"2007 r. to realna datą wejścia Polski do strefy Schengen"
Wiceminister spraw wewnętrznych i
administracji Paweł Dakowski uważa, że 2007 rok jest realną datą
wejścia Polski do strefy Schengen.
06.08.2005 17:45
W ten sposób wiceminister komentuje sobotnią publikację "Rzeczpospolitej", według której, Polska ma "poważny problem" z przygotowaniem na czas Systemu Informacyjnego Schengen II (SIS II), niezbędnego do zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych krajów, które są w strefie Schengen.
26 lipca Rada Ministrów przyjęła raport dotyczący stanu budowy SIS II, systemu połączonych baz danych policji, straży granicznej, sądów i prokuratur. Według "Rz", z raportu wynika, że zrealizowano "zaledwie 10 projektów, zostało ich jeszcze 84".
Ta liczba jest prawdziwa. Trzeba jednak wiedzieć, że realizację projektu zaczęliśmy w maju ubiegłego roku od wprowadzenia decyzji dotyczących wydatkowania środków z funduszu Schengen. Ze względu na procedury, w tym np. ustawę Prawo zamówień publicznych, nie mogliśmy zrealizować więcej niż 10 projektów. Ale planujemy w tym i w przyszłym roku zrealizować ponad 60 projektów. A w 2007 roku zakończyć ostatnie projekty. I w tym momencie powinniśmy być gotowi do wejścia do obszaru Schengen - powiedział Dakowski.
"Rz" poinformowała też, że "rząd ogłosił przetarg na wyłonienie firmy, która mogłaby poradzić sobie z budową SIS II". Ogłosiliśmy tzw. mały przetarg, na kwotę 60 tys. euro. Potrzebujemy, w trybie pilnym, wybrać firmę, która pomoże nam dokładnie określić, w jaki sposób mamy prowadzić ten projekt i w jaki sposób go monitorować przy udziale dużej firmy, która wygra następny przetarg na dwa lata - podkreślił wiceminister.
Według rzecznika MSWiA Marka Gieorgica, przetarg "Pomoc techniczna dla przygotowania organów administracji państwowej do współpracy z Systemem Informacyjnym Schengen II (SIS II) i Systemem Informacji Wizowej (VIS) w zakresie Centralnego Węzła Polskiego Komponentu SIS II i VIS", został ogłoszony w ostatnim tygodniu lipca.
Odnosząc się do przytoczonej przez dziennik wypowiedzi posłanki Barbary Kurdyckiej (PO) z Komisji ds. Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego, która obawia się opóźnień w pracach nad budową SIS II, Dakowski powiedział: Pytała nas (posłanka) przez wiele tygodni, dlaczego nie robimy przetargu. Mówiłem, że robimy. I zrobiliśmy.
Celem systemu SIS II jest rozciągnięcie strefy Schengen na kraje, które od 1 maja 2004 roku są członkami Unii Europejskiej. Dzięki temu podróżujący wjeżdżający na terytorium obszaru Schengen przechodzą tylko jedną kontrolę graniczną - na zewnętrznej granicy. Członkami układu z Schengen, który wszedł w życie w 1995 r., są wszystkie kraje UE z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein.