Trwa ładowanie...

15 sierpnia. Dodatkowy dzień wolny od pracy. Czy przysługuje?

15 sierpnia to święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to jedno ze świąt nakazanych i dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada w sobotę. Czy przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy?
Share
Czy za 15 sierpnia przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy?
Czy za 15 sierpnia przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy?Źródło: Pixabay
d13m8al

15 sierpnia. Święto w sobotę. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego - te święta przypadają na 15 sierpnia. Pierwsze z nich to święto nakazane i zgodnie z ustawą dzień ustawowo wolny od pracy.

Święto przypada jednak w sobotę, która i tak jest dniem wolnym od pracy. Czy w związku z tym pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy? Ten problem reguluje Kodeks pracy.

d13m8al

Zgodnie z jego zapisami taki dzień wolny nam przysługuje. Jeśli pracodawca nie wyznaczyłby dodatkowego dnia wolnego, złamałby przepisy i tym samym naraził się na karę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca może go wyznaczyć na przykład na każdy inny dzień roboczy. Zależy to od wewnętrznych ustaleń w danym przedsiębiorstwie

15 sierpnia. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to święto nakazane i dzień ustawowo wolny od pracy. Święto to jest przedmiotem wiary chrześcijańskiej dotyczącej wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. Obchodzone jest właśnie 15 sierpnia. To jedno z najważniejszych świąt w kościele katolickim.

Dni ustawowo wolne od pracy wprowadzone w Polsce określa ustawa z 18 stycznia 1951 roku. Dodatkowo wolne są wszystkie niedziele. Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek zagwarantować pracownikom zastępczy dzień wolny od pracy za święto ustawowo wolne od pracy wypadające w sobotę. Z kolei święta wypadające w niedzielę nie dają pracownikom prawa do dodatkowego dnia wolnego.

d13m8al

Tęczowa flaga w szkole? Ostra reakcja ministra edukacji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d13m8al

Podziel się opinią

Share
d13m8al
d13m8al
Więcej tematów