Polska20 rozmów na 20. rocznicę upadku komunizmu

20 rozmów na 20. rocznicę upadku komunizmu

Okrągły Stół zapoczątkował w Polsce nie tylko transformację ustrojową, ale także wiele zmian o charakterze kulturalnym, społecznym i ekonomicznym. Reformy systemowe zmieniły kraj w całej jego rozciągłości – począwszy od sposobów spędzania czasu wolnego, przez modę, po seksualność. Kto by pomyślał 20 lat temu, że w telewizji będzie więcej niż trzy kanały, a samochód osobowy w rodzinie stanie się tak popularny jak guma do żucia.

20 rozmów na 20. rocznicę upadku komunizmu
Źródło zdjęć: © PAP

10.05.2009 09:43

Plan Balcerowicza, prywatyzacja, wymiana pieniędzy, głośne afery gospodarcze – oto pierwsze lata po przełomie, gdy po 45. latach realnego socjalizmu Polska i Polacy przeżywali przyspieszoną rewolucję obyczajową i kulturową. Zaczęło zmieniać się podejście do rodziny, czy miłości. Przemianom uległa sfera religijności i kultury. Wraz z pojawieniem się prywatnych stacji radiowych i telewizyjnych, zaczęły pojawiać się nowe dzienniki i czasopisma. Na początku lat 90. wolny rynek bardziej przypominał „wolną amerykankę”, kojarzącą się z kwitnącym na Stadionie X-lecia handlem. Również po przełomie internet został oddany do masowej komunikacji i stał się jednym z najważniejszych kanałów przepływu informacji i danych.

Wszystkie te przemiany miały wpływ na ludzi – dlatego do rozmów zaprosiliśmy osoby reprezentujące różne dziedziny życia społecznego. Z prof. Barbarą Fatygą z Uniwersytetu Warszawskiego rozmawiamy o tym, jak przez te 20 lat zmienił się bunt młodzieży i co z dzisiejszą kontrkulturą. Muniek Staszczyk z T.Love opowiada o rynku muzycznym i sferze rozrywki w wolnej Polsce. Piotr Sarzyński z „Polityki” podkreśla przemiany, które dokonały się na gruncie kultury i sztuki. Zbigniew Mikołejko z PAN-u podsumowuje ostatnie 20 lat z perspektywy religijności. Zaś Agnieszka Kręglicka zdradza nam jakie metamorfozy zaszły w kuchni Polaków.

Przez 20 dni, począwszy od 11 maja codziennie będziemy prezentować rozmowy z 20 osobami. A jak Wy odbieracie ostatnie 20 lat? Co zmieniło się na lepsze? Co zostało zaprzepaszczone? Co jest najbardziej zaskakujące w kontekście przemian, jakie dokonały się po roku 1989? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Wypowiedzcie się!

Sylwia Mróz, Wirtualna Polska

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (355)