200‑lecie utworzenia guberni grodzieńskiej
Władze białoruskiego Grodna zorganizowały obchody 200-lecia utworzenia guberni grodzieńskiej.
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka podkreślił w życzeniach przesłanych mieszkańcom Grodzieńszczyzny, że Grodno było niezawodnym obrońcą rubieży Rosji. Łukaszenka przypomniał, że Grodno - jako jedno z pierwszych miast obecnej Białorusi - otrzymało prawa magdeburskie. Tu znajdowały się rezydencje wielkich książąt litewskich i królów polskich. Prezydent Białorusi zaznaczył, że powstanie grodzieńskiej guberni stało się impulsem do rozwoju gospodarczego i kulturalnego regionu.
Tymczasem, Wiaczesław Szwed, historyk z Uniwersytetu Grodzieńskiego powiedział opozycyjnej białoruskiej gazecie Narodnaja Wola, że nie ma podstaw do świętowania. Według białoruskiego historyka, utworzenie guberni grodzieńskiej było efektem rozbiorów Rzeczypospolitej i - w konsekwencji - zajęcia ziem białoruskich przez imperium rosyjskie. W wyniku tych wydarzeń, Białorusini na długo trafili do niewoli.
Historyk przypomina również, że 25 listopada 1795 roku na zamku w Grodnie król Stanisław August Poniatowski zrzekł się korony i tym samym przypieczętował III rozbiór Rzeczypospolitej. Gubernię grodzieńską utworzył dekretem rosyjski car Aleksander I 21 września 1801 roku. (ej)