200‑setna rocznica urodzin Emilii Plater
Na Litwie w miejscowości Kopciów,
nieopodal Druskiennik zainaugurowano uroczystości z okazji 200-setnej rocznicy urodzin Emilii Plater. Centralne uroczystości
odbędą się na jesieni w Wilnie.
13.05.2006 | aktual.: 13.05.2006 13:26
Emilia Plater - bohaterka Powstania Listopadowego - zmarła z wycieńczenia w pobliżu Kopciowa i została pochowana na miejscowym cmentarzu. Przed sześciu laty w Kopciowie ustawiono pomnik Emilii Plater, przedstawiający młodą kobietę, w stroju pułkownika z szablą w dłoni.
Uroczystości rocznicowe organizuje Stowarzyszenie Pamięci Emilii Plater, którego celem jest popularyzacja jej osoby.
Uważamy, że Emilia Plater jako osoba, jako bohater, jest nieco zapomniana w naszym kraju. Dlatego powołaliśmy stowarzyszenie, zrzeszające ponad 200 osób, którego celem jest popularyzacja tej postaci. Dbamy też o spuściznę rodziny Platerów na Litwie. Opiekujemy się pozostałościami dworów tej rodziny i ich grobami - powiedział przewodniczący stowarzyszenia Linas Januleviczius.
Podczas sobotnich uroczystości w Kopciowie odbył się uroczysty apel z udziałem mieszkańców tej miejscowości, członków Stowarzyszenia Pamięci Emilii Plater, uczniów wileńskiej szkoły noszącej jej imię, posłów i delegacji polskich Litwinów z Sejn i Puńska.
Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty na jej grobie i zasadzili drzewa w miejscu dawnego dworku w Justianowie, gdzie Emilia Plater umarła.
Emilia Plater (13.11.1806 - 23.12.1831) - pułkownik, uczestniczka Powstania Listopadowego na Żmudzi. Zmarła koło Kopciowa, wycieńczona wojennymi trudami w czasie przeprawy do Warszawy. Jest symbolem polskich kobiet walczących o niepodległość. Na Litwie Emilia Plater porównywana jest do Joanny d'Arc.
Aleksandra Akińczo