Polska19 żołnierzy z warszawskiej jednostki na obserwacji w szpitalu

19 żołnierzy z warszawskiej jednostki na obserwacji w szpitalu

Dwóch żołnierzy z 1 Bazy Lotniczej w Warszawie przebywa w szpitalach z objawami sepsy. Ich stan jest w dalszym ciągu ciężki. Kolejnych 19 trafiło do szpitali na obserwację - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik Sił Powietrznych mjr Wiesław Grzegorzewski.

Jak powiedział Grzegorzewski, dwóch żołnierzy - tych w stanie ciężkim - jest zarażonych bakterią Neisseria meningitidis, zwaną również dwoinkami zapalenia opon mózgowych. Wywołuje ona zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, może też wywołać sepsę.

Rzecznik poinformował też, że 19 innych żołnierzy trafiło do szpitali na obserwację. Wystąpiły u nich objawy podwyższonej temperatury, przemęczenia, ogólnego złego samopoczucia. U żadnej z obserwowanych osób nie stwierdzono zakażenia bakterią dwoinki zapalenia opon mózgowych- powiedział Grzegorzewski.

Żołnierze przebywają w trzech warszawskich szpitalach: na ul. Lindleya, Wolskiej i Szaserów.

Bazę, w której służą, poddano kwarantannie i odkażaniu. Prewencyjnie wszyscy żołnierze przeszli terapię antybiotykową. Wszyscy objęci zostali stałą 24-godzinną opieką medyczną, podczas której co kilka godzin kontrolowany jest ich stan zdrowia.

Nad zdrowiem przebywających w bazie żołnierzy czuwają lekarze z Wojskowego Oddziału Medycyny Prewencyjnej w Modlinie.

O każdym przypadku hospitalizowania informowana jest rodzina. Uruchomiono specjalny numer telefonu, pod którym rodziny żołnierzy służących w jednostce mogą uzyskać informacje o stanie ich zdrowia: 0-22 682-17-00.

W piątek rodzice jednego z żołnierzy nadterminowych poinformowali dowódcę bazy, że ich syna z objawami sepsy zabrało z domu pogotowie. Dowódca zawiadomił Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej w Modlinie, który podjął dochodzenie epidemiologiczne.

W sobotę objawy sepsy wystąpiły u żołnierza przebywającego w jednostce. Przewieziono go do szpitala z ostrymi objawami choroby. Podano mu antybiotyki przeciwko szczepowi bakterii rozpoznanej u pierwszego z chorych żołnierzy.

Sepsa - inaczej posocznica - jest reakcją zapalną organizmu wywołaną przez bakterie, wirusa, pasożyta lub grzyba. Zakażenie może prowadzić do powstawania zakrzepów w naczyniach krwionośnych, a w ich wyniku do śmierci. Sepsa może wystąpić u osób w każdym wieku, czynnikami mogącymi mieć związek z chorobą są m.in. zabiegi operacyjne, oparzenia, urazy, leczenie sterydami i przewlekłe choroby. Ostrej sepsy nie da się wyleczyć.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)