Polska15 sierpnia. Dodatkowy dzień wolny od pracy. Czy przysługuje?

15 sierpnia. Dodatkowy dzień wolny od pracy. Czy przysługuje?

15 sierpnia to święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to jedno ze świąt nakazanych i dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada w sobotę. Czy przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy?

Czy za 15 sierpnia przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy?
Czy za 15 sierpnia przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy?
Źródło zdjęć: © Pixabay
Łukasz Witczyk

13.08.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:47

15 sierpnia. Święto w sobotę. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego - te święta przypadają na 15 sierpnia. Pierwsze z nich to święto nakazane i zgodnie z ustawą dzień ustawowo wolny od pracy.

Święto przypada jednak w sobotę, która i tak jest dniem wolnym od pracy. Czy w związku z tym pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy? Ten problem reguluje Kodeks pracy.

Zgodnie z jego zapisami taki dzień wolny nam przysługuje. Jeśli pracodawca nie wyznaczyłby dodatkowego dnia wolnego, złamałby przepisy i tym samym naraził się na karę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca może go wyznaczyć na przykład na każdy inny dzień roboczy. Zależy to od wewnętrznych ustaleń w danym przedsiębiorstwie

15 sierpnia. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to święto nakazane i dzień ustawowo wolny od pracy. Święto to jest przedmiotem wiary chrześcijańskiej dotyczącej wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. Obchodzone jest właśnie 15 sierpnia. To jedno z najważniejszych świąt w kościele katolickim.

Dni ustawowo wolne od pracy wprowadzone w Polsce określa ustawa z 18 stycznia 1951 roku. Dodatkowo wolne są wszystkie niedziele. Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek zagwarantować pracownikom zastępczy dzień wolny od pracy za święto ustawowo wolne od pracy wypadające w sobotę. Z kolei święta wypadające w niedzielę nie dają pracownikom prawa do dodatkowego dnia wolnego.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)