji ds. specsłużb z b. ministrem SWiA Januszem Kaczmarkiem. PiS mówiło o "brutalnej grze politycznej". Opozycja uznała stenogramy za porażające i domagała się jak najszybszej dymisji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

- Podczas Raday Krajowej PO Donald Tusk w ostrych słowach skrytykował "nieudolne, patologiczne" rządy Jarosława Kaczyńskiego i PiS, zarzucając im zdradę ideałów "Solidarności" i marzeń Polaków o lepszej Polsce.

- Podczas konwencji politycznej PiS w gdańskiej hali "Olivia" premier Jarosław Kaczyński przekonywał, że rządy PiS to były najlepsze lata Polski od bardzo wielu dziesięcioleci. Zdaniem J. Kaczyńskiego, Tusk - w rzeczywistości zwolennik kosmetycznych zmian w Polsce - próbuje założyć maskę rycerza IV RP. "Widać wilcze zęby zza tej maski" - mówił szef rządu.

27.8. - Bezpieczeństwo energetyczne oraz wzajemne stosunki polsko- litewskie, to główne tematy poruszane w trakcie spotkania prezydenta Lecha Kaczyńskiego z prezydentem Litwy Vldasem Adamkusem w Juracie. W drugim dniu wizyty politycy rozmawiali o: kwestiach związanych z zaplanowanym na październik szczytem energetycznym w Wilnie.

30.8. B. szef MSWiA Janusz Kaczmarek, b. szef policji Konrad Kornatowski i prezes PZU Jaromir Netzel zostali zatrzymani przez ABW w sprawie przecieku z akcji CBA w resorcie rolnictwa. Premier Jarosław Kaczyński zapewnia, że w sprawie zatrzymania "nie dzieje się nic poza zwykłym biegiem wymiary sprawiedliwości". Oburzona opozycja mówi o "bolszewickich" metodach PiS i o zamachu na demokratyczne państwo. WRZESIEŃ

3.9. - Prezydent Lech Kaczyński przeszedł badania w warszawskim szpitalu przy ul. Szaserów. Trafił do szpitala rano w związku z ostrą infekcją wirusową, szpital opuścił po ok. 5 godzinach.

- Były prezydent Czech Vaclav Havel powiedział w Krakowie, że w Polsce powinny się odbyć jak najszybciej wolne wybory, na które powinni być zaproszeni międzynarodowi obserwatorzy.

- Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski w liście poprosił Havla o "rozwinięcie" jego opinii. Premier skrytykował w tym kontekście Adama Michnika i prof. Bronisława Geremka za "szkodzenie Polsce" poprzez opowiadanie "bajki o państwie, w którym zagrożona jest demokracja".

4.9. - Politycy Samoobrony zaprezentowali materiały, które - ich zdaniem - świadczyły o "przekrętach" i nieprawidłowościach przy tworzeniu przez obecnych liderów PiS, m.in. Jarosława Kaczyńskiego, partii Porozumienie Centrum. J.Kaczyński określił to odgrzewaniem "starych kotletów".

- PO zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę w związku z jego wypowiedzią odnoszącą się do liderów opozycji.

Ziobro mówił, że po ujawnieniu części dowodów w sprawie Kaczmarka "przyjdzie czas na ujawnienie kolejnych faktów i dowodów". Dodał, że będą one mówić "przede wszystkim nie o tyle o panu Janusz Kaczmarku i jego wspólnikach w przestępstwie, ale będą mówić o panu Donaldu (tak w oryginale - PAP) Tusku, o panu Olejniczaku, panu Giertychu i panu Lepperze".

6.9. - Premier J.Kaczyński skierował list do Platformy Obywatelskiej z prośbą, by wycofała z Sejmu wnioski o odwołanie ministrów jego rządu. PO nie spełniła prośby premiera.

- Z PiS odszedł toruński poseł tej partii Antoni Mężydło. Następnego dnia ogłosił, że chciałby wstąpić do Platformy Obywatelskiej oraz startować w przyspieszonych wyborach parlamentarnych z list tej partii.

7.9. - Sejm zdecydował o skróceniu kadencji Izby. Przyjęto wniosek SLD o samorozwiązanie, który był głosowany jako pierwszy. W Sejmie były także wnioski PO i PiS o samorozwiązanie, które nie były już głosowane jako bezprzedmiotowe. Skrócenie kadencji Sejmu poparli m.in. posłowie PO i SLD, PiS, PSL.

- Prezydent zarządził wybory parlamentarne na 21 października.

- Wcześniej prezydent, na wniosek premiera odwołał 15 ministrów, wobec tego wnioski PO o wyrażenie im wotum nieufności stały się więc bezprzedmiotowe.

- Prezydent powołał ponownie Annę Fotygę na ministra spraw zagranicznych. W kolejnych dniach L.Kaczynski powoływał pozostałych ministrów.

- B. szef MSWiA Janusz Kaczmarek wycofał swoją kandydaturę na premiera tymczasowego rządu technicznego. Kaczmarek był kandydatem na premiera LPR i Samoobrony.

- Politycy PiS i PO oraz Kancelaria Prezydenta skrytykowały wywiad b.prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego dla "Vanity Fair", w którym sugerował on niemieckim władzom zmianę kursu wobec Polski, gdyby bracia Kaczyńscy mieli nadal stosować dotychczasową politykę wobec zachodniego sąsiada.

- A.Kwaśniewski wydał oświadczenie, w którym odrzucił zarzuty, że w wywiadzie proponował kanclerz Niemiec prowadzenie ostrej polityki wobec Polski. Następnego dnia przeprosił wszystkich w Polsce i w Niemczech, którzy poczuli się zaskoczeni, skonfudowani i urażeni użytymi przez niego sformułowaniami.

9.9. - Pierwsze konwencje wyborcze. W Poznaniu PiS zapowiadało utworzenie silnego państwa wolnych Polaków; w Warszawie LiD z obiecywał, że przywróci Polsce spokój i normalność. Dzień wcześniej pokój w kraju zapowiadał na konwencji w stolicy PSL.

