150 osób zatrutych toksynami z glonów
Ponad 150 plażowiczom w Genui, u których
wystąpiła wysoka gorączka i problemy oddechowe, trzeba było
udzielić pomocy lekarskiej. Przyczyną zatrucia były toksyny
wydzielane przez kwitnące tropikalne glony - podano w
tym nadmorskim mieście w północno-zachodnich Włoszech.
Wieczorem w niedzielę i w nocy na poniedziałek 12 osób hospitalizowano, natomiast reszcie wystarczyło udzielenie pomocy ambulatoryjnej - poinformował rzecznik regionalnej agencji ochrony środowiska Federico Grasso.
Przyczyną zatruć są tropikalne glony Ostreopsis ovata, które zazwyczaj występują przy dnie morskim, ale w okresie kwitnienia wypływają na powierzchnię i wydzielają neurotoksyny - powiedział Grasso. Chociaż jest to gatunek tropikalny, występuje on w basenie Morza Śródziemnego i przypadki podobnych zatruć zdarzały się w przeszłości w innych miejscach na wybrzeżu Włoch.
Niespotykane zagęszczenie glonów wzdłuż 5-kilometrowego pasa wybrzeża w pobliżu genueńskiego portu dało duże ilości toksyn, które zaszkodziły kąpiącym się i plażującym ludziom. Obszar, wzdłuż którego kwitną glony, zamknięto na trzy dni. Po tym czasie glony powinny same rozproszyć się w morzu - powiedział Grasso.
Zdaniem lekarza z genueńskiego szpitala Galliera Giacomo Zappy, objawy zatrucia powinny ustąpić po tygodniu. Doktor Zappa przestrzegł jednak, że o wiele groźniejsze skutki może mieć jedzenie owoców morza i ryb z obszaru kwitnienia glonów, ponieważ ich toksyny w przypadku spożycia mogą wywołać problemy neurologiczne i kardiologiczne.