2/3 Polaków zna papieskie nauczanie
Blisko 2/3 ankietowanych przez CBOS Polaków
uważa, że zna treść papieskiego nauczania, a 1/3 przyznaje, że nie
posiada wiedzy na ten temat.
15.10.2003 | aktual.: 15.10.2003 15:55
Jak wynika z sondażu, 65% respondentów zalicza siebie do ludzi, którzy znają treść papieskiego nauczania; 50% wyraża tę opinię z pewnym wahaniem, a 15% jest pewnych swojej wiedzy. Prawie jedna trzecia (31%) Polaków przyznaje, że nie zna papieskiego nauczania. 4% ankietowanych nie ma na ten temat zdania.
Nauczanie papieża częściej zapada w pamięć kobietom (71%) niż mężczyznom (59%) Z komunikatu CBOS wynika, że nauczanie Jana Pawła II częściej zapamietują ludzie z wyższym wykształceniem, w starszym wieku, o prawicowej orientacji politycznej, ludzie, którzy deklarują, że są wierzący i stosują się do wskazań Kościoła. Rzadziej słowa papieża pamiętają uczniowie i studenci, ludzie o lewicowych poglądach, niepraktykujący.
Większość ankietowanych Polaków (67%) ma poczucie - jak wynika z sondażu - że oczekiwania, jakie papież ma wobec rodaków, nie są dla nich osobiście trudne do spełnienia. Blisko jedna czwarta badanych (23%) przyznaje, że trudno im sprostać papieskim oczekiwaniom. Co dziesiąty respondent nie ma na ten temat opinii.
Oczekiwania papieża nie są kłopotliwe - jak wynika z komunikatu CBOS dot. sondażu - przede wszystkim dla ludzi starszych, emerytów, rencistów, dla gorzej wykształconych, mieszkających na wsi i w małych miastach, identyfikujących się z prawicą oraz zaangażowanych w praktyki religijne. Do kłopotów w tej dziedzinie przyznają się respondenci młodzi, najlepiej wykształceni, o najwyższej pozycji społeczno-zawodowej.
Zdaniem ankietowanych przez CBOS trudności ze spełnieniem oczekiwań papieża najrzadziej mają ludzie wierzący (21%), częściej trudności napotyka młodzież (36%) i ogół społeczeństwa (37%), a najczęściej politycy, sprawujący obecnie władzę (52%).
Według CBOS w ciągu ostatnich siedemnastu lat poziom deklarowanej wiary i praktyk religijnych w zasadzie się nie zmienił. Za katolików uważa się obecnie 96,2% Polaków.
Ponad połowa z nich (57%) - jak wynika z sondażu - co najmniej raz w tygodniu uczestniczy w mszach, nabożeństwach i spotkaniach religijnych. Prawie jedna szósta (15%) - raz lub dwa razy w miesiącu, jedna piąta (19%) - sporadycznie. Prawie co dziesiąty dorosły (9% ankietowanych) przyznaje, że nie bierze udziału w życiu religijnym Kościoła.
Ponad połowa ankietowanych (54%) czuje się związana z Kościołem; ponad dwie piąte (43%) przyznaje, że wierzy na swój własny sposób i podkreśla prywatny charakter swojej wiary. 1% ankietowanych miało trudności z samookreśleniem, a 2% uznało się za niewierzących.
CBOS przeprowadziło sondaż w dniach 3-6 października 2003 roku na liczącej 1016 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.(iza)