12.9. - Premier złożył wizytę w Helsinkach, gdzie spotkał się m.in. z premierem Finlandii Matti Vanhanenem i prezydent Tarją Halonen. Wieczorem na Stadionie Olimpijskim w Helsinkach szef rządu kibicował Polakom, którzy w meczu eliminacyjnym piłkarskich mistrzostw Europy zmierzą się z Finami.

- B.minister obrony Radosław Sikorski w rządach PiS ogłosił, że będzie kandydował w wyborach parlamentarnych z listy PO. W mijającej kadencji Sikorski był senatorem bezpartyjnym, ale należącym do klubu PiS. 14.9 - Nelly Rokita, żona polityka PO Jana Rokity, została doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego do spraw kobiet.

- Jan Rokita poinformował, że nie zamierza kandydować w najbliższych wyborach parlamentarnych (miał być "jedynką na liście PO w Krakowie) i wycofuje się z udziału w życiu publicznym.

15.9. - Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zapowiedział na konwencji PO w Gnieźnie, że w wyborach będzie startował do Senatu z list Platformy.

- B. premier i b. lider SLD Leszek Miller zrezygnował z członkostwa w Sojuszu. Taką samą decyzję podjął Marek Dyduch. Miller w jesiennych wyborach zdecydował o starcie z list Samoobrony z pierwszego miejsca w Łodzi.

20.9. - Ojciec Tadeusz Rydzyk zążądał od PO przeprosin i zaprzestania emisji w telewizji spotu wyborczego, w którym - jak oceniał - bezprawnie wykorzystano jego wizerunek i głos oraz naruszono dobra osobiste.

- PO złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pierwszy w kampanii pozew w trybie wyborczym; był to pozew przeciwko wicepremierowi Przemysławowi Gosiewskiemu (PiS). Sąd po kilku dniach orzekł, że Gosiewski musi przeprosić PO za zrzucanie jej działaczom powiązań z "grupą przestępczą".

22.9. - Minister spraw zagranicznych Anna Fotyga powiedziała, że nota przedstawiona Polsce w sprawie przyjazdu obserwatorów OBWE na październikowe wybory parlamentarne jest "niestosownym dokumentem". Jak mówiła, "Polska jest krajem stabilnej demokracji". W kolejnych dniach opozycja apelowała do rządu aby umożliwił przyjazd obserwatorów do Polski.

- Nelly Rokita zapowiedziała na konwencji wyborczej PiS w Rzeszowie, że wystartuje do Sejmu z list PiS.

- "Fakty", a później "Wiadomości", pokazały nagrania z wykładu b.prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego wygłoszonego dla studentów Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie. Było na nich widać jak b. prezydent chwieje się i ma kłopoty z mówieniem. "Może wypiłem jeden kieliszek wina, a może dziesięć. Mam prawo robić co chcę, jestem wolnym człowiekiem - komentował Kwaśniewski.

23.9. - Szef SLD Wojciech Olejniczak ogłosił podczas konwencji Lewicy i Demokratów, że Aleksander Kwaśniewski jest kandydatem LiD na premiera.

- W wystąpieniu na konwencji Kwaśniewski wezwał Jarosława Kaczyńskiego do debaty; premier ogłosił, że wyzwanie przyjmuje.

23-27.9. - Prezydent L.Kaczyński przebywał w USA; odwiedził Chicago i Nowy Jork, gdzie m.in. uczestniczył w 62. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. PO zarzuciła prezydentowi promowanie PiS podczas koncertu polonijnego w Chicago. Kancelaria Prezydenta oświadczyła, że udział prezydenta w tej imprezie nie miał żadnego związku z kampanią wyborczą.

24.9. - B.premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział, że choć w kampanii wyborczej nie chce opowiedzieć się ani za PiS, ani za PO, to udzieli poparcia poszczególnym kandydatom, w tym liderowi listy PO w Krakowie Jarosławowi Gowinowi.

25.9. Wicemarszałek Senatu, jeden z założycieli PO Maciej Płażyński ogłosił, że wystartuje w wyborach do Sejmu z pierwszego miejsca listy PiS w Gdańsku.

- Premier J.Kaczyński powiedział, że woli się w przedwyborczej debacie zmierzyć z Aleksandrem Kwaśniewskim niż szefem PO Donaldem Tuskiem. "Dlaczego ja mam rozmawiać z pomocnikiem, skoro mogę z szefem" - mówił premier.

29-30.9. - Szef PO Donald Tusk odwiedził Wielką Brytanię i Irlandię. W Londynie, Dublinie i Glasgow spotkał się z Polonią. PAŹDZIERNIK

1.10. Były prezydent Lech Wałęsa zadeklarował, że w październikowych wyborach będzie głosował na Platformę Obywatelską, choć - jak zaznaczał - popiera PSL.

- Telewizyjna debata premiera Jarosława Kaczyńskiego i byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego; szef rządu ostro krytykował III RP i wskazywał na sukcesy rządów PiS. B. prezydent bronił dokonań III RP, podkreślił też, że Polska potrzebuje zakończenia rządów PiS.

Zdania co do zwycięzcy debaty były podzielone; politycy PiS wskazywali J.Kaczyńskiego, LiD - Kwaśniewskiego, a PO - Tuska, który nie uczestniczył w debacie. Samoobrona twierdziła, że nie wygrał nikt, a LPR zarzucała J.Kaczyńskiemu, że wyciągnął Kwaśniewskiego z "tarapatów".

2.10. - Rzecznik marszałka Sejmu Ludwika Dorna poinformował, że dzień wcześniej przez CBA została zatrzymana posłanka PO Beata S.; jak mówił, chodzi o "przestępstwo korupcyjne".

- Beata Sawicka została usunięta z partii oraz skreślona z listy kandydatów Platformy do Senatu. PO zarzuciła PiS, że chce korzystać w kampanii wyborczej "z tego typu sytuacji".

- MSZ poinformowało, że Polska zaprasza misję OBWE na wybory parlamentarne.

3.10. - Ambasador RP w Iraku, gen. Edward Pietrzyk, został ranny w zamachu, w którym zginął oficer BOR-u a dwóch pozostałych zostało rannych.

