Świat14-letnia Brytyjka zmarła po szczepieniu

14‑letnia Brytyjka zmarła po szczepieniu

Ministerstwo zdrowia w Wielkiej Brytanii rozpoczęło dochodzenie w sprawie 14-latki z Coventry, która zmarła po zaszczepieniu przeciwko wirusowi HPV. Jeszcze dzisiaj ogłoszone zostaną wyniki sekcji zwłok, które odpowiedzą na pytanie, co było przyczyną śmierci. Natalie Morton zmarła w szpitalu wczoraj – pisze Emito.net.

14-letnia Brytyjka zmarła po szczepieniu
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

29.09.2009 | aktual.: 30.09.2009 10:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Partię szczepionek, z której pochodziła ta zaaplikowana zmarłej Natalie, została zapobiegawczo objęta kwarantanną. NHS ogłosił, że program szczepień zostanie wznowiony po krótkiej przerwie. Dr Sharon Grainger z NHS Coventry powiedziała, że "incydent zdarzył się niedługo po otrzymaniu szczepionki HPV w szkole. Nie możemy wiązać śmierci ze szczepionką dopóki nie będziemy znali wszystkich faktów oraz dopóki nie będzie wyników sekcji zwłok."

Mała liczba dziewczyn z tej samej szkoły także zgłosiła łagodne objawy, jak zawroty głowy czy mdłości, jednak nie było konieczności zatrzymania ich w szpitalu. Na 1,4 miliona szczepionek, które podano w czasie od początku programu szczepień ujawniono 4 657 przypadków powikłań.

Szczepionka, podawana w ramach narodowego programu uodpornienia, chroni przed wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), chorobą przenoszoną drogą płciową, która jest najczęściej przyczyną raka szyjki macicy.

Rutynowy program szczepień 12 i 13-latek zaczął się we wrześniu 2008 roku w całej Wielkiej Brytanii. Szczepionka o nazwie Cervatix produkowana jest przez GlaxoSmithKline. Specjalną kampanię skierowano także do starszych dziewczynek.

Szybkie śledztwo konieczne jest, aby rozwiać wątpliwości, co do bezpieczeństwa szczepionki. Zdaniem specjalistów, alergiczne reakcje na szczepionki zdarzają się bardzo rzadko.

Kiedy startowano z programem szczepień pojawiła się kontrowersja dotycząca wyboru Cervatixu, który wybrano, mimo że w większości krajów świata używany jest Gardasil. Dr Pim Kon, dyrektor medyczny GlaxoSmithKline UK zapewnia, że firma współpracuje z ministerstwem zdrowia, aby dokładnie zbadać ten przypadek oraz przyczyny śmierci.

W Wielkiej Brytanii co roku wykrywa się raka szyjki macicy u 3 000 kobiet, a 1 000 umiera na tę chorobę. Zdaniem ministerstwa zdrowia dane dotyczące Cervatixu wskazują na duży stopień bezpieczeństwa. Szczepionka nie jest obowiązkowa w przypadku dziewczynek poniżej 16-tego roku życia konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
dzieckośmierćhpv
Komentarze (0)