Świat15 funkcjonariuszy reżimu Saddama Husajna odzyska wolność

15 funkcjonariuszy reżimu Saddama Husajna odzyska wolność

Wysoki trybunał karny w Iraku zdecydował o uwolnieniu 15 oficjeli związanych z reżimem Saddama Husajna, ponieważ uznał, że nie ciążą na nich żadne zarzuty. Trzech spośród nich już wyszło na wolność - podały źródła w ministerstwie sprawiedliwości.

Uwolniony został m.in. ostatni z naukowców zaangażowanych w program rozwoju broni masowego rażenia z czasów Saddama Husajna, Faradż Bilal al-Samarraj. Decyzję o jego uwolnieniu ogłosił w niedzielę iracki minister sprawiedliwości. Samarraj 2 maja 2003 roku oddał się w ręce CIA.

Z kolei 19 marca na wolność wyszedł były minister transportu Mohammad Mahdi al-Saleh. Znajdował się on w pierwszej czterdziestce ludzi najbardziej poszukiwanych przez Amerykanów. W amerykańskiej wojskowej talii kart służącej jako pomoc w poszukiwaniu najważniejszych ludzi reżimu Saddama Husajna był szóstką kier. Został aresztowany 23 kwietnia 2003 roku.

Z kolei 13 kwietnia z kraju mógł wyjechać były minister kultury Hamed Jusef Hamade, aresztowany 24 stycznia 2006 roku.

Według resortu sprawiedliwości, wysoki trybunał 5 kwietnia zdecydował o uwolnieniu kolejnych 12 wysokich rangą funkcjonariuszy po "ostatecznej weryfikacji". Wśród nich jest Haszem Hasan al-Madżid, były gubernator prowincji Babil i brat Chemicznego Alego; ten ostatni to stracony w styczniu 2010 roku kuzyn byłego irackiego dyktatora i jeden z jego najbliższych współpracowników, odpowiedzialny m.in. za wymordowanie tysięcy Kurdów. Amnestia objęła także byłego dowódcę sił powietrznych z czasów wojny w Zatoce Perskiej, generała Muzahema Saaba Hasana al-Tikritiego.

Przed opuszczeniem Iraku pod koniec 2011 roku armia amerykańska przekazała irackim władzom ok. 200 dygnitarzy dawnego reżimu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)