Trwa ładowanie...

18. Spotkanie Młodych Lednica 2000 z nowym prymasem Polski

Pod hasłem "W imię Syna" odbywa się 18. Spotkanie Młodych Lednica 2000. Nad jezioro w woj. wielkopolskim przyjechało ponad 60 tys. ludzi. Młodzież zebrała się, aby wysłuchać przesłania papieża Franciszka i słów nowego prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka.

Share
18. Spotkanie Młodych Lednica 2000 z nowym prymasem Polski
Źródło: PAP, Fot: Jakub Kaczmarczyk
d35d1ol

Tegoroczne spotkanie nad jeziorem Lednica w Wielkopolsce poświęcone jest synostwu i odbywa się pod hasłem "W imię Syna".

- Pragniemy zwrócić uwagę, że nasze synostwo ma wiele aspektów: Boży, ludzki oraz społeczny - powiedział twórca wydarzenia ojciec Jan Góra.

d35d1ol

Spotkanie rozpoczęło się w sobotę po południu. W procesji pod Bramę-Rybę wniesiono relikwie świętego Wojciecha. Każdy z uczestników lednickiego spotkania otrzymał specjalny dowód osobisty, który symbolizuje "pełnoletność"; tombakowe pierścienie z napisem "W Tobie mam upodobanie", symbolizujące Synostwo Boże, oraz banknoty wdzięczności o nominale 2000 talentów, który po powrocie do domów będzie można wręczyć rodzicom i opiekunom.

Przed procesją odbył się skok spadochronowy. Skoczek przyniósł na Lednicę Biblię, czyli list miłosny od Boga do ludzi, który jest symbolem 18. Lednicy. Uczestnicy spotkania, w imieniu Boga, napisali listy do drugiego człowieka, które zostały rozdane podczas wydarzenia w przypadkowej kolejności.

- Ludzie Lednicy wyzbywają się lęku i pogłębiają swoją świadomość przynależności do Chrystusa. Przynajmniej raz do roku musimy się zobaczyć - dodał o. Jan Góra.

Bramy pól lednickich były otwarte od rana. Przed oficjalnym rozpoczęciem spotkania odbywały się procesje i modlitwy oraz nabożeństwo pokutne, celebrowane przez abpa Konrada Krajewskiego.

d35d1ol

Wieczorem na Lednicy rozpoczęła się msza święta celebrowana przez prymasa Polski abp Wojciecha Polaka. Prymas na lednickie pola przyjechał po sobotnim ingresie, który odbył się w gnieźnieńskiej archikatedrze.

- Jestem na Lednicy, bo od początku mojego biskupiego posługiwania, kocham Lednicę. Z wielką miłością spoglądam na Was młodzi przyjaciele widząc w waszych twarzach, waszych sercach wypisaną twarz Chrystusa - powiedział prymas Polak.

Prymas podziękowała również o. Górze za wierne trwanie na Lednicy.

Abp Wojciech Polak z Lednicą związany jest od dziesięciu lat. Co roku przewodniczy adoracji Najświętszego Sakramentu niosąc ponad trzymetrową monstrancję podarowaną Lednicy przez papieża Jana Pawła II.

d35d1ol

Bramy pól lednickich były otwarte od rana. Przed oficjalnym rozpoczęciem spotkania odbywały się procesje i modlitwy oraz nabożeństwo pokutne, celebrowane przez abpa Konrada Krajewskiego.

"W imię Syna" to kontynuacja idei zapoczątkowanej w ubiegłym roku, która nawiązuje do zbliżającego się jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Lednickie Spotkanie w 2013 roku odbywało się pod hasłem "W imię Ojca", a motywem przewodnim kolejnych będzie "W imię Ducha Świętego", tak aby młodzież w 2016 roku, w rocznicę chrztu mogła potwierdzić swoją wiarę.

Ogólnopolskie Spotkania Młodych Lednica 2000 odbywają się od 1997 roku. Rokrocznie uczestniczy w nich od kilkudziesięciu do ponad 150 tysięcy osób. Przez 18 lat istnienia Spotkania Młodych Lednica zgromadziły ponad 1,7 mln uczestników.

d35d1ol

Podziel się opinią

Share
d35d1ol
d35d1ol
Więcej tematów