2 tony darów dla dzieci uczących się jęz. polskiego na Ukrainie
Dwie tony darów dla dzieci i młodzieży,
uczących się języka polskiego na Ukrainie, zebrało podczas kwesty
pod hasłem "Wiosna w naszych sercach" Stowarzyszenie Przyjaciół
Ziemi Drohobyckiej w Bytomiu (Śląskie). We wtorek dary wyjadą na
Ukrainę.
Zbiórka rozpoczęła się 19 lutego. Jesteśmy bardzo zadowoleni, odzew był świetny, dary płynęły z całej Polski od firm i osób prywatnych. Cieszymy się, że możemy na Wielkanoc zawieźć dzieciom i kształcącym je ośrodkom tyle potrzebnych rzeczy - powiedziała Alicja Brzan-Kloś z zarządu stowarzyszenia.
Stowarzyszenie zebrało m.in. kilka tysięcy nowych książek z bajkami, pół tony słodyczy, 10 kartonów wysokiej klasy zabawek, 20 dużych kartonów długopisów i pisaków, setki zeszytów, mapy, atlasy i encyklopedie i 40 walkmanów, a także kredę i papier do ksero.
Dary przekazywały firmy, zbiórki organizowano też w bytomskich szkołach i przedszkolach. Zdarzało się, że przedszkolaki oddawały swoje ukochane zabawki. Zawsze były to jednak rzeczy w bardzo dobrym stanie - przekazujemy tylko takie albo zupełnie nowe - dodała Brzan-Kloś.
Materiały trafią do ośrodków prowadzących naukę języka polskiego w Jaworowie, Drohobyczu, Borysławiu, Medenicy i Truskawcu. Zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym odbywają się tam w szkołach sobotnio-niedzielnych. Prowadzą je społecznie nauczyciele skupieni w Zjednoczeniu Nauczycieli Polskich na Ukrainie. Polskiego uczą się też młodsze dzieci, uczęszczające do przedszkoli prowadzonych przez siostry zakonne.
Działalność placówek oświatowych oraz wykładowcy prowadzący naukę młodzieży nie są dotowani przez władze ukraińskie.
Jak podkreślają przedstawiciele stowarzyszenia, mieszkające na Ukrainie dzieci i młodzież uczą się języka polskiego oraz poznają historię i kulturę swoich przodków na zasadzie pełnej dobrowolności. Osiągają też wiele sukcesów w konkursach i olimpiadach organizowanych zarówno na terenie Ukrainy, jak i w Polsce.
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej jest również organizatorem corocznych wakacyjnych "Warsztatów polonijnych", podczas których młodzież z Ukrainy w Polsce uczy się języka oraz poznaje kraj przodków.
W ubiegłym roku zorganizowało akcję "Książki dla Polaków na Wschodzie" - na Ukrainę trafiło dzięki temu kilka tysięcy nowych książek - podręczników, zeszytów ortograficznych i beletrystyki - oraz akcję "Świąteczna paczka na Polaków na Wschodzie".