Trwa ładowanie...
03-11-2005 15:15

20 lat polskiej transplantologii serca

Dwadzieścia lat temu, 5 listopada 1985 roku,
przeprowadzono w Polsce pierwszą udaną transplantację serca.
Dokonał tego zespół prof. Zbigniewa Religi w Śląskim Centrum
Chorób Serca w Zabrzu. Było to jak wyłamywanie zamkniętych drzwi
- wspomina to wydarzenie prof. Religa.

20 lat polskiej transplantologii sercaŹródło: AFP
d13014h
d13014h

Tego dnia wiele rzeczy wydarzyło się dla nas - lekarzy w Polsce - po raz pierwszy. Nie mieliśmy doświadczenia w robieniu takich operacji, wydawały nam się bardzo trudne i skomplikowane - powiedział Religa.

Przede wszystkim, jak podkreślił, miało miejsce przełamanie pewnej bariery moralnej. Po raz pierwszy pobraliśmy bijące jeszcze serce - wbrew dużemu oporowi ze strony środowiska lekarskiego. Wprawdzie wcześniej przeprowadzano w Polsce przeszczepy nerek, ale organy pobierano wyłącznie od osób, których serce przestało już pracować. Uważano bowiem, że człowiek, którego serce bije, jest wciąż żywy - tłumaczy Religa.

Wtedy - w listopadzie 1985 r. - zebrała się więc pierwsza w Polsce komisja, która miała orzec tzw. śmierć mózgu. Pierwszy raz powołano się w naszym kraju na ten termin medyczny jako podstawy do uznania śmierci człowieka - wspomina chirurg.

Opory natury moralnej trzeba było przełamać także wśród pacjentów. Religa wciąż pamięta rozmowę z matką dawcy serca do tego przeszczepu. To było ogromne przeżycie - i dla mnie, i dla niej. Miała być w końcu pierwszą taką matką w Polsce - mówi profesor.

d13014h

Co zmieniło się przez te dwadzieścia lat w polskiej transplantologii serca? Wszystko - odpowiada Religa - Wtedy zabieg ten przypominał wyłamywanie zamkniętych drzwi. Obecnie jest rutyną.

Pierwszy udany przeszczep serca na świecie przeprowadził w 1967 r. południowoafrykański kardiochirurg dr Christiaan Barnard. W Polsce w 1969 roku z wyzwaniem tym zmierzyli się chirurdzy z Łodzi Jan Moll oraz Antoni Dziatkowiak - jednak bez powodzenia. Udało się dopiero Relidze w 1985 r. Był to prawdziwy przełom w polskiej medycynie.

Od tych "pionierskich" czasów w transplantologii serca znacznie wzrosły szanse powodzenia operacji. Krytyczny okres, czyli pierwszy rok po operacji, przeżywa obecnie ok. 85% pacjentów. Najdłuższy czas przeżycia po przeszczepie serca to, jak na razie, 24 lata.

Do końca 1999 roku na całym świecie wykonano ponad 55 tys. transplantacji serca. W Polsce przeprowadza się obecnie ok. 100- 120 takich operacji rocznie. Podejmują się ich tylko cztery ośrodki: Klinika Chirurgii Serca i Naczyń Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, warszawski Szpital MSWiA, Instytut Kardiologii w Aninie oraz zabrzańskie Śląskie Centrum Chorób Serca.

d13014h

Właśnie klinika w Zabrzu była - jak przypomina prof. Religa - miejscem jego największych sukcesów zawodowych. Tam 15 sierpnia 1985 r. przeprowadził pierwszą operację na sercu, a w kilka miesięcy później - udaną transplantację serca. Tam też z jego inicjatywy powstała w 1988 r. Pracownia Sztucznego Serca Śląskiej Akademii Medycznej.

Od 2001 r. prof. Religa był szefem Instytutu Kardiologii w podwarszawskim Aninie. 31 października 2005 r. został mianowany ministrem zdrowia w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza.

d13014h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13014h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj