Polska14. Festiwal Probaltica w Toruniu

14. Festiwal Probaltica w Toruniu

Koncertowa wersja polskiej opery historycznej
Ludomira Różyckiego "Bolesław Śmiały" rozpoczęła w
Toruniu 14. Festiwal Probaltica. Koncerty w ramach Festiwalu
Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich odbywać się będą do 27 maja w
Toruniu, Warszawie i Grudziądzu.

Operę, przedstawiającą wycinek z życia Bolesława Śmiałego przygotowali soliści i muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Wszyscy wystąpili w średniowiecznych strojach, a występ w fosie zamkowej ubarwiła także grupa słowiańskich wojów.

Organizowany od 14 lat festiwal Probaltica jest miejscem spotkań artystów z państw położonych nad tym samym morzem.

Henryk Giza, dyrektor festiwalu powiedział, że penetrując życie muzyczne tylko tych dziewięciu krajów, mają pracę na najbliższe sto lat i cały czas będzie coś nieodkrytego. Kiedyś wydawało nam się, że niezgłębiony jest dorobek Rosjan i Niemców, ale równie mocno zaskakuje nas Estonia i Litwa - kraje niewielkie, mające małe i mało ośrodków kultury.

Tradycyjnie już podczas festiwalu Probaltica będzie można posłuchać muzyki różnych stylów i epok. W związku z rokiem Szymanowskiego kompozycje tego urodzonego przed 125, a zmarłego przed 70 laty artysty będą podczas tej edycji często gościć w programach koncertów.

Utwory Szymanowskiego wykona m.in. Europejska Orkiestra Symfoniczna powołana trzy lata temu specjalnie z okazji Probaltiki. W jej skład wchodzą zespoły kameralne z Litwy, Łotwy, Szwecji, Polski, łącznie co najmniej 75 osób.

Zza naszej wschodniej granicy przyjedzie na festiwal m.in. Łotewska Orkiestra Kameralna z Liepaja, Orkiestra Kameralna Filharmonii w Nowogrodzie, Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna z Wilna. Skandynawię reprezentować będzie zespół Gotlands Blasarkvintett, który zagra wraz z Visby Jazz Trio, fiński organista Dann Lonnquist i pochodzący z tego samego kraju Avanti Chamber Ensamble, a także duński Tresafinado.

Wśród polskich wykonawców znajdzie się pochodząca z Torunia Anna Maria Staśkiewicz, ubiegłoroczna laureatka III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego. Ważnymi wydarzeniami będą także dwa polskie koncerty: utwory Czajkowskiego, Panufnika i Pendereckiego wykona orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, a na zakończenie Probaltiki Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita. wykona utwory Szymanowskiego: I i II koncert skrzypcowy.

Festiwalowi towarzyszy wystawa w toruńskim Ratuszu Staromiejskim. W tym roku zebrano dzieła artystów, sięgających w swej twórczości po surrealizm, m.in. Dariusza Jasiczaka, Jakuba Fiedorowicza, Andrzeja Masianisa, Ireneusza Szczęcha, Marka Zalibowskiego-Zalibarka i Litwinów: Rimantasa Dichaviciusa i Gitenisa Umbrasasa. Probaltica 2007 zakończy się 27 maja.

Źródło artykułu:PAP
festiwalkoncertopera

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)