Polska17 czerwca bezpłatne badania dla chorych na cukrzycę

17 czerwca bezpłatne badania dla chorych na cukrzycę

Z bezpłatnych badań dla osób chorych na
cukrzycę typu 2 będą mogli skorzystać mieszkańcy Warszawy we
wtorek, 17 czerwca - poinformowali organizatorzy IV edycji akcji
"Servier - przyjaciel w cukrzycy".

16.06.2008 | aktual.: 16.06.2008 17:35

Przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, od strony ulicy Marszałkowskiej, w godz. 9.00-19.00 stanie poradnia diabetologiczna, w której chorzy na cukrzycę typu 2 będą mieć wykonywane za darmo pomiary masy ciała i ciśnienia tętniczego oraz poziomu hemoglobiny glikowanej HbA1. Poziom HbA1 (hemoglobiny z dołączoną cząsteczką glukozy)
to badanie, które najlepiej odzwierciedla skuteczność leczenia i wyrównania cukrzycy w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

W razie stwierdzonych nieprawidłowości pacjentom oferowane będą bezpłatne konsultacje diabetologa, kardiologa (i badanie EKG), okulisty i dietetyka.

W ramach akcji można też będzie odwiedzić namiot edukacyjny i obejrzeć film o czynnikach ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2, zdrowym stylu życia i prawidłowych nawykach żywieniowych.

Ponieważ poradnia może przyjąć ograniczoną liczbę osób, o godzinie 9.00 rozpocznie się rejestracja pacjentów i wydawanie numerków.

Cukrzyca typu 2 jest najczęstszym rodzajem cukrzycy. Dotyka głównie osób w średnim i starszym wieku. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że obecnie na świecie cierpi na nią niemal 170 mln osób.

Cukrzyca typu 2 jest wywołana niewrażliwością tkanek organizmu na insulinę - hormon, który reguluje metabolizm glukozy i jej poziom we krwi. W przeciwieństwie do cukrzycy typu 1, nie wymaga od razu podawania insuliny. Na ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 duży wpływ ma siedzący tryb życia i przejadanie się. Pewną rolę odgrywają tu również czynniki genetyczne.

IV edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjno-diagnostycznej "Servier - przyjaciel w cukrzycy" towarzyszy ogłoszenie wyników badania ADVANCE, największego na świecie badania, które objęło chorych na cukrzycę typu 2.

Wynika z niego m.in., że pacjentów z cukrzycą 2 można leczyć bezpiecznie, a zarazem intensywne, tak by nie doszło do rozwoju ciężkich powikłań tej choroby, jak choroby serca, niewydolność nerek, uszkodzenie wzroku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)