14 kwietnia obchodzimy Święto Chrztu Polski. To historyczna data utworzenia państwa polskiego
14 kwietnia 2020 roku obchodzimy 1054 rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę. We wtorek w całym kraju obchodzone jest Święto Chrztu Polski. Jest to święto narodowe.
Święto Chrztu Polski zostało ustanowione w 2019 roku. Dokładnie 22 lutego 2019 roku Sejm uchwalił ustawę, na mocy której 14 kwietnia stał się nowym świętem narodowym. Ustawa weszła w życie 3 kwietnia 2019 roku, po podpisaniu jej przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Święto Chrztu Polski. Jak je obchodzić?
Mimo iż Święto Chrztu Polski jest świętem narodowym tak jak m.in. Święto Konstytucji 3 maja, czy też 11 listopada, to nie jest to dzień wolny od pracy. 14 kwietnia w sposób symboliczny wspominamy narodziny naszego kraju.
Ponieważ jest to nowe święto, nie ma jasno wyznaczonego sposobu jego obchodzenia. Były poseł Jan Klawiter, na Twitterze, nawoływał do wywieszania flagi w dniu Święta Chrztu Polski.
Warto pamiętać, że Święto Chrztu Polski w zasadzie nie różni się niczym od zwykłego dnia. Pomimo ustanowienia święta narodowego, 14 kwietnia idziemy do pracy, a w sklepach nie obowiązuje zakaz handlu. Poza przypomnieniem, że jest to ważna data, oraz organizacją prelekcji i wystaw z okazji rocznicy powstania Polski (te zostały odwołane z powodu pandemii), jest to zwykły dzień roboczy.
Chrzest Polski. Gdzie i kiedy do niego doszło?
Co ciekawe, historykom nie udało się ustalić, gdzie dokładnie Mieszko I przyjął chrzest. W kronice Jana Długosza widnieje zapis wskazujący, że chrzest miał miejsce w Gnieźnie. Istnieją jednak przesłanki i badania wskazujące, że do Chrztu mogło dojść również w Poznaniu lub w Ostrowie Lednickim.
Niepewna jest również sama data przyjęcia chrztu przez Polskę. Nie ma nawet pewności, czy doszło do niego w 966 roku. Do dzisiejszych czasów nie przetrwały żadne kroniki ani roczniki z tamtego okresu. Dostępne źródła historyczne wskazują, że do chrztu mogło dojść między rokiem 960 a 967.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl