20 lat Polski w UE. Jak oceniają je Polacy?

W środę 1 maja minie 20 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jak te dwie dekady oceniają Polacy? Połowa z nas pozytywnie, jednak niektóre zmiany stały się tak oczywiste, że większość z nas ich nawet nie zauważa.

Były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski podczas konferencji "20 lat członkostwa Polski w UE"
Były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski podczas konferencji "20 lat członkostwa Polski w UE"
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Paweł Supernak
Justyna Lasota-Krawczyk

Wiele rzeczy, które dziś wydają się oczywiste, związanych jest z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Przywykliśmy do swobodnego podróżowania czy pracy i nauki na terenie Europy praktycznie bez żadnych ograniczeń. To, co jest naszą codziennością, 20 lat temu było nie do pomyślenia.

Jak wynika z danych CBOS, połowa Polaków ocenia, że wejście Polski do UE pozytywnie wpłynęło na ich życie. Co czwarty szacuje, że zyski wyrównują rachunek strat. Zaledwie 8 proc. respondentów nie potrafi wskazać żadnej pozytywnej zmiany płynącej z członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Co piąty respondent CBOS-u nie widzi natomiast żadnego minusa wynikającego z przystąpienia do Unii Europejskiej. Co ósma osoba nie interesuje się, czy życie w Polsce zmieniło się przez ostatnie 20 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kontrowersyjne pomysły, dobry wpływ na gospodarkę

"Rzeczpospolita" przypomina, że nie każdy unijny pomysł spotkał się z aprobatą społeczeństwa. Do kontrowersyjnych zasad, które bezpośrednio wpływają na nasze życie, zaliczyć można zakaz produkcji papierosów mentolowych, zakrętki mocno przytwierdzone do plastikowych butelek, czy nawet uciążliwości związane z wprowadzeniem RODO.

Nie można natomiast zlekceważyć pozytywnego wpływu członkostwa w UE na Polską gospodarkę. "W 2004 r. PKB per capita stanowił niewiele ponad połowę przeciętnego wskaźnika dla UE (51,5 proc.). Teraz jest to prawie 80 proc. W połowie pierwszej dekady XXI wieku szacowano, że 45 proc. mieszkańców jest zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, a w 2022 r. było to niespełna 16 proc." - przypomina dziennik.

Poprawa jakości życia

Na poprawę jakości życia Polaków wpłynął m.in. wolny rynek towarów i usług, który pozwolił radykalnie obniżyć bezrobocie - z 20 proc. w 2004 roku, co 5 proc. w marcu tego roku.

Przez ostatnie dwie dekady zaszło również wiele zmian, których nie wiążemy bezpośrednio z wejściem do Unii Europejskiej, a jednak ich przeprowadzenie było w znacznej mierze możliwe dzięki funduszom europejskim.

Można do nich zaliczyć powszechny dostęp do internetu, olbrzymi rozwój usług e-commerce, ale również możliwości pracy i leczenia na terenie innych krajów członkowskich.

Źródło: "Rzeczpospolita", CBOS

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (84)