4.10. - Premier zadeklarował, że skoro szef PO Donald Tusk "koniecznie" chce debaty z nim, to on nie odmówi.

- Tusk poinformował, że sztaby PO i LiD ustaliły, że odbędzie się debata jego debata z Aleksandrem Kwaśniewskim.

8.10. - Prezydent złożył jednodniową, roboczą wizytę we Francji; w Paryżu L.Kaczyński rozmawiał m.in. z Nicolasem Sarkozym i premierem Francoisem Fillonem.

9.10. - Premier zapowiedział proces przeciw Donaldowi Tuskowi w związku z jego wypowiedzią, że "środowisko braci Kaczyńskich uwłaszczyło się na majątku państwowym na początku lat 90". W wywiadzie dla "Newsweeka" Tusk zarzucił premierowi "uwłaszczenie się fundacji i firm związanych z Kaczyńskimi na majątku RSW". Chodzi m.in. o przejęcie kilku kamienic w centrum Warszawy".

- Koalicja LiD pozwała w trybie wyborczym ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę (PiS) za jego wypowiedź, że za śmierć Barbary Blidy "odpowiada środowisko SLD".

- Zażywaniem leków, których nie wolno łączyć z alkoholem tłumaczył swoje samopoczucie podczas spotkania wyborczego w Szczecinie Aleksander Kwaśniewski. Dziennikarze zaobserwowali dziwne zachowanie b.prezydenta, w tym spowolnioną mowę. Następnego dnia b.prezydent powiedział, że cierpi na wirusową chorobę tropikalną, na którą zachorował na Filipinach i zażywa bardzo mocne leki.

11.10. - PO w ujawnionym raporcie oceniła, że mogło dojść do naruszenia prawa przy przejmowaniu przez Fundację Prasową "Solidarność" na początku lat 90-tych części majątku likwidowanej RSW "Prasa-Książka-Ruch". PO zarzuciła też m.in. Jarosławowi Kaczyńskiemu i jego współpracownikom "uwłaszczenie się na majątku Skarbu Państwa".

- PiS zarzuciło Donaldowi Tuskowi zachowanie "moralnie naganne", ponieważ założona przez niego charytatywna fundacja "Dar Gdańska" wypłacała mu honoraria za serię albumów "Był sobie Gdańsk" zamiast wszystkie środki przekazywać na pomoc dzieciom.

12.10. - Telewizyjna debata Jarosława Kaczyńskiego z Donaldem Tuskiem. "Stworzymy rząd dobrej woli, także z ludźmi PO" - deklarował Kaczyński. Lider PO zapowiedział z kolei, że po wyborach chce współpracować ze wszystkimi, "którzy pomogą zrobić dobry rząd dla Polski". W czasie tego starcia Tusk atakował rządy PiS-u, premier - bronił ich dorobku.

- Większość komentatorów, a także pierwsze sondaże, jako zwycięzcę debaty wskazywały Tuska. Sam premier po debacie ocenił, że to on jest jej zwycięzcą; zdaniem Tuska, "wygrała Polska". Politycy PiS podkreślali, że niesmak pozostawia postawa, wyjątkowo aktywnej, publiczności PO w studiu.

- Prezydent Lech Kaczyński w Berlinie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. 15.10. - Trzecia z cyklu wielkich debat - Donald Tusk zmierzył się z Aleksandrem Kwaśniewskim. B.prezydent przekonywał, że LiD jest potrzebny jako wyrazista alternatywa dla PiS i PO. Szef PO zadeklarował gotowość objęcia teki premiera; zwrócił się też do sympatyków LiD o poparcie w wyborach Platformy.

Pierwsze sondaże jako zwycięzcę debaty wskazywały Tuska; politolodzy mówili o remisie; większość polityków - o remisie ze wskazaniem na Tuska. PiS stwierdził, że szef PO przegrał.

16.10. - PiS domagał się od szefa PO Donalda Tuska ujawnienia "grupy trzymającej władzę", odpowiedzialnej w Platformie za "prywatyzację polskich szpitali". PO oświadczyła, że nie zapowiadała i nie zapowiada prywatyzacji całej służby zdrowia.

17.10. - B. poslanka PO Beata Sawicka zorganizowała konferencję w Sejmie, podczas której zwróciła się do szefa CBA Mariusza Kamińskiego "z błaganiem o to, aby jej nie linczował publicznie i nie doprowadził do utraty życia".

- "Dziennik" dotarł do listu, w którym Kazimierz Marcinkiewicz - ponad miesiąc temu - informuje Jarosława Kaczyńskiego o swojej rezygnacji z członkostwa w PiS. Były premier miał prosić o dyskrecję w tej sprawie.

18-19.10. - Prezydent na szczycie UE w Lizbonie, na którym przywódcy 27 państw Unii osiągnęli porozumienie w sprawie ostatecznego kształtu nowego Traktatu Reformującego UE. Lech Kaczyński ocenił, że "Polska wywalczyła wszystko, co chciała". Za główny sukces uznał Kaczyński zgodę przywódców na dołączenie do traktatu protokołu gwarantującego, że wszelkie zmiany dotyczące mechanizmu z Joaniny będą wymagać jednomyślnej decyzji wszystkich państw UE.

- Lider PO Donald Tusk spotkał się w Krakowie z metropolitą krakowskim kardynałem Stanisławem Dziwiszem.

19.10. - W TVP premier prosił o wzięcie udziału w wyborach. J.Kaczyński przeprosił także za błędy popełnione w czasie dwóch lat rządów. O udział w wyborach prosił też marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. O północy zakończyła się kampania przed wyborami parlamentarnymi.

21.10. - Rozpoczęły się wybory parlamentarne. Do głosowania uprawnionych było ponad 30 mln Polaków. Cisza wyborcza została przedłużona w całym kraju do godz. 22.55 ze względu na przedłużenie głosowania w dwóch lokalach wyborczych w Warszawie.

- Według wstępnych, sondażowych wyników wyborów parlamentarnych, wygrała je PO, drugie miejsce zajęło PiS , kolejne koalicja LiD oraz PSL. Poza parlamentem znalazły się Samoobrona oraz Liga Polskich Rodzin. Według TNS OBOP, Platforma zdobyła 43,1 proc. głosów, zdaniem PBS DGA - 43,6 proc. PiS - odpowiednio - 30,9 oraz 31,1 proc.

