Trwa ładowanie...
d1zga4e
d1zga4e
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

20-osobowa grupa oskarżona o czerpanie korzyści z nierządu

Gdańska prokuratura apelacyjna oskarżyła 20 osób o to, że - działając w zorganizowanej grupie przestępczej, czerpały korzyści z prostytucji przynajmniej 70 kobiet, z których wiele było zmuszanych do tego procederu. Grupa miała zarobić na nierządzie ok. 5,8 mln zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1zga4e

Jak poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku Mariusz Marciniak, akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do gdańskiego sądu okręgowego.

Rzecznik wyjaśnił, że grupa działała od czerwca 2009 r. do września 2013 r., a zarządzała nią trójka braci B. w wieku 34, 31 i 26 lat. Z ustaleń prokuratorów wynika, że głównym szefem był średni z braci - Aleksander B., który ukończył studia o kierunku pedagogicznym, a w swoim środowisku nazywany jest "Złoty", "Mniejszy" lub "Olo".

Bracia B. zarządzali czterema agencjami działającymi na terenie Gdyni. Jak wyjaśnił Marciniak, w każdej z nich, jednorazowo pracowało od 6 do 7 kobiet, a w ciągu czterech lat "przewinęło" się przez nie w sumie około 70 kobiet. Bracia wyszukiwali również w ogłoszeniach prasowych prywatne agencje towarzyskie i stosując groźby oraz przemoc fizyczną, zmuszali pracujące tam kobiety do płacenia haraczu (do dwóch tys. zł miesięcznie od każdej z nich).

d1zga4e

Prokuratorzy obliczyli, że w ciągu czterech lat działalności grupa zarobiła na prostytutkach nie mniej niż 5,8 mln zł. Jak wyjaśnił Marciniak, pieniądze te były rozdzielane według uznania braci B. pomiędzy członków grupy pomagających im w ściąganiu haraczy, pilnowaniu prostytutek, umawianiu i kontrolowaniu ich pracy itp.

Marciniak zaznaczył, że zarówno prostytutki, jak i członkowie grupy byli trzymani przez braci B. żelazną ręką. Za nieposłuszeństwo i niewykonywanie poleceń kobiety i podwładnych braci spotykały kary finansowe lub fizyczne - poinformował rzecznik. Dodał, że bracia B. planowali rozszerzyć swoją działalność obejmując "ochroną" agencje towarzyskie na terenie Malborka i Starogardu Gdańskiego, a także tzw. "tirówki".

Śledczy ustalili, że grupa zajmowała się również przechowywaniem kradzionych pojazdów: w toku postępowania znaleziono pięć aut skradzionych w Niemczech i Austrii. Grupa handlowała też narkotykami: w mieszkaniu jednej z dwóch kobiet, które współpracowały z przestępcami, natrafiono m.in. na prawie sześć kg marihuany, ponad 1,2 kg amfetaminy i pół kg kokainy. W lokalach członków organizacji zabezpieczono też materiały wybuchowe i amunicję, a także prawie 200 telefonów komórkowych, które służyły do umawiania klientów prostytutek.

Na poczet kar grożących oskarżonym zabezpieczono część należącego do nich majątku o łącznej wartości prawie pół miliona zł. Ustanowiono też hipotekę przymusową na należącym do jednego z oskarżonych mieszkaniu, w którym działała agencja towarzyska.

Za zarzucane przestępstwa oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności, grzywna oraz przepadek korzyści osiągniętych z przestępstw - poinformował Marciniak. Dodał, że w pracy nad sprawą prokuraturze pomagali funkcjonariusze gdańskiego CBŚ oraz policjanci z gdańskiej KWP.

d1zga4e

Podziel się opinią

Share

d1zga4e

d1zga4e
Więcej tematów