19. południk oznaczono w Parku Śląskim w Chorzowie
19. południk długości geograficznej wschodniej, który dzieli Polskę na dwie niemal równe części, oznaczono w Parku Śląskim w Chorzowie (woj. śląskie), w pobliżu tamtejszego planetarium.
Przebieg południka oznaczono szyną kolejową. Po obu stronach umieszczono znaki z informacją o południku i o tym, że po jego przekroczeniu jest się po wschodniej lub zachodniej stronie Polski. 19. południk przechodzi przez środkową część Afryki, Serbię, Węgry i Słowację. Polskę dzieli na dwie części. - Przez długi czas był podstawą polskiej kartografii, geodezji. Choć obecnie opieramy się raczej na 18. i 20., to nadal jest ważny, a poza tym mamy go u siebie - powiedział wicedyrektor Planetarium Śląskiego Stefan Janta.
Linię południka wyznaczyli członkowie śląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii dla upamiętnienia 50-lecia utworzenia oddziału oraz 60-lecia Planetarium Śląskiego i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika - instytucja rozpoczęła działalność 4 grudnia 1955 r. Koszty oznaczenia południka pokrył Park Śląski.
Uwiecznianie południków to głównie turystyczna ciekawostka. Przy obeliskach i miejscach wskazujących ich przebieg ludzie chętnie przystają, robią sobie zdjęcia. Najpopularniejszy jest południk Greenwich w Londynie, gdzie znajduje się słynne królewskie obserwatorium astronomiczne.