- Jesteśmy wdzięczni milionom Polaków, za to, że daliście nam zwycięstwo. Wiemy dobrze, że nałożyliście na nas wielki obowiązek - po pierwsze obowiązek pojednania - mówił Donald Tusk po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów.

- "Nie daliśmy rady" - oświadczył po ogłoszeniu wstępnych wyników premier Jarosław Kaczyński. Zapowiedział, że PiS będzie "twardą opozycją".

22.10. - PKW poinformowała, że PO dostanie w Senacie 60 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 39. Jako jedyny kandydat niezależny do Senatu dostał się Włodzimierz Cimoszewicz startujący z okręgu na Podlasiu. Swojej reprezentacji w Senacie nie będzie mieć ani LiD, ani PSL.

23.10. - PKW podała oficjalne wyniki wyborów - wygrała je PO uzyskując 209 mandatów; 166 mandatów zdobył PiS. Koalicja LiD wprowadziła do Sejmu 53 posłów, a PSL - 31. Mniejszość Niemiecka zdobyła jeden mandat.Pozostałe ugrupowania startujące w niedzielnych wyborach nie dostały się do Sejmu.

- Zarząd PO zdecydował o wysunięciu kandydatury szefa partii Donalda Tuska na stanowisko szefa rządu. Tusk zadeklarował, że ze strony Platformy nie będzie ani dnia zwłoki w formowaniu gabinetu. Zapowiedział też, że CBA nie będzie zlikwidowane.

24.10. - Jarosław Kaczyński zapowiedział, że poda swój rząd do dymisji w konstytucyjnym terminie, czyli w dniu pierwszego posiedzenia nowego Sejmu - 5 listopada.

- Kandydat PO na premiera D.Tusk, który spotkał się z z liderem PSL Waldemarem Pawlakiem, powiedział, że jest pewny, iż powstanie koalicja z PSL. Poinformował też, że Pawlak zgodził się na kandydaturę Bronisława Komorowskiego na marszałka Sejmu.

- Dotychczasowy szef LPR Roman Giertych zrezygnował ze wszystkich funkcji partyjnych w Lidze. Zarząd LPR powierzył funkcję p.o. prezesa partii europosłowi Sylwestrowi Chruszczowi. W dniu wyborów Giertych zapowiedział, że jeśli LPR nie przekroczy progu, zrezygnuje z funkcji prezesa.

- PO zapowiedziała, że kandydatem na marszałka Senatu będzie Bogdan Borusewicz.

27.10. - Polska zwróciła się do władz kanadyjskich o wyjaśnienia w sprawie Polaka, który zmarł na międzynarodowym lotnisku w Vancouver po użyciu przez policję elektrycznego paralizatora. Robert D. zmarł 14 października.

29.10. - Politycy PiS dementowali doniesienia medialne, jakoby prezes PiS Jarosław Kaczyński miał zrezygnować z funkcji szefa partii. Po przegranych przez PiS wyborach J.Kaczyński zapowiadał, że podczas Kongresu ugrupowania podda się weryfikacji.

- Donald Tusk przeprosił prezydenta. "Jeśli panu prezydentowi do nawiązania współpracy ze mną i z partią, która wygrała wybory, potrzebne jest słowo "przepraszam", mówię: przepraszam - mówił Tusk. Po wyborach politycy PiS, m.in. premier Jarosław Kaczyński, domagali się od lidera PO przeprosin prezydenta za ataki na niego w trakcie kampanii wyborczej.

31.10. - Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński poinformował, że Kancelaria zamówiła ekspertyzę mówiącą o obowiązkach i uprawnieniach prezydenta w toku tworzenia się nowego rządu.

Wcześniej media informowały, że Kancelaria Prezydenta zamówiła ekspertyzę dotyczącą tego, czy prezydent musi powołać szefa zwycięskiej partii na premiera.

- Michał Boni, wymieniany jako kandydat na ministra pracy w gabinecie Tuska, poinformował, że w 1985 roku podpisał, pod wpływem szantażu, deklarację o współpracy z SB. Szef PO zadeklarował, że podtrzymuje wcześniejszą wolę współpracy z Michałem Bonim.

- Prezydent odwołał marszałka Senatu Bogdana Borusewicza ze składu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. LISTOPAD

3.11. - Konflikt między szef MON Aleksandrem Szczygłą a byłym ministrem tego resortu Radosławem Sikorskim. Zdrajca, który zachował się podle - tak o Sikorskim powiedział w wywiadzie dla dziennika "Polska" Szczygło. Rzecznik b. ministra Piotr Paszkowski powiedział, że Sikorski jest zbulwersowany tymi słowami, ale na razie nie kieruje sprawy do sądu.

5.11. - Ludwik Dorn, Kazimierz M.Ujazdowski i Paweł Zalewski zrezygnowali z funkcji wiceprezesów PiS. Zapowiedzieli, że zostają w partii. Nie zamierzają także kwestionować przywództwa Jarosława Kaczyńskiego. Dzień wcześniej przekazali mu "memoriał" z postulatami pewnych reform i zmian w sposobie sprawowania przywództwa, nad którym debatował Komitet Polityczny PiS.

5.11. - Pierwsze posiedzenie Sejmu VI kadencji i Senatu VII kadencji. Bronisław Komorowski został marszałkiem Sejmu. Bogdan Borusewicz objął ponownie urząd marszałka Senatu. Prezydent Lech Kaczyński przyjął dymisję rządu Jarosława Kaczyńskiego.

- Wicemarszałkiem Senatu nie został wybrany Zbigniew Romaszewski (PiS).

- J.Kaczyński złożył dymisję swego gabinetu w Pałacu Prezydenckim, przed inauguracyjnym posiedzeniem Sejmu. Prezydent przyjął ją późnym popołudniem powierzając premierowi pełnienie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów.

