Polska1300 wydarzeń kulturalnych w ramach polskiej prezydencji

1300 wydarzeń kulturalnych w ramach polskiej prezydencji

Ponad 1300 wydarzeń artystycznych odbędzie się w kraju i za granicą podczas polskiego przewodnictwa w Radzie UE od 1 lipca do 31 grudnia. Podczas inauguracji polskiej prezydencji w Warszawie zaplanowano m.in. całodniowe widowisko muzyczne na czterech scenach.

Program kulturalny polskiej prezydencji zaprezentowano podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie. - Wydarzenia kulturalne poświęcone polskiej prezydencji będą mieć szczególny wymiar. To największy projekt promocji Polski za granicą - powiedziała wiceminister kultury Monika Smoleń.

Program kulturalny w Polsce realizowany będzie w pięciu miastach przez Narodowy Instytut Audiowizualny: w Sopocie, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu. Tam - jak mówiła Smoleń - odbędą się spotkania i wydarzenia "na najwyższym szczeblu". Dodatkowe wydarzenia odbędą się także w: Lublinie, Białymstoku, Katowicach i Krasnogrudzie.

30 czerwca, dzień przed objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE, jednocześnie w 100. rocznicę urodzin Czesława Miłosza, w dawnym kompleksie dworskim rodziny Miłoszów w Krasnogrudzie przy granicy polsko-litewskiej, spotkają się filozofowie, artyści i poeci: m.in. Zygmunt Bauman, Julia Hartwig, Tomas Venclova. Uczestnicy spotkania będą m.in. debatować o zagadnieniu wspólnoty w zróżnicowanej kulturowo Europie.

Warszawa

1 lipca w Warszawie, podczas inauguracji przewodnictwa Polski w Radzie UE, zaplanowano całodniowe widowisko muzyczne, które rozegra się na czterech specjalnie przygotowanych scenach. Na każdej scenie reprezentowany będzie inny gatunek muzyczny, m.in. muzyka poważna, dla dzieci, muzyka etniczna i jazz. W programie inauguracji znajdzie się również prawykonanie 50-minutowej kompozycji Pawła Mykietyna skomponowanej specjalnie na inaugurację. Scena główna stanie na Placu Defilad, a kolejne trzy - przy Elektrowni Powiśle, na Rynku Nowego Miasta i na Mariensztacie.

Oprócz tego 1 lipca w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbędzie się premiera opery "Król Roger". Inscenizacji dzieła Karola Szymanowskiego podjął się reżyser operowy David Pountney.

Sopot

W Sopocie w ramach polskiej prezydencji zaplanowano m.in. Otwarty Kurort Kultury - to projekt, który ma skierować uwagę odbiorców na atrakcyjne, ale wciąż nie do końca odkryte miejsca miasta. Odbędą się m.in. wystawy w witrynach sklepowych, ogrodach i werandach domów prywatnych, spektakle wystawiane w przestrzeni miejskiej. Najważniejszym wydarzeniem we Wrocławiu będzie Europejski Kongres Kultury. W Krakowie zaplanowano m.in. prapremierę "Pasji według św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Grzegorza Jarzyny. W Poznaniu odbędzie się "Poznań Baroque. Festiwal Muzyki Dawnej" oraz projekt łączący środowiska tańca współczesnego i artystów wykonujących muzykę dawną "Old Music - New Dance".

Za program realizowany za granicą odpowiada Instytut Adama Mickiewicza. Od lipca do grudnia w 10 stolicach na całym świecie prezentowanych będzie prawie 400 wydarzeń. Odbędą się one w galeriach, klubach, na festiwalach i scenach w Brukseli, Paryżu, Londynie, Berlinie, Madrycie, Moskwie, Kijowie, Mińsku, Pekinie i Tokio.

Londyn

W Galerii Whitechapel w Londynie odbędzie się monograficzna wystawa Wilhelma Sasnala - pierwsza tak duża retrospektywna wystawa artysty; we wrześniu w berlińskim Martin-Gropius-Bau zainaugurowana zostanie ekspozycja "Polska-Niemcy. 1000 lat". Pokazane zostaną eksponaty zebrane z kilkudziesięciu najważniejszych kolekcji muzealnych i prywatnych z Polski, Niemiec i innych krajów europejskich - w tym około 250 dzieł malarstwa, 30 rzeźb, 60 starodruków, 80 rękopisów, 60 grafik.

Zaplanowano także m.in. "Przewodnik do Polaków", czyli cykl pięciu filmów dokumentalnych dotykających polskiej przeszłości i historii, które mają pomóc lepiej zrozumieć Polaków. W serii pokazane zostaną m.in. "Beats of Freedom" i "Toys". Zaplanowano też spektakl Teatru Biuro Podróży na podstawie prozy Stanisława Lema. Przedstawienie jest godzinnym plenerowym widowiskiem teatralnym. Wykorzystana zostanie w nim ogromna, ruchoma scenografia, efekty świetlne i projekcje multimedialne.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)