19 mln zł z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
Około 19 mln złotych zebrała Caritas Kościoła
katolickiego wraz z Eleos Kościoła prawosławnego i Diakonią
Kościoła ewangelicko-augsburskiego w ramach akcji Wigilijnego
Dzieła Pomocy Dzieciom w 2005 roku - poinformował na
konferencji prasowej w Warszawie zastępca dyrektora Caritas ojciec
Zdzisław Świniarski.
Wspólna akcja trzech kościołów przebiegała pod hasłem "Bezrobocie odbiera nadzieję". Podczas niej rozprowadzono 4,6 mln wigilijnych świec. Caritas pragnęła zwrócić uwagę na problem dzieci z rodzin bezrobotnych. Z danych statystycznych GUS wynika, że w co trzeciej rodzinie jeden z małżonków lub obydwoje to bezrobotni - powiedział o. Świniarski.
Dodał, że w roku 2005 pomoc finansowa Caritas, świadczona na rzecz ludzi najbardziej potrzebujących w Polsce, przekroczyła kwotę 200 mln zł. Tylko przed świętami Caritas w Polsce przygotowała ok. 340 tys. świątecznych paczek oraz 827 spotkań wigilijnych dla najbardziej potrzebujących.
O. Świniarski poinformował, że codzienną pomocą Caritas obejmuje 480 tys. osób w ponad tysiącu placówek Caritas, do których zaliczają się: kuchnie i jadłodajnie dla ubogich, Domy Samotnych Matek, Domy dla Bezdomnych (dla bezdomnych mężczyzn, kobiet oraz dla bezdomnych rodzin), Rodzinne Domy Dziecka, świetlice profilaktyczno-wychowawcze, punkty interwencji kryzysowej, ośrodki dla narkomanów, stacje opieki, placówki dla osób niepełnosprawnych.
Pomoc Caritas trafia także do 370 tys. osób indywidualnych w postaci paczek żywnościowych, wydawanych dwa razy w miesiącu rodzinom ubogim, wielodzietnym i dysfunkcyjnym. Daje to liczę 850 tys. osób objętych pomocą - podkreślił o. Świniarski.
Zaznaczył też, że w 2006 roku 50% pozyskanych funduszy przeznaczonych zostanie na dofinansowanie kolonii letnich i zimowisk organizowanych przez Caritas dla dzieci z najuboższych polskich rodzin. Przypomniał, że w ubiegłym roku na koloniach Caritas wypoczywało 104 tys. dzieci.
Pieniądze pozyskane przez Caritas w Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom są przeznaczone na cele charytatywne związane z dziećmi. Realizacją Wigilijnego Dzieła zajmują się w Polsce Caritas diecezjalne. Są one najlepiej zorientowane w skali problemów istniejących na danym terenie i dlatego działają najskuteczniej.
Z funduszy uzyskanych podczas Wigilijnego Dzieła wspierana jest również działalność domów samotnej matki (15 placówek), ośrodków rehabilitacyjnych (7 dużych placówek), świetlic środowiskowych (50 placówek) oraz ognisk wychowawczych dla dzieci z rodzin zagrożonych patologiami.
Dyrektor Eleos Kościoła prawosławnego ks. Doroteusz Sawicki podkreślił, że wspólna akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom została przychylnie odebrana przez Kościół prawosławny, który - jak zaznaczył - jest kościołem tradycyjnym, gdzie się ciężko wprowadza wszelkiego rodzaju innowacje. Dodał, że na prawosławnym stole wigilijnym obok prosfory stanie wigilijna świeca Caritas.
Rokrocznie Caritas w Polsce przeprowadza akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, która zgodnie z kilkuletnią tradycją, rozpoczyna się w pierwszą niedzielę Adwentu. W wielu polskich rodzinach tradycją stało się zapalanie świecy Caritas na wigilijnym stole, w miejscu przeznaczonym dla niespodziewanego gościa.