- Podczas uroczystości w Pałacu wraz z dymisją premier wręczył prezydentowi raport z 2-letniej pracy swojego rządu. Ocenił, że jego rząd może skończyć misję z podniesionym czołem. Według premiera, dwa lata rządów PiS, "to były bardzo dobre lata". J.Kaczyński wyraził nadzieję, że jego następcy będą taką politykę kontynuować.

- Prezydent uczestniczył w pierwszym posiedzeniu Sejmu, ale nie przemawiał podczas niego. Otwierając z kolei inauguracyjne posiedzenie Senatu opowiedział się zdecydowanie za utrzymaniem II izby polskiego parlamentu w jej dotychczasowym kształcie.

- Ustępujący szef rządu podczas swojego wystąpienia w Sejmie życzył następcom powodzenia, bo - jak mówił - "życzy wszelkiego powodzenia Polsce". J.Kaczyński zachęcał m.in. do umacniania sojuszu z USA, przestrzegał też nową władzę przed osłabianiem CBA oraz pospiesznym wprowadzeniem euro.

6.11. - Szef PO i kandydat Platformy na premiera Donald Tusk zapowiedział, że chce zakończyć polską misję wojskową w Iraku w 2008 roku.

6.11 - Seria konsultacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego z przedstawicielami czterech ugrupowań parlamentarnych: Donaldem Tuskiem (PO), Waldemarem Pawlakiem (PSL), Przemysławem Gosiewskim, Krzysztofem Putrą i Markiem Kuchcińskim z PiS, oraz Wojciechem Olejniczakiem i Markiem Borowskim (LiD).

Po spotkaniu Tusk oświadczył, że Lech Kaczyński desygnuje go na szefa rządu w najbliższych dniach. Szef PO przedstawił prezydentowi pierwsze kandydatury na ministrów w rządzie PO-PSL.

Tusk poinformował, że podczas spotkania z prezydentem nie otrzymał informacji, które mogłyby naruszyć jego wiarę, że Radosław Sikorski jest dobrym kandydatem na szefa MSZ. Zapowiedział, że jeśli nie pojawią się inne fakty, podtrzyma kandydaturę Sikorskiego na ministra spraw zagranicznych.

6.11. - Stefan Niesiołowski (PO), Krzysztof Putra (PiS), Jerzy Szmajdziński (LiD) i Jarosław Kalinowski (PSL) zostali wybrani na wicemarszałków Sejmu. Posłowie PiS krytykowali kandydaturę Niesiołowskiego. Bogdan Zdrojewski (PO) dziwił się, że kandydatura Niesiołowskiego przeszkadza PiS, a Andrzej Lepper im nie przeszkadzał. 7.11 - Premier, prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział konsekwencje wobec b.wiceprezesów PiS; zasugerował rezygnację z mandatów poselskich. Z kolei Ludwik Dorn, jeden z byłych wiceszefów, odrzucił zarzuty partyjnych kolegów o nielojalność i podkreślał, że nie widzi powodów, by zrzekać się mandatu posła.

8.11. - Wizyta w Warszawie szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso. Spotkał się z prezydentem Lechem Kaczyńskim, szefem PO i kandydatem tej partii na premiera Donaldem Tuskiem. Odebrał także tytułu doktora honoris causa przyznany przez Szkołę Główną Handlową.

8.11. - Minister transportu Jerzy Polaczek i poseł PiS Piotr Krzywicki zrezygnowali z zasiadania w Komitecie Politycznym PiS. Decyzja była aktem "solidarności" z autorami memoriału do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Premier uspokaja, że PiS-owi nie grozi rozpad, a dojść może jedynie do "drobnego pęknięcia".

- Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zasugerował dyrektorowi Muzeum Powstania Warszawskiego Janowi Ołdakowskiemu 4-letni urlop z tej funkcji z uwagi na pełnienie mandatu poselskiego. Ołdakowski (PiS) nie chce rezygnować z szefowania Muzeum; przypomina, że w poprzedniej kadencji Sejmu łączył obie funkcje.

9.11. - Prezydent Lech Kaczyński desygnował szefa PO Donalda Tuska na premiera. Krótka uroczystość wręczenia aktu desygnacji odbyła się w Sali Hetmańskiej Pałacu Prezydenckiego. Następnie prezydent i Tusk udali się do sąsiedniej Sali Białej na rozmowę, która trwała kilkanaście minut. Dzień desygnowania go na premiera, Tusk uznał za "najważniejszy" w życiu.

10.11. - Rada Krajowa PO zadecydowała o wejściu w koalicję z PSL.

- Rada Naczelna PSL zdecydowała o utworzeniu koalicji z PO. Waldemar Pawlak poinformował, że Rada jednogłośnie przyjęła "Deklarację Koalicyjną", w której ludowcy zdecydowali o utworzeniu parlamentarno-rządowej koalicji z Platformą.

10.11. - Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiedział, że Platforma Obywatelska zaproponuje Pawłowi Zalewskiemu (PiS) stanowisko szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych.

11.11. - Prezydent Litwy Valdas Adamkus wziął udział w Warszawie w obchodach Święta Niepodległości. W ocenie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ta wizyta miała wymiar "szczególnie symboliczny" i była przykładem pogłębiających się relacji między naszymi narodami. Adamkus wyraził przekonanie, że Polska i Litwa pozostaną nadal "strategicznymi partnerami".

- Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński powiedział, że zastrzeżenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego wobec kandydata PO na szefa MSZ Radosława Sikorskiego nie mają charakteru kryminalnego czy przestępczego, jednak są poważne.

12.11. - Prezydent Lech Kaczyński uważa, że szybkie wycofanie polskich wojsk z Iraku byłoby złą decyzją. "Decyzja o wycofaniu wojsk z Iraku musi być wspólną decyzją prezydenta i rządu" - powiedział prezydent.

- Do czasu przeprowadzenia nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora marszałek Sejmu Bronisław Komorowski nie podejmie decyzji w sprawie wygaśnięcia mandatu Jana Ołdakowskiego, posła PiS i dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego. Ołdakowski, taką decyzję marszałka uznał za "godną uznania".

14.11. - Sekretarz generalny PiS Joachim Brudziński zapowiedział, że wystąpi do władz partii o "wyciągnięcie konsekwencji statutowych" wobec Pawła Zalewskiego, jeśli przyjmie on propozycję objęcia stanowiska szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych, złożoną mu przez PO.

