2/3 Polaków: sprawy w kraju idą w złym kierunku
Prawie dwie trzecie Polaków (62%) jest
zdania, że sprawy w naszym kraju idą w złym kierunku, co czwarty
(25%) jest przeciwnego zdania. 13% nie ma na ten temat
wyrobionej opinii - wynika z sondażu TNS OBOP.
30.03.2006 17:05
Najwięcej optymistów jeśli chodzi o kierunek zachodzących w Polsce zmian jest wśród mężczyzn, a także wśród respondentów w wykształceniem wyższym i jeszcze uczących się. Z kolei ankietowani z wykształceniem zawodowym, osoby w wieku 30-39 lat oraz kobiety częściej uważają, że sprawy w naszym kraju idą w złym kierunku.
Najczęściej kierunek zmian zachodzących w Polsce za dobry uznają zwolennicy PiS. Również osoby deklarujące się jako bardzo interesujące się polityką, częściej niż ogół badanych uważają, ze sprawy w naszym kraju idą w dobrym kierunku, podobnie osoby o prawicowych poglądach politycznych.
Sympatycy SLD, PO i Samoobrony, osoby o lewicowych poglądach politycznych, a także badani, którzy twierdzą, że w ogóle nie interesujący się polityką, częściej niż inni uważają, że zachodzące zmiany idą w złym kierunku.
W porównaniu z lutym pogorszyły się oceny dotyczące stanu polskiej gospodarki. W marcu 56% respondentów twierdzi, że gospodarka jest w stanie kryzysu (w tym 20%, że w stanie głębokiego kryzysu); według 40% gospodarka rozwija się (w tym według 39% jest to powolny rozwój). 4% badanych nie ma zdania na ten temat.
W porównaniu z początkiem lutego o 3 punkty procentowe spadł odsetek ankietowanych, którzy uważają, ze gospodarka rozwija się, o 5 punktów proc. wzrósł odsetek tych, którzy sądzą, że jest ona w kryzysie. Według prawie co czwartego Polaka (23%) w ciągu trzech najbliższych lat materialne warunki życia ludności poprawią się (w lutym uważało tak 28%). Tylko co setny badany (1%) oczekuje znacznej ich poprawy. Jednocześnie prawie co drugi respondent (48%) uważa, że warunki będą mniej więcej takie same (w lutym uważało tak 40%), a co czwarty - 26% spodziewa się ich pogorszenia (w lutym było ich tyle samo).
Poprawy warunków życia w perspektywie najbliższych trzech lat częściej oczekują osoby w wieku 15-19 lat, mężczyźni oraz osoby z wykształceniem wyższym. Pogorszenia się warunków życia spodziewają się natomiast respondenci z wykształceniem średnim, mężczyźni oraz mieszkańcy miast powyżej 500 tys.
Zdecydowanie częściej niż ogół Polaków poprawy warunków życia spodziewają się zwolennicy PiS, osoby o prawicowych poglądach politycznych oraz deklarujące się jako bardzo interesujące się polityką. Jednocześnie pogorszenia się warunków życia obawiają się zwolennicy SLD, respondenci deklarujący lewicowe poglądy polityczne i w ogóle nie interesujący się polityką.
Sondaż przeprowadzono w dniach 9-13 marca 2006 r. na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.