Trwa ładowanie...
26-11-2005 12:40

150. rocznica śmierci Mickiewicza

Kosz biało-czerwonych kwiatów od kwiaciarek
krakowskich i kilkanaście wiązanek od oficjalnych delegacji
przyozdobiło w południe pomnik Adama Mickiewicza na Rynku
Głównym w Krakowie z okazji 150. rocznicy śmierci poety.

150. rocznica śmierci MickiewiczaŹródło: PAP
d18kg6m
d18kg6m

Uczestniczący w uroczystościach rocznicowych minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz M. Ujazdowski zapowiedział silny mecenat państwowy w kulturze.

Obchody rocznicy śmierci poety w Krakowie rozpoczęły się przed południem mszą św. w Katedrze na Wawelu, odprawioną przez kard. Franciszka Macharskiego, po której złożono kwiaty w Krypcie Wieszczów Narodowych przy sarkofagu Adama Mickiewicza w podziemiach wawelskiej katedry. Następnie uformował się pochód, który z Wawelu przeszedł Drogą Królewską na Rynek Główny. Tam oficjalne delegacje i uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem poety.

Według Ujazdowskiego w przyszłorocznym budżecie państwa nastąpi "realny" wzrost nakładów na kulturę. Mickiewicz nie życzyłby sobie rozmowy, która zaczynałaby się od pytania o pieniądze, ale chcę powiedzieć, że rząd jest zwolennikiem silnego mecenatu w sferze kultury, co oznacza również silną pozycję budżetową i wzrost wydatków w roku 2006 - powiedział w rozmowie z dziennikarzami minister.

Jak podkreślił, wolą rządu jest również zajęcie się tymi dziedzinami, które w ostatnich latach znajdowały się poza głównym nurtem zainteresowania rządu, "tzn. podtrzymywanie tradycji narodowej, ochrona zabytków, wsparcie dla ambitnej książki, w tym dla polskiej humanistyki". Dlatego poza wzrostem wydatków na kulturę będziemy bronić idei mecenatu pełnowymiarowego, takiego, który pamięta o sztuce współczesnej, ale pamięta także o muzeach, o konserwacji zabytków, edukacji kulturalnej i historycznej - zapowiedział minister.

d18kg6m

Ujazdowski, który w piątek otworzył w Stambule muzeum Adama Mickiewicza, wyraził zadowolenie, że mógł odwiedzić Stambuł i Kraków "dwa symboliczne miejsca dla rocznicy śmierci Adama Mickiewicza.

Wśród zgromadzonych w sobotę pod popularnym w Krakowie pomnikiem "Adasia" był także poeta z Andrychowa, pracownik andrychowskiej "Andorii" Zbigniew Lot, autor dwóch tomików poezji. Poezja Mickiewicza jest dla mnie ważna i uważam, że jest obecna w życiu całego społeczeństwa. Przeniknęła do naszego języka i naszych wyobrażeń, chociaż nawet niekiedy nie zdajemy sobie z tego sprawy - powiedział.

Obchody 150. rocznicy śmierci Adama Mickiewicza zorganizowano w Krakowie w ramach pierwszej edycji festiwalu "Dramaty Narodów", poświęconej polskiemu dramatowi romantycznemu. Zakończenie festiwalu nastąpi w sobotę wieczorem podczas koncertu galowego w teatrze im. J. Słowackiego.

Z okazji rocznicy śmierci poety w Muzeum Narodowym w Krakowie otwarto w piątek wystawę "Dąb i laur", na której prezentowane są szarfy do wieńców oraz wykonane ze srebra wieńce laurowe, które niesiono w 1890 r. podczas uroczystego przeniesienia prochów Adama Mickiewicza na Wawel.

d18kg6m

Na wystawie zaprezentowano także dokumenty, zdjęcia oraz medale i medaliony wybite zarówno z okazji pochówku na Wawelu, jak i odsłonięcia pomników wieszcza w Krakowie i Warszawie, a także z obchodów setnej rocznicy urodzin poety. Są także mowy wygłoszone podczas krakowskiego pogrzebu Mickiewicza, pamiątkowy album wydany z tej okazji, kawałek aksamitu z katafalku. Jest także pośmiertna maska poety i pukiel włosów włożony w kopertę. Wystawa będzie czynna do 30 stycznia.

Mickiewicz zmarł 26 listopada 1855 r. w Konstantynopolu (Stambule). Po upływie kilku miesięcy jego zwłoki przewieziono do Paryża i złożono na cmentarzu polskim w Montmorency. W roku 1890 sprowadzono je na Wawel, gdzie został pochowany w podziemiach katedry. W pogrzebie poety, który odbył się 4 lipca 1890 r., uczestniczyły wielotysięczne tłumy.

d18kg6m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18kg6m
Więcej tematów