14.11. - Paweł Zalewski (PiS) zrezygnował z ubiegania się o przewodniczenie sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Wyjaśnił, że uczynił to, gdyż jego kandydatura "dzieli, a nie łączy".

- Prezydent Lech Kaczyński spotkał się z desygnowanym na premiera Donaldem Tuskiem. Tusk powiedział po spotkaniu, że L.Kaczyński potwierdził - mimo podtrzymanych przez prezydenta zastrzeżeń - gotowość do zaprzysiężenia gabinetu w przedstawionym mu składzie.

Tusk dodał, że byłby zadowolony, gdyby on i prezydent Lech Kaczyński mogli wspólnie uczestniczyć w zaplanowanym na grudzień podpisaniu w Traktatu Reformującego i szczycie UE w Lizbonie.

15.11. - B. premier i b. polityk PiS Kazimierz Marcinkiewicz przyznał, że otrzymał propozycję wejścia do rządu PO-PSL, ale ją odrzucił. Zapowiedział, że przez najbliższy czas pozostanie poza polską polityką i chce dokończyć swą misję w EBOiR.

16.11. - Prezydent powołał szefa PO Donalda Tuska na stanowisko premiera oraz powołał 18 nowych ministrów.

Wicepremierami zostali lider PSL Waldemar Pawlak, który jednocześnie objął resort gospodarki oraz Grzegorz Schetyna (PO), który został także nowym szefem MSWiA.

Z rekomendacji PO ministrami zostali: Radosław Sikorski (MSZ), Zbigniew Ćwiąkalski (sprawiedliwość), Bogdan Klich (MON), Jacek Rostowski (finanse), Aleksander Grad (skarb państwa), Cezary Grabarczyk (infrastruktura), Elżbieta Bieńkowska (rozwój regionalny), Maciej Nowicki (środowisko), Ewa Kopacz (zdrowie), Katarzyna Hall (MEN), Bogdan Zdrojewski (kultura), Barbara Kudrycka (nauka i szkolnictwo wyższe), Mirosław Drzewiecki (sport).

PSL wskazało ponadto dwóch ministrów: Marka Sawickiego (rolnictwo) i Jolantę Fedak (praca).Premier Donald Tusk objął ponadto stanowisko szefa Komitetu Integracji Europejskiej.

- Nowa Rada Ministrów zebrała się na pierwszym posiedzeniu.

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu w prawach członków partii jej b.wiceprezesów: Ludwika Dorna, Pawła Zalewskiego i Kazimierza M. Ujazdowskiego. Na wniosek prezesa PiS, zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne przed Koleżeńskim Sądem Dyscyplinarnym wobec Dorna, Zalewskiego i Ujazdowskiego.

20.11. - Znany kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc ogłosił, że obejmie mandat eurodeputowanego. Zastąpi w Parlamencie Europejskim Barbarę Kudrycką, która została ministrem nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Donalda Tuska.

- Wieczorem Kancelaria Premiera została ewakuowana po znalezieniu w jednej ze ścian pocisku z czasów II wojny światowej; na miejsce przyjechali wojskowi saperzy, którzy usunęli i wywieźli pocisk.

21.11. - Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski zawiesił w prawach członka klubu szefa sejmowej komisji zdrowia Bolesława Piechę.

- Premier Donald Tusk powołał prof. Władysława Bartoszewskiego na sekretarza stanu w Kancelarii Premiera. Bartoszewski ma się zajmować kwestiami związanymi z polityką zagraniczną.

- Premier Donald Tusk poinformował, że to on złoży podpis pod Traktatem Reformującym UE. Dodał jednak, że na grudniowy szczyt UE do Lizbony pojedzie zarówno on, jak i prezydent Lech Kaczyński.

- Premier Donald Tusk przyjął dymisję wiceministra zdrowia Bolesława Piechy. Z doniesień medialnych wynikało, że Piecha może być zamieszany w sprawę rzekomych nieprawidłowości przy wpisaniu na listę leków refundowanych iwabradyny - nowego leku na nadciśnienie koncernu Servier.

22.11. - Prezydent Lech Kaczyński w rocznicę Rewolucji Róż z dwudniową wizytą w Gruzji. L. Kaczyński w Tbilisi spotkał się z prezydentem Micheilem Saakaszwilim i przedstawicielami gruzińskiej opozycji parlamentarnej oraz pozaparlamentarnej.

- Ambasador gen. Edward Pietrzyk, który w październiku ucierpiał w zamachu w Bagdadzie, wraca do Iraku. Po spotkaniu z szefem MSZ Radosławem Sikorskim powiedział, że dostał zgodę na powrót i chce być w stolicy Iraku nie później niż 10 grudnia, choć może się zdarzyć, że dotrze tam nieco później.

- Julia Pitera została pełnomocnikiem rządu do spraw przeciwdziałania korupcji. Jednym z jej zadań będzie szybkie przygotowanie propozycji zmian ustawowych i kadrowych w CBA.

23.11. - Premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak podpisali w Sejmie Deklarację Koalicyjną PO-PSL. Dokument opatrzono mottem:"Razem tworzymy lepszą przyszłość - By żyło się lepiej. Wszystkim".

- Premier Donald Tusk w wygłoszonym w Sejmie ponadtrzygodzinnym expose zapowiedział m.in. obniżenie podatków oraz podwyżki płac nauczycieli i pracowników ochrony zdrowia. Expose, w którym Tusk sformułował priorytety rządu PO-PSL, było najdłuższym po 1989 r. Opozycyjne kluby PiS i LiD zapowiedziały, że nie poprą wniosku o wotum zaufania dla rządu.

24.11. - Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska. Niespodzianek nie było: wniosek o wotum zaufania poparło 238 posłów, przeciw było 204, od głosu wstrzymało się 2. Koalicja PO i PSL naprawdę ma szansę zmienić Polskę i życie Polaków na lepsze - mówił tuż po głosowaniu Tusk.

- Dotychczasowy polityk Samoobrony Krzysztof Filipek ogłosił powstanie Partii Regionów. Wraz z nim partię opuścili m.in. Danuta Hojarska, Andrzej Grzesik, Bolesław Borysiuk.

26.11. - Trzej byli wiceprezesi PiS - Ludwik Dorn, Kazimierz Ujazdowski i Paweł Zalewski - nie wezmą udziału w grudniowym kongresie Prawa i Sprawiedliwości.

27.11. - Polska odstępuje od blokowania możliwości podjęcia przez Rosję negocjacji w sprawie przystąpienia do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) - zapowiedział premier Donald Tusk. Deklarację tę Kancelaria Prezydenta przyjęła "z najwyższym zdumieniem".

28.11. - Zbigniew Romaszewski (PiS) został wicemarszałkiem Senatu. Jego kandydaturę poparło 79 senatorów, 7 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. Było to drugie głosowanie nad tą kandydaturą, gdyż nie uzyskała ona wymaganego poparcia 5 listopada podczas inauguracyjnego posiedzenia Senatu.

29.11. - Znany łódzki adwokat i były wicemarszałek Sejmu I kadencji (1991-1993) Andrzej Kern zmarł po ciężkiej chorobie w szpitalu w Zgierzu (Łódzkie). Miał 70 lat.

- Była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga została szefową Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. PO wyraziła nadzieję, że nie oznacza to, iż L.Kaczyński ma zamiar budować alternatywny wobec rządu ośrodek prowadzenia polityki zagranicznej

- Kancelaria Prezydenta podała, że szef MSZ Radosław Sikorski odmówił przyjęcia zaproszenia na spotkanie z Lechem Kaczyńskim. Sikorski tłumaczył, że nie mógł zjawić się w Pałacu Prezydenckim w proponowanym terminie, bo odbywało się wtedy nieformalne posiedzenie rządu.

30.11. - Szef MSZ zwrócił się do prezydenta o wyznaczenie kolejnego terminu spotkania. Lech Kaczyński powiedział, że musi to uczynić, bo tego wymagają jego konstytucyjne obowiązki. Jarosław Kaczyński (PiS) zarzucił Radosławowi Sikorskiemu niedojrzałość, a Anna Fotyga niestosowane zachowanie.

- Premier Donald Tusk z pierwszą wizytą zagraniczną na Litwę. Spotkał się z prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem i wspólnie z premierem Gediminasem Kirkilasem przewodniczył polsko-litewskim rozmowom plenarnym. GRUDZIEŃ

2.12. - Szef MSZ Radosław Sikorski wstąpił do PO. To trzecia partia w politycznej karierze parlamentarzysty i ministra.

4.12. - Premier Donald Tusk z jednodniową wizytą w Brukseli. Spotkał się m.in. z przewodniczącymi: Parlamentu Europejskiego Hansem Gertem-Poetteringiem i Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.

5.12. - Prezydent z wizytą na Ukrainę. W Kijowie rozmawiał m.in. z prezydentem Wiktorem Juszczenką o wspólnej organizacji EURO 2012 oraz rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk. Następnego dnia razem z Juszczenko udał się do Odessy.

- Prezydent Lech Kaczyński przed wyjazdem do Kijowa spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem i szefem MSZ Radosławem Sikorskim.

Tusk wyraził nadzieję, że rozmowa "odwróci nienajlepszą tendencję" we współpracy prezydent-premier. To dobra prognoza na przyszłość, jeśli chodzi o współpracę w polityce zagranicznej - powiedział z kolei prezydencki minister Michał Kamiński.

- Prezydent Lech Kaczyński pytany o spotkanie z szefem MSZ Radosławem Sikorskim odparł, że usłyszał od niego "w pewnym zakresie wielce oryginalne wyjaśnienia".

- Ludwik Dorn, Kazimierz Ujazdowski i Paweł Zalewski wystosowali list do delegatów na kongres PiS. Zaapelowali o wstrzymanie się od głosu w głosowaniu nad wotum zaufania dla prezesa partii. Przekonywali, że nikt nie może czuć się bezpieczny w PiS. "Strach zabija partię" - napisali. Zdaniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, trójka b. wiceprezesów tworzy "nierzeczywistość" i szkodzi partii.

6.12. - Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier zgodzili się podczas rozmów w Berlinie, że w stosunkach polsko-niemieckich powinien zostać otwarty "nowy rozdział".

7.12. - Premier Donald Tusk z wizytą w Rzymie i Watykanie, gdzie rozmawiał z szefem włoskiego rządu Romano Prodim i został wraz z rodziną przyjęty na audiencji u Benedykta XVI.

8.12. - Kongres PiS. Przedstawiciele czterech regionów: dolnośląskiego, łódzkiego, mazowieckiego i śląskiego zaapelowali do prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego o przywrócenie zawieszonym wiceprezesom PiS pełnych praw delegatów na Kongres. Z kolejnym apelem zwrócił się poseł Jerzy Polaczek.

Krakowski działacz PiS Bogusław Bosak zgłosił wniosek formalny by kongres podjął decyzję o zaproszeniu trzech b. wiceprezesów PiS. Prezes partii Jarosław Kaczyński stwierdził jednak, że byłoby to złamanie statutu PiS.

Na kongresie J. Kaczyński otrzymał wotum zaufania. "Za" głosowało 810 delegatów, 50 było przeciw, a 77 wstrzymało się od głosu. Do udziału w głosowaniu uprawnionych było 1020 delegatów, którzy uczestniczyli w kongresie.

- Rada Krajowa Samoobrony wybrała 6 członków nowego prezydium partii. Samoobrona musi być z ludźmi pracy i powrócić do działania na bazie związku zawodowego, bo w tym jest przyszłość partii - uważa szef ugrupowania Andrzej Lepper.

9.12. - W Warszawie zmarł działacz polityczny i publicysta Ryszard Reiff. Jako jedyny z 14 członków Rady Państwa, sprzeciwił się 13 grudnia 1981 roku zatwierdzeniu uchwały o wprowadzeniu stanu wojennego i dekretu o stanie wojennym, za co został odwołany ze stanowiska.

10.12. - Premier Donald Tusk chce w Berlinie rozmawiać z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o propozycji utworzenia w Gdańsku muzeum II wojny światowej. W ocenie szefa MSZ Radosława Sikorskiego, to "świetny" autorski pomysł Tuska. Sceptyczny wobec niego jest z kolei były minister obrony narodowej Aleksander Szczygło.

Według szefa rządu, w projekcie muzeum mogłyby uczestniczyć wszystkie zainteresowane państwa (w tym Izrael i Rosja), zaś losy wypędzonych można by przedstawić w szerszym kontekście historycznym.

- Trzygodzinne spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z premierem Donaldem Tuskiem dotyczące obecności polityków na europejskich uroczystościach: podpisaniu Traktatu Reformującego UE w Lizbonie i szczycie UE w Brukseli. Rozmowy w Belwederze zakończyły się przed północą. 11.12. - Premier Donald Tusk z jednodniową wizytą w Berlinie. Spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Horstem Koehlerem.

12.12. - Godzinne spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z premierem Donaldem Tuskiem. Ustalono, że podczas uroczystości w Lizbonie szefem polskiej delegacji będzie prezydent, natomiast podczas szczytu UE w Brukseli Polskę reprezentować będzie szef rządu. Zwyciężył zdrowy rozsądek, a nie ten czy inny polityk - powiedział Tusk.

- Spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z Ludwikiem Dornem, Kazimierzem Ujazdowskim i Pawłem Zalewskim. Po rozmowie Kazimierz M.Ujazdowski i Paweł Zalewski zdecydowali o rezygnacji z członkostwa w partii. Poinformowali, że podejmują pracę jako posłowie niezrzeszeni.

13.12. - Paweł Zalewski i Kazimierz Ujazdowski, którzy opuścili szeregi PiS, nie zamierzają zrzekać się mandatów poselskich. Politycy PiS uważają zaś, że zobowiązuje ich do tego podpisana przed wyborami deklaracja.Oprócz Zalewskiego i Ujazdowskiego z PiS odszedł także inny poseł Piotr Krzywicki.

Z PiS nie odchodzi trzeci z b. wiceszefów partii Ludwik Dorn, który napisał na swoim blogu, że czeka na dalszy bieg postępowania dyscyplinarnego w swojej sprawie. "Z mojej partii można mnie tylko wyrzucić, a i tak będę się czuł jej żywą częścią" - napisał Dorn.

- Prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk uczestniczyli w uroczystościach podpisania Traktatu Reformującego UE w Lizbonie. Przewodniczącym polskiej delegacji był prezydent, natomiast premier i szef MSZ Radosław Sikorski podpisali dokument.

14.12. - Premier Donald Tusk wziął udział w szczycie UE w Brukseli.

- Minister transportu w rządzie Jarosława Kaczyńskiego Jerzy Polaczek zrezygnował z członkostwa w PiS.

- Michał Boni będzie kierował zespołem doradców Kancelarii Premiera - zapowiedział premier Donald Tusk.

15.12. - Premier Donald Tusk zapowiedział w Gdańsku, że rząd złoży do prezydenta wniosek zakładający zakończenie obecności polskich wojsk w Iraku w październiku 2008 r. Szef rządu ma nadzieję, że Lech Kaczyński nie będzie blokował tej decyzji.

- Według Jarosława Kaczyńskiego zapowiedź rządu dotycząca zakończenia obecności polskich wojsk w Iraku w październiku 2008 r. jest "błędem". B.premier uważa, że w takim terminie trudno się wycofać "skutecznie i bez ucieczki".

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński cieszy się, że Ludwik Dorn postanowił zostać w partii. "Cała reszta jest w rękach sądu partyjnego" - dodał, podkreślając, że "nie sądzi" by władze dyscyplinarne chciały utrudniać mu pozostanie w partii.

- Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że niebawem odbędą się polsko-rosyjskie rozmowy w sprawie tarczy antyrakietowej; w tym celu do Polski przyjedzie wiceszef rosyjskiego MSZ. Ale - zastrzegł Sikorski - "ostateczną decyzję będziemy podejmowali suwerennie".

16.12. - Minister w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński powiedział, że prezydent Lech Kaczyński jest przeciwny wycofaniu polskich wojsk z Iraku w terminie proponowanym przez rząd. Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski podkreślił jednak, że decyzję o zakończeniu misji podejmuje premier i rząd.

- Premier Donald Tusk powiedział, że jeśli prezydent Lech Kaczyński nie podpisze wniosku rządu o przedłużenie polskiej misji w Iraku do października 2008 r., to "weźmie na siebie odpowiedzialność za ewakuację" polskich wojsk.

- Premier Donald Tusk uważa, że Lech Wałęsa jest osobą, która ma realne szanse, jako polski kandydat, wejść do "rady mędrców" UE.

Z inicjatywy Francji, przywódcy państw unijnych powołali na szczycie w Brukseli 9-osobową "grupę refleksji" ("radę mędrców"), w sprawie przyszłości Unii Europejskiej. Jej szefem będzie b. socjalistyczny premier Hiszpanii Felipe Gonzalez. Polska nie zgłosiła na razie swego kandydata.

- Premier Donald Tusk podkreślił, że ostrzeżenia szefa sztabu armii rosyjskiej na temat amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach są niedopuszczalne. W podobnym tonie wypowiedział się czeski MSZ.

Gen. Jurij Bałujewski powiedział, że plan budowy elementów tarczy antyrakietowej USA w Europie prowadzić będzie do destabilizacji kontynentu. Powtarzając, że amerykańskie plany są nie do przyjęcia dla Rosji, Bałujewski ostrzegł, iż jakiekolwiek wystrzelenie amerykańskiego pocisku antyrakietowego z terytorium Polski może zostać potraktowane przez zautomatyzowany system rosyjskiej obrony jako start rakiety balistycznej, co sprowokowałoby odpowiednią odpowiedź systemu.

17.12. - Jarosław Sellin opuścił klub parlamentarny PiS. Argumentował, że PiS przestał być ugrupowaniem jednoczącym polską prawicę, a różnorodność ideowa przestała być tam traktowana jako atut. To już piąty poseł, który w ostatnich dniach opuścił klub.

d3u6lok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u6lok
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj